fbpx

Odnož Erdoganovej AKP? Nemcov pred eurovoľbami dráždi nová strana Turkov

TASR/AP/Nedim Enginsoy

O kreslá v Európskom parlamente „zabojuje“ aj turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, obávajú sa nemeckí politici. Do nadchádzajúcich volieb sa tam totiž hlási aj úplne nová politická strana DAVA, ktorú založili ľudia s tureckými koreňmi, dobre známi na islamskej scéne. Politici preto hovoria o pobočke Erdoganovej strany AKP. Nová politická strana však napojenie na Ankaru odmieta.

„Nacionalizmus, protimoslimský rasizmus, antisemitizmus, rovnako ako rastúca ochota tolerovať v politike autoritárskej štruktúry, sa stali výzvami v celej Európe. Neobmedzujú sa na jednu krajinu alebo región,“ napísal pred dvoma týždňami na Facebooku spoluzakladateľ strany Teyfik Özcan.

Strana DAVA podľa neho ponúka „nový politický domov pre mnohých občanov“, ktoré nezastupujú súčasné strany. „Naším cieľom je jasne pomenovať nerovnosť a spoločenské problémy ako také a zabezpečiť, že ľudia s cudzími koreňmi plne uplatňujú svoje práva,“ pokračuje vyhlásenie s tým, že títo ľudia často narážajú na problémy napríklad pri hľadaní bytu, ale aj na schôdzach vlády.

Podľa Özcana ich okolie dodnes nepovažuje za plnohodnotných členov európskej spoločnosti. Strana preto okrem iného požaduje napríklad „pragmatickú a ideológiu jednoduchú utečeneckú politiku“. „Už dnes Nemecku chýbajú státisíce kvalifikovaných pracovníkov, pričom tendencia je rastúca. Ekonomický výkon kvôli tomu klesá,“ poukazuje a chce tak zaplniť „politické vákuum“.

Nemeckí politici sa však obávajú, že je Demokratická aliancia pre rozmanitosť a prebudenie len „dieťaťom“ zavedenej Strany spravodlivosti a rozvoja (AKP). Tá je vládnou stranou v Turecku a pevnou rukou ju vedie dlhoročný turecký prezident Erdogan. V Nemecku žije vyše tri milióny ľudí s tureckými koreňmi, pričom zhruba polovica z nich je oprávnená voliť.

„Odnož Erdoganovej AKP by bola ďalšou extrémistickou stranou v krajine. Ideologická ignorancia ‚semaforu‘ mu to, bohužiaľ, uľahčuje: dvojité občianstvo pre Turkov žijúcich v Nemecku sa fakticky stáva pravidlom. Malo by sa tiež konečne zastaviť financovanie mešít zo zahraničia. Inak bude vplyv radikálnych síl silnieť!“ varuje niekdajší minister zdravotníctva a člen opozičnej Kresťanskodemokratickej únie (CDU) Jens Spahn.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie