Blíži sa koniec roka, čoskoro bude vláda schvaľovať rozpočet pre rok 2025, ale odberatelia stále nepoznajú výšku poplatkov za energie. Pri plyne stále hrozí zdraženie až o tretinu a vláda hľadá riešenia, ako pokračovať v energopomoci, ktorú započala ešte predchádzajúca vláda.
Už týždne počúvame o stúpajúcich cenách energií pre rok 2025. Zastropované sumy v roku 2022, o ktorých rozhodla ešte bývalá vláda, stála rozpočet 1,2 miliardy eur.
Zlomok pomoci
Pokiaľ štvrtá Ficova vláda nezasiahne, účty za energie v ďalšom roku narastú. Napríklad za plyn by si domácnosti mohli priplatiť až o tretinu viac, písali sme v septembri na základe správy Inštitútu finančnej politiky.
Prognózy odhadujú pre domácnosti, ktoré využívajú plyn na vykurovanie, varenie a ohrev vody, si môžu ročne priplatiť o 450 eur, píšu Aktuality.
Po zvolení Roberta Fica sa premiér dušoval, že nedovolí zdraženie plynu ani na úrovni 25 percent, avšak od budúceho roka stúpne ich cena minimálne o túto hodnotu.
Návrh rozpočtu pre rok 2025 z dielne ministra financií Ladislava Kamenického počíta s energopomocou len vo výške 235 miliónov eur, čo je zlomok sumy, ktorú vynaložila Hegerova vláda.
Sumy stále nie sú známe
Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) predbežne zverejnil odhad cien plynu. Domácnosti, kde sa plyn využíva iba na varenie, by si mali priplatiť jedno euro mesačne. Odberatelia, ktorí okrem varenia plynom aj kúria či ohrievajú vodu, by mali mesačne platiť o 40 eur viac.
Keďže vláda nechce, aby po zarátaní distribučný poplatkov vyletela čiastka do astronomických výšok, v porovnaní s predchádzajúcimi obdobiami, chce ju čiastočne preplácať.
Parlament čaká onedlho hlasovanie o budúcoročnom rozpočte, vláda preto nemá veľa času na prípravu schémy dotácie.
„Celý biznis proces, model nastavenia systému kompenzácií na ministerstve hospodárstva je pripravený. My čakáme na finálne rozhodnutie v rámci koaličnej rady, ako bude adresná pomoc vyzerať,“ povedala koncom októbra šéfka rezortu hospodárstva Denisa Saková.
Ministerstvo dostáva otázky ohľadne výšky pomoci, konkrétne údaje zatiaľ nie sú známe. „O konkrétnej výške aj forme pomoci s cenami energií na rok 2025 prebiehajú rokovania. Po ich skončení bude Ministerstvo hospodárstva SR verejnosť informovať,“ ozrejmila hovorkyňa rezortu Mária Pavlusík.
Odsúvame skok v účtoch
Výšku poplatkov za energie sa nedozviete ani od distribučných spoločností, čaká sa na vládu. Poslanec Karol Galek dodáva, že od roku 2025 majú zdražieť aj poplatky za distribúciu, minimálne o 1,2 eura za MWh.
„Toto sa dotkne aj firiem a bytových domov s vlastnou kotolňou na plyn, avšak najviac dodávateľov tepla. Pri zohľadnení ich odberu, keď v zime odoberajú veľa a v lete takmer nič, ako aj účinnosti zariadení, práve vďaka tomuto poplatku stúpnu ich náklady na výrobu tepla o asi šesť eur za MWh.“
Podľa analytika Radovana Potočára musia odberatelia rátať s tromi možnosťami. Buď budú všetci dotovaní menšou sumou, alebo budú dotovaní len do určitej výšky spotreby, čo sa prejaví v spôsobe šetrenia energiami.
Ďalšou z možností je, že štát dokáže vybrať, ktoré vrstvy obyvateľov sú odkázané na dotované ceny energií. Väčšina si totiž môže dovoliť uhrádzať vyššie poplatky za energie aj v prípade, ak by im neboli poskytnuté štátne dotácie.
Analytik na záver dodáva, že ceny energií už nebudú na úrovni spred roku 2022 a neustálym dotovaním sa iba odsúva markantný skok v účtoch, ktorý nás raz aj tak dobehne.