ONLINE: Dunaj dosiahol nový vrchol. Kulminácia pretrváva, blíži sa ďalšia povodňová vlna (aktualizované)

Reklama
Na snímke zaplavené územia riekou Morava pri Devínskej Novej Vsi a stav rieky Dunaj na Tyršovom nábreží v Bratislave 17. septembra 2024. Zdroj: FOTO TASR/Michal Svítok, Dano Veselský

Informuje o tom Slovenský hydrometeorologický ústav na sociálnej sieti. Hladina Dunaja v Devíne sa dnes dopoludnia pohybuje okolo 910 cm a v Bratislave najčastejšie medzi 970 a 980 cm.

„Priebeh kulminácie ovplyvňuje vysoký vodný stav na Morave, kde taktiež prebieha kulminácia. Pokles na rakúskom úseku (nad sútokom s Moravou) je zatiaľ len mierny, dôvodom je dotekanie prítokov a topiace sa zásoby snehu v Alpách. Vzostup hladiny naďalej pokračuje na úseku pod VD Gabčíkovo. Kulminácia pokračuje aj na strednom a dolnom úseku Moravy,“ píšu meteorológovia s tým, že vzostup hladiny Dunaja naďalej pokračuje pod Vodným dielom Gabčíkovo.

V hornej časti slovenského úseku Dunaja sa očakáva kulmináciu s postupným prechodom rieky do mierneho poklesu. V strednej časti úseku by hladina mala dosiahnuť najvyšší bod. V dolnej časti bude rieka naďalej stúpať. V hornej časti slovenského úseku rieky Morava čakajú hydrológovia kulmináciu a následný mierny pokles hladiny rieky. V jej strednej a dolnej časti by mala kulminácia pokračovať.

Zároveň upozornili, že vysoká hladina Dunaja spôsobí spätné vzdutie dolných úsekov rieky Váh.

Začali sa prípravy pre stúpajúci Dunaj, ale aj Váh

Problémy na juhu západného Slovenska začína spôsobovať nielen Dunaj, ale aj Váh. Aktuálne je na ňom vyhlásený 1. stupeň povodňovej aktivity, stúpanie hladiny sa priebežne monitoruje. Mestská polícia na ceste pri Váhu z bezpečnostných dôvodov uzavrela dopravu pre prípad, že by sa voda vyliala na cestu, informovala radnica po zasadnutí Okresnej povodňovej komisie v Komárne.

Podľa predpovede by mal Dunaj v Komárne dosiahnuť výšku 840 až 845 centimetrov, informovali vodohospodári. Táto odhadovaná výška hladiny je v súlade s údajmi z Bratislavy a Devína v porovnaní s povodňami spred 11 rokov. V Komárne Dunaj kulminoval v roku 2013 na úrovni 889 centimetrov.

Na miestach, kde môžu byť záplavy, prijali majitelia nehnuteľností potrebné opatrenia. Prednosta Okresného úradu v Komárne Tomáš Nagy uviedol, že v prípade potreby môžu byť zmobilizovaní všetci hasiči kraja, pripravená pomôcť je aj armáda. „Zatiaľ však nie je dôvod na ich mobilizáciu, situácia je plne pod kontrolou,“ potvrdil.

Letecké zábery na rozvodnenú rieku Moravu a Dunaj v Bratislave

Na západe Slovenska platia výstrahy pred povodňami

Naďalej platia hydrologické výstrahy prvého a tretieho stupňa pred povodňami na západe Slovenska. Informuje o tom Slovenský hydrometeorologický ústav na svojej webovej stránke.

Výstrahy pred povodňami z trvalého dažďa platia pre okresy Skalica, Senica, Malacky, Bratislava, Senec, Dunajská streda, Komárno a južnú časť okresu Nové Zámky.

SHMÚ pred povodňami varuje aj v okresoch Pezinok a Galanta, vydal pre ne prvý stupeň výstrahy. „Vzhľadom na už spadnuté zrážky v nemeckom a rakúskom povodí Dunaja očakávame na slovenskom úseku Dunaja výrazný vzostup vodných hladín z dotekania a výrazný vzostup vodných hladín na dolnom Váhu s prekročením stupňa povodňovej aktivity,“ napísali meteorológovia pri výstrahe pre Komárňanský okres.

Na snímke mapa výstrah pred povodňami. Zdroj: REPROFOTO SHMÚ

Ako informuje portál iMeteo.sk, po rakúskom povodí Dunaja putuje ďalšia povodňová vlna. Môže za to topiaci sa alpský sneh. V rakúskom území sa rozplýva a predpokladá sa, že zmierňovať by sa mala aj u nás. Prejavilo sa to aj na zvýšenej hladine Dunaja v Bratislave.

V Bratislave totiž Dunaj dosiahol nový vrchol. V stredu o 02.15 h dosahovala jeho hladina výšku 983 cm, pričom ešte ráno o 7.00 h bola jeho výška 981 cm. Aktuálne je na úrovni hodnôt včerajšieho dňa, teda okolo 970 cm. Táto povodňová situácia sa tak skoro a predovšetkým výraznejšie nezmení. Prvá povodňová vlna síce ustáva a Dunaj kulminuje, ale o kulminácii ešte nehovoria v Rakúsku.

Prvú povodňovú vlnu spôsobili zrážky

Po niekoľkých týždňoch veľmi suchého počasia zasiahli naše územie extrémne výdatné zrážky. Týkali sa celej našej oblasti, pričom lokálne spadlo až viac ako 400 mm zrážok. Aj na našom území sme sa priblížili k tejto méte a to na stanici Pernek v Malých Karpatoch.

Povodne na Slovensku mohli byť výrazne horšie, než aké zažívame. Historické povodne na Dunaji prišli v roku 2013, no povodne prišli už po daždivom počasí. Dunaj v Bratislave vtedy štartoval svoj vzostup z výšky 400 cm.

Teraz prišli povodne po suchom počasí a Dunaj štartoval svoj vzostup z úrovne niečo okolo 340 cm. Ak by aktuálna hladina v Bratislave bola o tých 60 cm vyššia, tak je situácia oveľa horšia. Už teraz sú problémy v našom hlavnom meste veľké.

Dunaj v Bratislave kulminuje už viac ako deň. V Rakúsku zaznamenávajú ďalšie vzostupy vodných tokov na celom povodí Dunaja.

Ďalšiu vlnu spôsobuje topiaci sa sneh

Povodia v Hornom a Dolnom Rakúsku sú extrémne nasýtené. Dolné Rakúsko ešte v nedeľu vyhlásilo stav prírodnej katastrofy. Záplavy sú rozsiahle a mohli byť ešte horšie. Situácia je lepšia vďaka tomu, že numerické modely toto očakávali a rakúski vodohospodári odpustili časť priehrad. Keby to neurobili tak je situácia vážnejšia.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2 3
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie