Odísť zo sociálnych sietí? Nie je to jednoduché, ale dá sa to

Reklama
Ilustračná fotografia (Zdroj: X/Dexerto)

Opustiť svet sociálnych médií je veľmi osobné rozhodnutie, ktoré môže byť nielen oslobodzujúce, ale zároveň aj výzvou pre niekoho, kto je na nich dlhodobo závislý.

Platformy sociálnych médií sú dnes bežnou súčasťou našich životov. Postovanie, zverejňovanie príspevkov a lajkovanie je rovnako bežné ako prvý dúšok kávy, píše portál novinky.cz. Avšak tým, že neustále sledujeme, čo sa deje online, uniká nám realita. Tú neprežívame v celkovom kontexte toľko ako post kamarátky, ktorá nafotila západ slnka na Bali.

Podľa odborníkov je to dané tým, že naše mozgy sú naprogramované tak, aby sa na sociálne siete vracali. Sledovali príspevky aj komentáre pod nimi. „Sociálne médiá živia našu závislosť na dopamínových dávkach,“ hovorí psychoterapeutka Diane Hillearyová. A dodáva: „Keď sa sietí zbavíme, môže to spočiatku vyvolať pocity nudy, rozrušenie alebo pocity smútku či osamelosti, ktoré sme potláčali.“

Ide o to, že sociálne siete vyvolávajú ilúziu osobných spojení, zatiaľ čo pokračujú vo vytváraní algoritmov, ktoré odsúvajú naše osobnejšie intímne vzťahy na vedľajšiu koľaj s cieľom budovať viac a viac spojení. „Siete skrátka vytvárajú potrebu byť neustále v spojení a udržiavať tieto vzťahy, čo zvyšuje produkciu stresových hormónov a zvyšuje tak úzkostné a depresívne príznaky,“ vysvetľuje klinická psychologička a uznávaná špecialistka na prienik psychológie a technológií Lisa Strohmanová.

Mnoho ľudí si to síce uvedomuje, ale myšlienka na zmazanie všetkých alebo väčšiny účtov na sociálnych sieťach v nich môže zanechať pocit, že budú osamelí. Čo samozrejme nie je pravda. „Štúdie ukázali, že obmedzenie alebo eliminácia používania sociálnych médií môže znížiť pocity úzkosti, depresie a osamelosti. Bez neustáleho porovnávania sa so životmi ostatných sa môže zlepšiť sebavedomie a celková nálada,“ upozorňuje Lisa Strohmanová.

Expertka navyše dodáva, že neustály prúd sociálneho tlaku, negativity a online hašterenia môže ľudí stresovať. Zníženie tejto expozície môže viesť k zvýšeniu úrovne pokoja. „Nepretržitá stimulácia a porovnávanie vášho života so životmi ostatných, ako ich prezentujú na sieti, bude preč,“ dopĺňa klinický psychológ Daniel Glazer s tým, že mnoho ľudí po stlačení tlačidla zmazať na svojich účtoch na sociálnych sieťach cítilo „nesmierny pocit slobody“.

Vďaka tomu, že prestaneme žiť virtuálnou realitou, začneme obnovovať vzťahy, ktoré sme kvôli sociálnym sieťam zanedbávali. Zistíme, že okolo nás žijú fajn ľudia a že zoznámiť sa môžeme aj offline. „Keď opustíte sociálne médiá, môžete sa cítiť šťastnejšie,“ dopĺňa odborník.

Ak ste sa rozhodli zo sietí zmiznúť, nemajte na seba prehnané očakávania, buďte realistickí a neponáhľajte sa. Choďte na to krok za krokom, pomaly eliminujte jednotlivé platformy zo svojho života, až ich nakoniec definitívne z obľúbených aplikácií zmažete. Neseďte doma, nájdite si záujmy a priateľa v reálnom svete.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie