fbpx

Odborníci tvrdia, že Taliban nenávidí ženy a chce ich odstrániť

Afganky na verejnosti. Zdroj: TASR/AP

Taliban začal zavádzať zákazy práv a pohybu žien už v minulosti, a to krátko po prevzatí moci v auguste 2021. Mladým ženám a dievčatám bolo zakázané navštevovať univerzity a stredné školy, ženy mali zakázané vykonávať mnohé zamestnania vo verejnom a súkromnom sektore a mohli cestovať len v sprievode mužského opatrovníka.

Dehumanizácia Afganiek

Afganské ženy sa obávajú, čo príde po zavedení zákonov. „Ženy už dodržiavali prísne pravidlá obliekania sa, vrátane nosenia hidžábov, dlhého oblečenia a dokonca aj masiek,“ povedala pre portál The National News generálna riaditeľka afganskej technologickej spoločnosti Ehtesab a kritička politiky Talibanu Sara Wahedi. „Skutočnosť, že najvyšší vodca cítil potrebu kodifikovať to, ďalej odhaľuje, že konečným cieľom Talibanu je systematické odstraňovanie žien.“

Obáva sa, že nový zákon otvoril dvere vykorisťovaniu žien. Hoci sú v ňom uvedené priestupky, nie sú podľa nej jasne definované a nie sú ani presne určené tresty pre každý z nich. „Teraz, keď je tento dekrét kodifikovaný, Taliban dal morálnej polícii právomoc vykladať a presadzovať ho, ako uzná za vhodné. To znamená, že zákon je teraz na uvážení jednotlivých mužov, ktorí sa môžu rozhodnúť, aký trest udelia za jeho porušenie,“ dodala.

Nové zákony pripomínajú prvé pôsobenie Talibanu pri moci v 90. rokoch, keď bolo ženám zakázané zúčastňovať sa na verejnom, politickom a ekonomickom živote. Pri terajšej nadvláde však Taliban prisľúbil nový prístup k právam žien. To sa však podľa výskumníčky z divízie práv žien v Human Rights Watch Sahar Fetrat nedeje.

„Opakovane sme boli svedkami toho, ako hlboko je zakorenená mizogýnia Talibanu, ktorá na každom kroku zbavuje ženy ich osobnosti. Taliban neustále odomyká nové úrovne nenávisti voči ženám,“ povedala. Dodala, že nové pravidlá „sexualizujú a objektivizujú ženy“ a sú zámienkou na to, aby ich obmedzovali.

Aktivistka z Kábulu Amina (pseudonym, pozn. red.) uviedla, že Taliban sa snaží zakázať akýkoľvek spôsob obchádzania svojich pravidiel. „Ženy neustále čelia výzvam Talibanu, odkedy prevzal moc. Ale nachádzame aj nové a jedinečné spôsoby, ako odolať týmto problémom a bojovať s nimi, protestovať, pracovať alebo študovať,“ povedala.

Keď Taliban prevzal moc nad Afganistanom, musela prerušiť svoje štúdium na univerzite. Teraz nemôže ani len pracovať a nemá ako uživiť svoju osemčlennú rodinu. „Ženy v Afganistane nemajú na výber. Buď sa stanú žobrákmi na uliciach, aby uživili svoje rodiny, alebo ukončia svoj život,“ uviedla.

Čo na to Západ?

Zákony vyvolali medzinárodné pohoršenie. Vedúca misie OSN v Afganistane Roza Otunbajevová vyjadrila v nedeľu hlboké znepokojenie a uviedla, že tieto zákony rozširujú už aj tak prísne obmedzenia práv žien a dievčat, píše portál Tribune.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2 3
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie