„Cesta bude prístupná iba pre záchranné zložky,“ oznámila vedúca mediálneho oddelenia Devínskej Novej Vsi Martina Legáth. Samospráva Devína píše, že z Devínskej Novej Vsi a zastávky Na hriadkach majú záchranné zložky prevádzať ľudí vojenským transportom.
Dodáva, že linka 29 bude premávať po zastávku Pri Sandbergu (Na hriadkach), kde bude potrebné prejsť na parkovisko pod Sandbergom a prestúpiť na transportér, ktorý dopraví ľudí do centra Devína – ku kostolu.
„Rovnako tak bude fungovať aj doprava z Devína – pri kostole bude čakať transportér, ktorý zabezpečí dopravu na hranicu hrádze pred Devínskou Novou Vsou, kde bude potrebné prestúpiť na spoj MHD,“ dodala samospráva. Vyzýva tiež, aby obyvatelia necestovali ani smerom do Karlovej Vsi, keďže tam budú stavať protipovodňovú hrádzu.
Hraničný priechod Brodské-Lanžhot z dôvodu vzostupu Moravy uzavreli
Most na hraničnom priechode s Českou republikou Brodské-Lanžhot úplne uzavreli z dôvodu vzostupu hladiny rieky Morava. Prezídium Policajného zboru o tom informuje na sociálnej sieti. Trnavský samosprávny kraj priblížil, že uzatvorenie sa týka hraničného priechodu na tzv. starej ceste.
„Naďalej upozorňujeme vodičov, aby zvýšili na cestách opatrnosť a prispôsobili jazdu stavu ciest a plne rešpektovali dopravné značenie i pokyny polície a poverených osôb,“ doplnila polícia.
Aktualizované 10:15: Dunaj prekročil hranicu 900 centimetrov
Dunaj v hlavnom meste dosiahol v pondelok predpoludním hranicu 900 centimetrov. O 09.45 h bola jeho výška 902 centimetrov a jeho hladina stále rastie. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) pre TASR potvrdil, že výška Dunaja v hlavnom meste je 908 centimetrov.
„Zatopené je Tyršovo nábrežie, promenáda pri nákupnom centre na nábreží Dunaja aj Fajnorovo nábrežie,“ konštatuje BSK. Bratislavský kraj zároveň opätovne žiada obyvateľov, aby do daných lokalít nechodili a rešpektovali zákaz vstupu.
Protipovodňové zábrany aktuálne stoja aj na Rázusovom a Fajnorovom nábreží. Informuje starosta Starého Mesta Matej Vagač s tým, že hladina Dunaja stále stúpa. Hovorca SHMÚ Ivan Garčár pre TASR potvrdil, že výška Dunaja k 10.45 h bola 908 centimetrov.
Hovorca SHMÚ Ivan Garčár pre TASR potvrdil, že výška Dunaja k 10.45 h bola 908 centimetrov. Hlavné mesto pre TASR uviedlo, že Slovenský vodohospodársky podnik už nainštaloval protipovodňovú ochranu Bratislavy na očakávaný stav výšky Dunaja na všetkých miestach. A to v Karlovej Vsi, Devíne i v Starom Meste aj na petržalskej strane Dunaja. Rovnako tak medzi mestskými časťami Devín a Devínska Nová Ves, kde je predpoklad zaplavenia cesty.
Vytopilo aj Ministerstvo cestovného ruchu a športu Slovenskej republiky. Informuje o tom na sociálnej sieti predseda SaS Branislav Gröhling aj poslanec Alojz Hlina.
Na Tyršovom nábreží je situácia vážna, zatopené sú viaceré oblasti. Bratislavská mestská polícia žiada verejnosť, aby dodržiavala pokyny polície a to najmä zákazy vjazdu a vstupu do oblastí pri Dunaji.
„Ide v prvom rade o váš život, zdravie a majetok. Nejazdite vozidlami do oblastí, kde pracujú vodohospodári na výstavbe protipovodňových zábran, aby ste im nekomplikovali náročnú prácu,“ dodáva a občanov tiež vyzýva, že ak môžu, aby zostali pracovať počas najbližších dní z domu.
Na väčšine územia Slovenska treba počítať s dažďom
Na väčšine územia Slovenska treba počítať s dažďom aj počas pondelka. Pre oblasť Záhoria platia výstrahy tretieho stupňa, pre ďalšie okresy výstrahy prvého a druhého stupňa. Informuje o tom Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na svojom webe. V platnosti ostávajú aj hydrologické výstrahy.
Výstrahy tretieho stupňa pred dažďom platia pre okresy Myjava, Skalica, Senica a Malacky. Výstrahy druhého stupňa platia pre väčšinu Bratislavského kraja a niektoré okresy Trnavského, Trenčianskeho a Žilinského kraja a okres Topoľčany. Výstrahy prvého stupňa platia pre celý Banskobystrický kraj, väčšinu Nitrianskeho kraja, viaceré okresy Žilinského a Prešovského kraja a tiež niektoré okresy Trenčianskeho, Trnavského a Košického kraja.
V platnosti zostávajú aj hydrologické výstrahy. Výstrahy tretieho stupňa platia pre okresy Senica, Skalica, Malacky, Bratislava, Dunajská Streda, Komárno, Nové Zámky, Čadca a Kysucké Nové Mesto. Výstrahy druhého stupňa platia pre okres Pezinok. Výstrahy prvého stupňa platia pre okresy Myjava, Senec, pre dolné Považie, stredné Považie, horné Považie a Liptov, Oravu, pre dolnú Nitru a Žitavu, hornú Nitru, pre okresy Poprad, Kežmarok, Stará Ľubovňa, Spišská Nová Ves, Gelnica a Levoča.
V niektorých okresoch treba počítať aj so silnejším vetrom. Výstrahy prvého stupňa platia pre takmer celý Bratislavský a Žilinský kraj, okresy Považská Bystrica, Púchov, Komárno a Dunajská Streda. Meteorológovia tam miestami očakávajú vietor v nárazoch 65 až 70 kilometrov za hodinu (km/h), v priemere 45 km/h.
Hasiči mali plné ruky práce
V priebehu uplynulého týždňa zaznamenali príslušníci Hasičského a záchranného zboru 1051 zásahov. HaZZ o tom informuje na sociálnej sieti.
Najviac zásahov sa týkalo technickej asistencie, zo 627 prípadov sa 317 odohralo v Bratislavskom kraji. V 235 prípadoch asistovali pri odstraňovaní následkov dopravnej nehody, najčastejšie (45 prípadov) na území Banskobystrického kraja.
K požiarom vyšli 163-krát, najväčší počet (46) hasili v Banskobystrickom kraji. V 26 prípadoch hasiči asistovali pri eliminovaní nebezpečných látok, najviac zásahov, sedem, sa odohralo v Žilinskom kraji.
Dokopy 250 profesionálnych a dobrovoľných hasičov zasahovalo v uplynulých 24 hodinách v Žilinskom kraji. Odstraňovali následky nepriaznivej poveternostnej situácie. Pondelok to povedala hovorkyňa Krajského riaditeľstva HAZZ v Žiline Mária Pohanková Zahatlanová. Hasiči v kraji zasahovali za uplynulých 24 hodín celkom 68-krát. Najviac výjazdov mali na Kysuciach.
„Išlo o odstránenie spadnutých stromov, odčerpávanie vody z rodinných domov, vozovky, záchranu zatopených automobilov či evakuáciu obyvateľov,“ vymenovala hovorkyňa.
Pre silné a dlhotrvajúce dažde zasahovali počas víkendu profesionálni i dobrovoľní hasiči prakticky na území celého Nitrianskeho kraja. Ako uviedla hovorkyňa Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Nitre Michaela Gundová, pomáhali predovšetkým pri odstraňovaní popadaných stromov a pri odčerpávaní vody. V priebehu soboty (14. 9.) sa na 11 výjazdoch zúčastnilo celkovo 14 príslušníkov HaZZ a 29 členov dobrovoľných hasičských zborov, nasadených bolo osem kusov hasičskej techniky. V nedeľu (15. 9.) boli hasiči v Nitrianskom kraji vyslaní do terénu 13-krát.
Príslušníci Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) a členovia dobrovoľných hasičských zborov obcí v Trnavskom samosprávnom kraji (TTSK) zasahovali počas nedele (15. 9.) od 6.00 do 18.00 h v súvislosti s nepriaznivým počasím celkom 150-krát. TASR o tom informovala hovorkyňa Krajského riaditeľstva HaZZ v Trnave Lena Košťálová.
„Celkom zasahovalo 43 príslušníkov Hasičského a záchranného zboru a 879 členov dobrovoľných hasičských zborov miest a obcí. Nasadených bolo 919 kusov hasičskej techniky,“ priblížila.
Vlaková doprava je obmedzená, do Čiech len s obmedzeniami, do Viedne vôbec
Z dôvodu nepriaznivého počasia mnohé vlaky nejazdia, a to najmä na územie Čiech a do Rakúska. Do Viedne sa dnes nedostanete vlakom vôbec a do Čiech len s obmedzeniami, informuje Železničná spoločnosť Slovenska.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)