Vo štvrtok 23. januára začala o 9. hodine Bezpečnostná rada štátu SR. Prítomní členovia prerokovávali zistenia SIS.
Hrozba štátneho prevratu či obsadenie vládnych budov. Aj týmto problémom má Slovensko v najbližších týždňoch či mesiacoch čeliť. O závažnej správe Slovenskej informačnej služby (SIS) čiastočne informovali poslanci na utorňajšom mimoriadnom rokovaní parlamentu, na ktorom chceli opoziční poslanci odvolávať premiéra Roberta Fica.
Vzhľadom na zistenia SIS muselo zasadnutie prejsť do utajeného režimu, čo kritizovali opoziční poslanci, ale aj koaličná SNS. Vo štvrtok 23. januára začala o 9. hodine Bezpečnostná rada štátu SR. Prítomní členovia prerokovávali zistenia SIS.
15:10 – Prezident Pellegrini reaguje na výzvu opozície
KDH vo štvrtok adresovalo prezidentovi Petrovi Pellegrinimu otvorený list, v ktorom ho v nadväznosti na zasadnutie Bezpečnostnej rady žiada o stretnutie, aby si vymenili „názory na súčasnú situáciu a možné riešenia smerujúce k zlepšeniu situácie.“
Z Kancelárie prezidenta SR prišla reakcia popoludní .„Prezident SR sa dnes oboznámil s otvoreným listom KDH, v ktorom ho predstavitelia hnutia žiadajú o prijatie, hoci ešte pred niekoľkými dňami požadovali spoločné stretnutie aj s lídrami PS a SaS,“ uviedli z kancelárie hlavy štátu.
O stretnutie s prezidentom požiadali začiatkom januára spoločne opozičné strany KDH, PS a SaS. Diskutovať chcú o ďalšom zahraničnopolitickom smerovaní Slovenska.
Prezident Pellegrini je pripravený prijať počas budúceho týždňa zástupcov slovenskej opozície po ich vzájomnej dohode, či žiadajú o spoločné alebo individuálne prijatia.
15:08 – KDH adresovalo prezidentovi otvorený list
Kresťanskodemokratické hnutie adresovalo prezidentovi otvorený list. Na sociálnej sieti informovalo, že v nadväznosti na dnešné zasadnutie Bezpečnostnej rady žiadajú Petra Pellegriniho o stretnutie, na ktorom by si radi vymenili „názory na súčasnú situáciu a možné riešenia smerujúce k zlepšeniu situácie.“
„Kresťanskodemokratické hnutie so znepokojením sleduje aktuálnu politickú a spoločenskú situáciu a podľa nášho názoru až príliš nebezpečné eskalovanie napätia. Sme presvedčení o tom, že v záujme ochrany demokracie a pokojného fungovania krajiny je potrebné zísť z tejto cesty, a čo najskôr sa vrátiť aspoň k základnej normálnosti v politike a verejnom živote. Veríme, že ako prezident Slovenskej republiky máte nielen povinnosť, ale aj potrebné skúsenosti, aby ste svojou autoritou pomohli v tejto situácii prispieť k náprave nezdravo napätých vzťahov v politike i celej spoločnosti.“
Podpredseda KDH Viliam Karas poukázal na to, že kedysi na Bezpečnostných radách pravidelne dostávali informácie o vnútorných hrozbách vrátane rôznych skupín alebo záujmu cudzích mocností, ktoré sa snažili ovplyvňovať verejnú mienku slovenských občanov.
„Nikdy sme tieto závery neurobili ako predmet politického boja a nezneužili ich na posilňovanie koaličného priestoru a názoru,“ poukázal s tým, že závery štvrtkovej Bezpečnostnej rady nie sú v zásade žiadne.
Poslanec Jozef Hajko dodáva, že politické turbulencie prinášajú štátu vážne hospodárske škody. Upozornil na konsolidáciu, zvyšovanie daní či zhoršujúce sa prostredie zamestnávateľov aj zamestnancov. Vyzval pritom vládu, aby sa radšej venovala týmto problémom.
14:20 – Podľa hnutia Slovensko sa premiér Fico bojí občanov
Hnutie Slovensko reagovalo na štvrtkové mimoriadne zasadnutie Bezpečnostnej rady. Predstavitelia sa domnievajú, že premiér Robert Fico sa bojí aktívnych ľudí, ktorým naša krajina nie je ľahostajná. Preto sa ich rozhodol zastrašiť týmto spôsobom, tvrdí líder Igor Matovič.
Predstavitelia tiež zdôraznili, že Slovensko nepatrí Ficovi, ale občanom a vyzvali ich, aby sa nenechali zastrašiť. Premiér sa podľa hnutia bojí ľudí, ktorí chodia slobodne protestovať proti krokom jeho vlády. Chce ich preto podľa neho vystrašiť a potlačiť demokratické zhromaždenia.
„Jediná šanca, ako vláde ukázať, že nesúhlasíme s jej krokmi, je ísť do ulíc a nebáť sa. Pretože o to ide Robertovi Ficovi, aby sa ľudia báli, boli ticho, nezhromažďovali sa a nechali ho rozoberať Slovensko na súčiastky,“ vyhlásil predseda poslaneckého klubu Slovensko, Za ľudí, KÚ Michal Šipoš. Vyzval ľudí, aby sa na zhromaždeniach zdržali a nezačleňovali sa do prípadných potýčok.
Exminister vnútra Roman Mikulec vyzval príslušníkov ozbrojených zložiek, aby sa riadili zdravým rozumom a nenechali sa manipulovať.
„Slovensko nepatrí Robertovi Ficovi, ale občanom, ktorí majú právu na zhromažďovanie a prejavu slobodu zakotvenú v ústave,“ dodal.
Podľa predsedníčky strany Za ľudí Veroniky Remišovej ide Robertovi Ficovi taktiež o zastrašovanie ľudí a vyvolávanie strachu. Týmto krokom by sa dospelo k obmedzeniam účasti ľudí na zhromaždeniach, pretože pred niekoľkými rokmi tak prišiel o premiérsku funkciu.
Zdôraznila, že protesty vždy prebiehali pokojne a slušne. „Jediné násilné a vulgárne protesty boli tie, ktoré organizoval Robert Fico,“ podotkla.
Remišová zároveň považuje za smutné, že sa k „absurdnej hre strašenia občanov“ pridal aj prezident Peter Pellegrini. Rovnako vyzvala ľudí, aby sa nenechali zastrašiť.
14:08 – SaS chce odvolávať Gašpara
SIS je podľa opozičnej SaS zneužívaná na politické účely. Na rokovanie Národnej rady predložia členovia strany návrh na odvolanie riaditeľa SIS Pavla Gašpara, vyhlásili na tlačovej konferencii.
„To, čo sme dnes počuli na tlačových besedách predstaviteľov tejto vládnej koalície, sa v podstate vôbec nelíši od toho, čo sme počuli aj v národnej rade. Sú to znova tie isté informácie, ktoré sú nepodložené a z môjho pohľadu vykonštruované. Čo sme počuli, boli vyhrážky, nátlak, zastrašovanie verejnosti, aby sa obávala zúčastniť na zhromaždeniach a verejných protestoch, ktoré budú organizované po celom Slovensku,“ tvrdí Juraj Krúpa z SaS.
Dodáva, že provokatérov či agentov na protesty môžu nasadiť bezpečnostné zložky štátu, respektíve koalícia. Vládni predstavitelia sa podľa Krúpu vyhrážajú opozícii a neprávom je obviňovaná z nerešpektovania parlamentných volieb.
Krúpa informoval, k situácii by mali mimoriadne zasadnúť aj viaceré parlamentné výbory. V piatok 24. januára by podľa neho mal rokovať Osobitný kontrolný výbor NR SR na kontrolu činnosti Vojenského spravodajstva a v ďalšom týždni aj Osobitný kontrolný výbor NR SR na kontrolu činnosti SIS či Výbor NR SR pre obranu a bezpečnosť.
Mária Kolíková si myslí, že vláda činí kroky, ktoré popierajú parlamentnú demokraciu. „Veď táto vláda odvolala lídra opozície ako podpredsedu parlamentu na základe lží a výmyslov, jednoducho, tak to je. Jednoducho, líder opozície určite má byť jeden z podpredsedov parlamentu,“ zdôraznila a dodáva, že sa mal zúčastniť aj zasadnutia bezpečnostnej rady.
13:33 – Podľa Progresívneho Slovenska (PS) žiadny prevrat nehrozí
Podľa predsedu PS Michala Šimečku má vláda vládnuť a nie strašiť ľudí. „Čo si má o tomto pomyslieť človek, ktorý nesleduje politiku dennodenne, a zrazu počuje, že sa chystá prevrat, puč alebo takmer občianska vojna?“ kladie si otázku Šimečka.
