Podľa Ľudovíta Ódora môže Progresívne Slovensko vďaka dlhoročnému diplomatovi Ivanovi Korčokovi posilniť a byť silným kandidátom Smeru.
Ľudovít Ódor bol premiérom úradníckej vlády od mája do októbra 2023. Tá vznikla ako následok krízy Hegerovej vlády. Na poste ho po predčasných parlamentných voľbách 2023 vystriedal po štvrtýkrát predseda Smeru Robert Fico.
Ódor kandidátku Progresívneho Slovenska (PS) úspešne doviedol do europarlamentu po voľbách. Od strany dostal pozvánku na vstup do hnutia a hoci na základe výsledku v eurovoľbách zvažoval pripojenie sa k PS, nestalo sa tak.
„Uvažoval som nad tým dlhšiu dobu. Kandidoval som ako odborník a mali sme aj dobrý tím, preto sme vedeli uspieť vo voľbách. Zatiaľ necítim potrebu vstúpiť, nie je to otázka dňa,“ povedal pre iStream.sk. Dodáva, že v prospech Slovenska vie pracovať aj v europarlamente bez straníckeho trička.
V čase úradníckej vlády sa zaviazali, že nebudú kandidovať v parlamentných voľbách 2023. V prípade víťazstva PS v ďalších voľbách by musel zvážiť návrat do slovenskej politiky.
„Určite to nevylučujem. Ak to bude vyzerať, že môžem mať v strane pridanú hodnotu, tak aj zvážim kandidovanie. Ale netreba to robiť alibisticky, že sa vrátim len, keď sa niečo bude diať,“ vysvetlil a zároveň tvrdí, že aktuálne sa plne koncentruje na to, čo ich čaká v europarlamente.
Začiatkom novembra sa k progresívcom pridal neúspešný prezidentský kandidát Ivan Korčok. Ódor tento vstup prirovnal k pozvánke viesť kandidátku PS v júnových eurovoľbách.
„Mal som ideu, že Slovensko potrebuje, a najmä prodemokratické spektrum, silnú stranu, ktorá má aj stredovejších politikov alebo takých, ktorí vedia osloviť mierne konzervatívnejších voličov.“
Podľa Ódora môže PS vďaka dlhoročnému diplomatovi posilniť a byť silným kandidátom Smeru. Voči vládnucej strane, ktorá vládu skladala už po štvrtýkrát, chce bojovať aj s pomocou menšín.
„Keďže PS je strana pre menšiny, je úplne prirodzené, že sa zaujíma aj o národnostné menšiny. Mal by som byť mostíkom pre juh Slovenska a rozprávať sa s voličmi.“
Upriamil pozornosť na neúspech strán maďarských menšín v parlamentných voľbách. Naposledy sa do parlamentu prebojoval Most-Híd v roku 2016, ktorý zložil tretiu vládu spolu s Robertom Ficom a Andrejom Dankom.
„Treba vysvetliť ľuďom na juhu, že PS je strana, ktorú môžu pokojne voliť, lebo sa stará o menšiny.“
Europoslanec Ódor nemá „ambíciu niekoho poraziť“, ale „prinášať odpovede a nové vízie pre Slovensko, ako by sa tu žilo lepšie, keby sa konečne niekto začal starať o krajinu.“
Vyjadril aj k pozvánke Vladimira Putina pre premiéra Roberta Fica na účasť na oslavách 80. výročia konca druhej svetovej vojny v Moskve, či môže táto cesta uškodiť Slovensku. Viac sa dozviete v rozhovore v relácii Sadnite si, prosím.