Záverečné chvíle človeka zostávajú jednou z najväčších záhad života. Kanadskí neurológovia úplnou náhodou zaznamenali jedinečný objav. Počas mozgového skenovania pacienta, ktorý zomrel na zástavu srdca, získali historicky prvý záznam toho, čo sa deje v ľudskom mozgu v posledných okamihoch života.
O niečo viac svetla do tejto témy vniesol tím kanadských vedcov, ktorým sa podarilo nečakané odhalenie.
V roku 2022 sa do ich starostlivosti dostal 87-ročný muž po páde. Hoci sa spočiatku zdalo, že je jeho stav stabilný, rýchlo sa začal zhoršovať, pričom strácal vedomie a prekonal niekoľko epileptických záchvatov. Lekári sa rozhodli vykonať mozgové skenovanie, aby zistili rozsah poškodenia nervového systému a určili vhodnú liečbu, avšak nečakane sa pacientov stav počas vyšetrenia dramaticky zhoršil.
Podľa štúdie publikovanej na portáli Frontiers muž počas merania utrpel ďalší epileptický záchvat, po ktorom mu náhle prestalo biť srdce. Keďže si on aj jeho rodina nepriali resuscitáciu, lekári nezasiahli.
Táto tragédia však priniesla aj prekvapivé zistenie. Počas umierania pacienta skener zaznamenával jeho mozgovú aktivitu. „Krátko predtým aj po tom, čo srdce prestalo pracovať, sme pozorovali zmeny v určitých oblastiach nervovej oscilácie, najmä v takzvanej gama oscilácii, ale aj v ďalších,“ uviedol pre portál Daily Mail neurológ Ajmal Zemmar z Univerzity v Louisville, ktorý analyzoval získané dáta.
Výsledky výskumu naznačujú, že známe tvrdenie o tom, že človek pred smrťou vidí svoj život v rýchlom slede, nemusí byť úplne nepravdivé. Mozog umierajúceho pacienta totiž vykazoval zvýšenú aktivitu práve v oblastiach zodpovedných za pamäť.
Vedci preto predpokladajú, že mozog tesne pred smrťou prehráva dôležité životné momenty. „V určitom zmysle je to upokojujúce. Vieme, že v posledných okamihoch si ľudia pripomínajú krásne chvíle svojho života,“ dodal Zemmar.