Líder PS podotýka, že zo zasadnutia bezpečnostnej rady nevideli žiadne konkrétne závery, rozhodnutia a ani opatrenia.
„Povedzme si to na rovinu – ak by na Slovensku hrozil prevrat, predstavitelia štátu by mali konať a prijímať opatrenia, nie organizovať tlačové konferencie. To sa však nedeje, pretože žiadny prevrat nehrozí,“ tvrdí.
Situácia sa začína podľa Šimečku podobať na frašku. Myslí si, že sa Robert Fico pokúša odvádzať pozornosť verejnosti od jeho zlyhaní, ako aj vlády. Spomenul napríklad drahé potraviny či vysoké ceny benzínu, kolabujúci rezort zdravotníctva a nefunkčný kataster, ktorý sa už vo štvrtok postupne sprístupnil a obyvatelia si môžu skontrolovať údaje, ktoré sú platné k 3. januáru 2025.
Pre Šimečku sú slová Tibora Gašpara obrovským škandálom. „Hovorím o tom, že vystúpenie z EÚ môže byť cieľom politickej strany Smer. Nikto však nechce spáchať ekonomickú samovraždu, a teraz sa to snažia zakryť,“ povedal.
Na záver dodal, že PS chce Smer poraziť vo voľbách. „Pán premiér, nie majdany, nie prevraty, toho sa nebojte. Náš jediný cieľ je poraziť vás vo voľbách, či už budú riadne alebo predčasné.“
13:19
Národná rada SR je podľa Petra Žigu v prípade potreby prijatia legislatívy alebo uznesenia v súvislosti s bezpečnostnou situáciou na Slovensku pripravená zasadnúť. Parlament tak chce vyjsť v ústrety zložkám, ktoré by potrebovali prípadnú pomoc. Zatiaľ požiadavky na legislatívne zmeny neeviduje.
Žiga dodáva, že občania majú právo poznať obsah správy SIS, ktorá bola predmetom rokovania rady. Aktuálne to však nie je možné, pretože „vec je živá“. Myslí si, že informácie budú zverejnené ex post.
Tibor Gašpar priblížil, že do vplyvových operácií sú „zapojené aj niektoré médiá“. Niektoré informácie podľa Gašpara zakladajú aj podozrenie z viacerých trestných činov. Zdôraznil, že vyhodnotenie je úlohou orgánov činných v trestnom konaní.
Galérie: Mimoriadne zasadnutie Bezpečnostnej rady SR
11:58 – Vyjadrenie premiéra Roberta Fica a poslancov po zasadnutí Bezpečnostnej rady
Po prezidentovi Petrovi Pellegrinimu skloňujú vážnu situáciu aj členovia koalície. „Nikdy Slovensko takej hrozbe nečelilo,“ tvrdí Tibor Gašpar, ku ktorému sa pridal aj premiér Robert Fico, podpredseda parlamentu Andrej Danko a poverený predseda parlamentu Peter Žiga. Predseda SNS sa na mimoriadnom zasadnutí dozvedel „šokujúce informácie“.
„Nie je prípustné aby sa tu organizovali nejaké skupiny, ktoré chcú narušiť ústavný poriadok,“ dodáva Žiga.
Premiér, podobne ako prezident Pellegrini, ale rešpektuje právo na protest. „Chcem sa obrátiť na voličov, ktorí majú iný názor ako voliči vládnej koalície. Nebudeme robiť žiadne kroky v súvislosti s právom na zhromažďovanie,“ dodávajú tvnoviny.sk.
Fico tvrdí, že tu funguje štruktúra, ktorá má v pláne stretnutia a mítingy zneužívať na „možný stret s bezpečnostnými zložkami štátu, aby dochádzalo k eskalovaniu napätia,“ píšu Topky.
Opäť zmienil organizáciu prevratu na Slovensku, ktorého zámerom je pád vlády.
11:16 – Vyjadrenie prezidenta Petra Pellegriniho po zasadnutí Bezpečnostnej rady
Situácia na Slovensku je vážna, tvrdí Peter Pellegrini. Vykazuje známky cieleného organizovania eskalácie napätia s cieľom stupňovať prejavy nesúhlasu a ísť až za hranicu pokojných mierumilovných protestov a pokračovať v ďalších nátlakových akciách.
„Môžem potvrdiť, že na Slovensku, operujú ľudia, ktorí nie sú pôvodom zo Slovenskej republiky,“ hovorí prezident na brífingu a dodáva, že ak by situáciu nepovažoval za vážnu, tak by bezpečnostnú radu nezvolával. Podľa Aktualít však výnimočný stav na Slovensku nie je potrebné momentálne vyhlasovať.
Bezpečnostná rada odporúča vláde zaviesť preventívne opatrenia. O aké konkrétne opatrenia by malo ísť ale na štvrtkovom zasadnutí podľa prezidenta nebola zmienka.
„Nikdy som nespochybňoval právo občana vyjadriť svoju nespokojnosť. To patrí ku každej demokratickej spoločnosti,“ informoval Pellegrini, podľa ktorého sa však každý protest musí niesť v rovine legislatívy a nesmie dôjsť k ohrozeniu zdravia.
09:58
Na rade zasadá aj prezident republiky Peter Pellegrini, generálny prokurátor Maroš Žilinka či šéf SIS Pavol Gašpar, dodávajú Topky.
„To, čo bolo prezentované v Národnej rade, bolo asi len 10 percent toho, čo má SIS k dispozícii,“ spomenul Robert Fico na margo utorňajšej schôdze, píšu tvnoviny.sk.
Premiér tvrdí, že situácia na Slovensku je mimoriadne vážna. „Na území Slovenskej republiky je skupina expertov, ktorá sa podieľala na protestoch v Gruzínsku a priamo na Majdane na Ukrajine,“ tvrdí Fico.
Občianska platforma Nie v našom meste, ktorá stojí za sériou nedávnych protestov, zverejnila v utorok znenie emailu, o ktorom tvrdí, že bol základom údajnej správy SIS. Táto správa, podľa vlády, poukazovala na snahy o destabilizáciu štátu. Organizátori však tvrdenia odmietajú a vyzývajú verejnosť, aby si o obsahu emailu urobila vlastný názor. „Keďže sme si dnes prečítali a vypočuli, že to je tajné, no tak my vám to odtajníme. Nemáme čo skrývať,“ uviedla platforma na svojich sociálnych sieťach.
Email, ktorý bol údajne vytvorený pomocou umelej inteligencie ChatGPT, obsahoval návrh nenásilných protestov na obdobie siedmich týždňov.
Podľa premiéra sa na zasadnutí odtajní správa, podľa ktorej majú pokojné protestné zhromaždenia vyvrcholiť okupáciou vládnych budov ako napríklad Národná rada či Prezidentský palác. „V normálnom právnom demokratickom štáte zasiahnu bezpečnostné zložky, pretože ide o porušenie zákona, dokonca v niektorých prípadoch porušenie trestného zákona. Prídu zložky, ktoré sú na to určené, a začnú, samozrejme, robiť poriadok,“ uviedol Fico.
Tajnej službe sa podarilo získať citlivé informácie „dlhodobom organizovanom vplyvovom pôsobení, ktorého účelom je destabilizácia SR„. Fico dodáva, že sa opozícia nechce zapojiť do férovej súťaže. Premiér sa taktiež obáva masových protestov, ktoré vyústia v prevzatie moci v krajine.
Email nebol podľa platformy Nie v našom meste nikdy tajným dokumentom. Už v januári ho zaslali viac ako 120 príjemcom, čo podľa nich dokazuje, že sa nič nesnažili utajiť.
„Je smutné, že namiesto konštruktívneho dialógu sa proti nám šíria obvinenia, ktoré majú za cieľ znevážiť legitímne protesty občanov,“ doplnili.
Galéria: Znenie emailu
Témou štvrtkového zasadnutia Bezpečnostnej rady by mali byť aj preventívne opatrenia s cieľom zvýšiť ochranu budov, zvýšiť monitoring niektorých objektov, najmä v otázke kritickej infraštruktúry. Povedal to pred rokovaním podpredseda parlamentu Tibor Gašpar.
„Čo sa týka zhromaždení, asi tam bude požiadavka na ministra vnútra, aby tam boli dostatočné prostriedky a kapacity, nech nedôjde k nejakému konfliktu alebo provokácii, a aby bol zabezpečený pokojný priebeh zhromaždení,“ priblížil Gašpar. Deklaroval, že štát monitoruje všetky aktivity, ktoré smerujú proti ústavnému zriadeniu SR.
Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok dodal, že bezpečnostná rada bude rokovať o aktuálnej bezpečnostnej situácii a prijme opatrenia.