Demokratické procesy v Rumunsku čelia vážnym výzvam, keďže sociálne médiá, najmä TikTok, sa stali nástrojom na šírenie dezinformácií. TikTok pred nedávnymi prezidentskými voľbami zablokoval 66-tisíc falošných účtov a odstránil 10 miliónov falošných sledovateľov.
Tieto účty podporovali proruského kandidáta Călina Georgescua, ktorý prekvapivo zvíťazil v prvom kole volieb, hoci bol pôvodne považovaný za outsidera. Brie Pegumová, globálna vedúca pre autentickosť TikToku, informovala Európsky parlament, že platforma zablokovala účty porušujúce pravidlá, najmä zákaz neoznačenej politickej reklamy, uvádza Financial Times. Pred voľbami bol Georgescu takmer neznámy, no v kampani sa sústredil na proruské naratívy a neutralitu Rumunska, pričom využíval hlavne TikTok.
Rumunsko požiadalo EÚ o prešetrenie, či algoritmy TikToku nezohrali úlohu v nečakanom úspechu Georgescua. Platforma už v septembri upozornila na tajnú operáciu zameranú na šírenie dezinformácií a propagáciu kritiky voči súčasnej vláde. Táto sieť zahŕňala 22 účtov, ktoré sledovalo približne 300-tisíc používateľov, a presmerovávala ich na weby podporujúce vlastné záujmy.
Reakcie na výsledky volieb
Georgescovo víťazstvo šokovalo domáce aj zahraničné médiá. V reakcii na jeho postup do druhého kola vypukli v rumunských mestách protesty, pričom stovky demonštrantov vyšli do ulíc Bukurešti.
O post prezidenta sa v druhom kole, naplánovanom na 8. decembra, stretne Georgescu s Elenou Lasconiovou, stredopravou političkou. Rumunský premiér Marcel Ciolacu, líder sociálnych demokratov, ktorí dominovali v parlamentných voľbách, vyhlásil, že jeho strana v druhom kole nepodporí žiadneho z kandidátov.
„Rumuni sa musia rozhodnúť sami,“ vyhlásil Ciolacu, ktorý sám skončil v prezidentskej súťaži tretí, pričom postup do druhého kola mu ušiel len o 3 000 hlasov. TikTok je teraz predmetom vyšetrovania, či jeho algoritmy mohli zvýhodniť ultranacionalistického kandidáta. Súčasne sa ukazuje, aký významný vplyv majú dezinformácie a sociálne siete na voľby a demokratické procesy v Európe.