Znečistenie je najväčšou zdravotnou hrozbou v Indii, pričom podľa odbornej správy oberá obyvateľov Dillí až o 8,5 roka života. Keďže znečistenie ovzdušia dosahuje toxické hodnoty, jedným z návrhov je zaviesť iniciatívu „smogovej diplomacie“ medzi Pakistanom a Indiou.
Keď sa nad Láhaur spustil smog, ľudia začali pociťovať známe príznaky. Najprv prišlo škriabanie v hrdle a pálenie očí, potom závraty, tlak v hrudi a suchý dráždivý kašeľ, píše The Guardian.
„Už len vyjsť von sa stalo fyzickým utrpením,“ povedala Jawaria, 28-ročný študentka magisterského štúdia žijúca v pakistanskom meste Láhaur. V posledných dňoch klesla kvalita ovzdušia v Láhaure, kde žije viac ako 14 miliónov ľudí, na najhoršiu úroveň na svete, pričom úroveň znečistenia je až 15-krát vyššia, než aká sa považuje za zdravú. Mesto preto zahalil hustý hnedý dym. Podľa indexu kvality ovzdušia je „zdravý“ index do hodnoty 50 – minulý týždeň sa ale kvalita ovzdušia v Láhaure vyšplhala nad 700.
Za hranicami v Indii bolo hlavné mesto Dillí tiež zahalené do každoročného hustého toxického smogu, ktorý označuje nevítaný začiatok „smogovej sezóny“, ktorá postihuje viac ako 25 miliónov ľudí, pričom kvalita ovzdušia zostáva v kategórii „veľmi zlá“.
V Dillí a Láhaure, mestách vzdialených od seba približne 400 kilometrov, miestne úrady sľúbili a oznámili opatrenia na zabránenie katastrofálnym úrovniam znečistenia, ktoré sa v poslednom desaťročí stali každoročnou udalosťou. Ľudia sa však sťažovali, že hnedý smog prišiel ešte skôr ako zvyčajne, a tvrdili, že všetky opatrenia na jeho zastavenie zlyhali.
Môže za to spaľovanie
„Tento rok sa obloha zatiahla už v októbri a smog je toxickejší ako kedykoľvek predtým,“ povedala Jawaria, ktorá uviedla, že od zhoršenia znečistenia bola chorá. „Každý rok je to horšie, ovzdušie sa z mierne znepokojujúceho stalo úplne nebezpečným. A je to nesmierne smutné, pretože v Láhaure bývali svieže, slnečné zimné dni, keď ste sa prechádzali po uliciach a dýchali chladný vzduch. Tieto dni sú teraz ako vzdialená spomienka.“
Jednou z príčin smogu sú poľnohospodári, ktorí spaľujú strnisko svojich plodín, aby rýchlo a lacno vyčistili svoje polia. Napriek tomu, že je to v Indii a Pakistane nezákonné, presadzovanie práva je slabé a spaľovanie strnísk pokračuje.
Vláda Pandžábu v Pakistane uviedla, že poľnohospodárom ponúkla alternatívy k spaľovaniu strniska, ale predseda združenia poľnohospodárov Khalid Khokhar to poprel. „V Pandžábe žije a pracuje viac ako 10 miliónov poľnohospodárov. Vypaľovanie úrody je najlacnejšia možnosť, preto sa v ňom pokračovalo. Potrebujeme pomoc pre lacnú alternatívu pre všetkých poľnohospodárov,“ povedal.
Chladný vzduch zachytáva emisie
Kvalitu ovzdušia zhoršujú aj priemyselné emisie z tovární a stavebníctva, ako aj výpary z nákladných a osobných áut, ktoré sa s príchodom chladného zimného vzduchu zachytávajú nad mestami.
Lahore, Pakistan is the most polluted city in the world experiencing hazardous air quality. To view your air quality, download our free app. #Lahore #Pakistan #AirPollution https://t.co/E704rTYDHd pic.twitter.com/fQo4zAtdS7
— IQAir (@IQAir) October 28, 2024
Problém sa stal takým všadeprítomným, že tento týždeň Maryam Nawaz, hlavný minister Pandžábu v Pakistane, navrhol odložiť zložitú politiku indicko-pakistanských vzťahov a zaviesť iniciatívu „diplomacie smogu“ medzi oboma krajinami s cieľom riešiť nebezpečne vysokú úroveň znečistenia ovzdušia, ktorá ovplyvňuje obe krajiny.
Hoci sú India a Pakistan notorickými nepriateľmi, Naváz povedal, že „smog nie je politický, ale humanitárny problém“, a dodal: „Vzduch nepozná hranice medzi našimi krajinami. Nie je možné bojovať proti smogu, ak oba Pandžáby nepodniknú spoločné kroky.“ India zatiaľ nereagovala.
Regionálne zdravotné dôsledky tohto každoročného mimoriadneho znečistenia sú katastrofálne. Podľa správy, ktorú zverejnil Inštitút energetickej politiky pri Chicagskej univerzite, je znečistenie najväčšou zdravotnou hrozbou v Indii, pričom obyvatelia Dillí strácajú v dôsledku jeho účinkov až 8,5 roka života.
Ammar Ali Jan, historik z Láhauru, povedal, že čistý vzduch sa stal luxusom, ktorý si môžu dovoliť len bohatí obyvatelia mesta. „Iba elita, ktorá si môže dovoliť čističky vzduchu, môže bezpečne dýchať – je to forma apartheidu,“ povedal.
Mesto je neobývateľné
Ali Jan povedal, že mesto sa stalo neobývateľným. „Zmenili sme Láhaur a väčšinu Pandžábu na betónovú džungľu a výsledkom je ekologická katastrofa.“ V piatok ráno, po sviatku Diwali, Dillí predbehlo Láhaur ako najviac znečistené mesto na svete, čiastočne kvôli petardám, ktoré boli nelegálne odpaľované počas festivalového veselia.
Lekárka Bidyarani Chanuová z kliniky v Dillí uviedla, že zaznamenala prudký nárast počtu ľudí, ktorí prichádzajú s dýchacími problémami, a že približne 60 % jej pacientov trpí chorobami súvisiacimi so znečistením. Väčšinou ide o deti a starších ľudí.
36-ročný Shakeel Khan, ktorý sedel pri svojom vozíku s ovocím, opísal znečistenie ako „pomalý jed“, ale povedal, že nemal inú možnosť, ako pracovať vonku, keďže sa smog usadil. „V roku 2019 som prišiel o otca na pľúcne ochorenie,“ povedal. „Nikdy v živote nefajčil, ale lekári mi povedali, že jeho pľúca boli poškodené. Prečo by sa to malo stať človeku, ktorý nefajčí? Stalo sa to preto, lebo pracoval, rovnako ako ja, na uliciach Dillí.“