Ideálne je nastriekať sa aj repelentom proti hmyzu. „K dispozícii je niekoľko prípravkov na odpudzovanie hmyzu, ktoré, ak sa používajú podľa ich pokynov, môžu pomôcť znížiť riziko uhryznutia,“ pokračovala Claire.
Zároveň dopĺňa, že „ak cestuješ do zahraničia, mal by si skontrolovať, či sa v krajine a regióne, ktoré navštíviš, odporúčajú lieky proti malárii.“
Uhryznutie kliešťom
Uhryznutie kliešťom nebýva zvyčajne bolestivé, ale hmyz niekedy prenáša baktérie spôsobujúce lymskú boreliózu alebo kliešťovú encefalitídu. Mal by si sa pokúsiť odstrániť kliešťa pomocou pinzety s jemnými zúbkami.
„Kliešťa jemne uchop čo najbližšie ku koži, a potom ho postupne odtiahni od kože. bez krútenia alebo rozdrvenia kliešťa,“ dodáva Claire. „Potom by si si mal umyť pokožku vodou a mydlom a aplikovať antiseptický krém na pokožku okolo uhryznutia.“
Claire hovorí: „Uhryznutie kliešťom zvyčajne nie je bolestivé, ale niekedy môže vyvolať alergickú reakciu. V zriedkavých prípadoch môžu spôsobiť lymskú boreliózu, čo je bakteriálna infekcia, ktorá spôsobuje vznik ružovej alebo červenej kruhovej vyrážky okolo oblasti uhryznutia.“
Na Slovensku sa každý rok vyskytne okolo 150 až 200 prípadov kliešťovej encefalitídy, informuje ÚVZ.
Uhryznutie ovadom
Uhryznutie ovadom môže byť obzvlášť bolestivé. Pri uštipnutí sa zjaví červená vyrážka, môžeš pociťovať závrat, slabosť, sipot. Zväčša neočakávame, že nás poštípu muchy a uštipnutia od múch môžu byť obzvlášť nepríjemné. Claire dodáva, že uštipnutá časť tela môže opuchnúť.
„Uhryznutie ovadom chvíľu trvá, kým sa zahojí a v niektorých prípadoch môže byť uštipnutie nákazlivé. Ak si myslíš, že si sa infikoval, čo sa prejavuje zvýšenou bolesťou, začervenaním, opuchom a hnisom, mal by ste ihneď navštíviť svojho praktického lekára alebo vyhľadať radu od lekárnika.“