fbpx

Od závislosti k ešte väčšej. Ako mení internet mozgy mladých ľudí?

Ilustračná fotografia (Zdroj: FREEPIK/freepik)

Nedávny výskum ukázal desivé výsledky. Viac ako polovica mladých odpovedala, že sú zrejme závislí na sociálnych sieťach.

Keď sa mladí ľudia stanú závislými na internete, dochádza v ich mozgoch k chemickým zmenám, ktoré môžu mať závažné dôsledky – napríklad ďalšie a ešte silnejšie návykové správanie. Zistili to vedci, ktorí skúmali mozgovú aktivitu závislých od internetu pomocou funkčnej magnetickej rezonancie, píše portál ČT 24.

Zistili, že tieto vplyvy sú na „mape mozgu“ dobre viditeľné v celom rade neurónových sietí. Zároveň u týchto „milovníkov“ internetu došlo k celkovému zníženiu funkčnej konektivity v častiach mozgu zapojených do aktívneho myslenia; sú to časti zodpovedné za pamäť a rozhodovanie.

Tieto vnútorné zmeny majú samozrejme svoje vonkajšie vplyvy. Sú nimi podľa štúdie hlavne častejšie a silnejšie návykové správanie u dospievajúcich, ale prejavy sa našli aj v duševnom zdraví, vo vývoji, intelektuálnych schopnostiach, a dokonca aj v telesnej koordinácii.

Autori výskumu výsledky popísali vďaka kompletnej analýze všetkých väčších výskumov na túto tému za posledných desať rokov. Práce skúmali mladých ľudí vo veku 10 až 19 rokov, ktorí boli diagnostikovaní s potvrdenou závislosťou na internete. Nová štúdia ich v takzvanej metaanalýze zjednotila pod jednou metodológiou, a výsledky teda zhŕňajú celé súčasné poznanie tohto fenoménu.

Zatiaľ je len zle preštudovaný, a to napriek tomu, že mnoho mladých ľudí priznáva svoju závislosť na on-line živote. Tento rok napríklad prebehol veľký prieskum medzi britskými dospievajúcimi, kde polovica z nich uviedla, že cíti svoju závislosť od sociálnych médií. Práve v tomto životnom období sú ľudské mozgy najcitlivejšie na zmeny. A týka sa to aj nutkavého používania internetu a hypertrofovanej túžby po on-line médiách.

„Výsledky našej štúdie ukazujú, že to môže viesť k potenciálne negatívnym zmenám v správaní a vývoji, ktoré by mohli ovplyvniť život dospievajúcich. Môžu mať napríklad problémy s udržiavaním vzťahov a sociálnych aktivít, klamať o svojom správaní na internete a môžu mať aj problémy s nepravidelným stravovaním a narušeným spánkom,“ uviedli autori. Dúfajú, že tieto zistenia môžu prispieť k účinnej liečbe závislosti od internetu. Lekári by mohli v budúcnosti napríklad navrhovať cielenú liečbu zameranú na konkrétne oblasti mozgu.

Už teraz ale môžu podľa autorov mladí ľudia urobiť niečo na to, aby sa ich prípadná závislosť znížila, prípadne aby jej zabránili vzniknúť. „Mladým ľuďom by sme odporučili, aby si presadili rozumné časové limity pre každodenné používanie internetu a aby si boli vedomí psychologických a sociálnych dôsledkov príliš dlhého pobytu na internete,“ dopĺňajú vedci.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie