Odborníci radia, prečo by ste (ne)mali spať nahý: Čo všetko môže spôsobiť obyčajné pyžamo?

Reklama
Zdroj: Pexels/cottonbro studio/Tima Miroshnichenko

Bradberry sa stotožňuje aj s názorom doktorky Hallovej v tom, že spať nahý má pozitívny dopad na zdravie človeka a jeho celkový imunitný systém: Správny odpočinok pomáha obnoviť normálnu hladinu kortizolu (stresový hormón, pozn. red.), čo znižuje úroveň stresu bez ohľadu na to, čo sa deje okolo vás.

Na základe štúdie vykonanej americkým Národným inštitútom zdravia ďalej vysvetľuje, že „kvalitný spánok zvyšuje uvoľňovanie rastového hormónu a melatonínu, pričom obe pôsobia proti starnutiu, a takisto urýchľuje metabolizmus tela, čo vedie k strate telesnej hmotnosti.“

Spánok bez pyžama má aj svoje nevýhody

Doktorka Hallová tvrdí, že „keď spíte nahý, zanechávate na obliečkach viac baktérií.“ Deje sa to z toho dôvodu, že pokožka človeka zhadzuje v noci množstvo vrstiev odumretých kožných buniek. Ak telo nie je zahalené do pyžama alebo nočnej košele, baktérie a ďalšie mikroorganizmy sa začnú na posteli hromadiť. Tento problém však možno vyriešiť rýchlo a jednoducho, a to pravidelným praním posteľnej bielizne.

Zdroj: Pexels/Andrea Piacquadio

Podľa medium.com sa spať nahý neoplatí hlavne v letných mesiacoch, keď nastáva sezóna komárov – vtedy pyžamo pôsobí do istej miery ako ideálna ochrana pred uštipnutím hmyzom.

Na záver psychologička dodáva, že spánok v nahote nie je vhodný za každých okolností: „Spať nahý je skvelé, obzvlášť vo vlastnej posteli. Keď spíte mimo domova, napríklad v hoteli, odporúčam nechať si pyžamo.“

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie