„Aj napriek predčasnej tragickej smrti nám generál Štefánik zanechal obrovské a nemenné posolstvo o neutíchajúcom boji za slobodu, demokraciu a odmietanie totalitných režimov,“ poznamenal na sociálnej sieti exminister obrany a predseda mimoparlamentných Demokratov Jaroslav Naď. Úlohou je podľa neho živiť a zachovávať toto posolstvo.
Prezidentka prijala prasynovca generála Štefánika
„Stopiate výročie jeho tragickej smrti je aj príležitosť zamyslieť sa, ako s jeho odkazom nakladáme a či sme verní jeho ideálom. Nepochybne by nám Štefánik pripomenul, že vlastenectvo neznamená izoláciu. Že hrdosť na národ nemá nič spoločné s nevraživosťou k iným národom. Že spojenectvo a priateľstvo, ktoré nás viaže k Čechom a k ďalším európskym národom i štátom, treba kultivovať. Rovnako ako si treba chrániť slobodu, pretože sám poznal jej cenu a vedel, že ju nemožno nadobudnúť bez obetí,“ povedala prezidentka Zuzana Čaputová.
V prezidentskom paláci zároveň prijala prasynovca generála M. R. Štefánika a prijala do úschovy štátne vyznamenanie, ktoré bolo Štefánikovi udelené v Českej republike. Ide o najvyššie štátne vyznamenanie Českej republiky. Pôvodne sa udeľovalo osobám, ktoré sa obzvlášť významne zaslúžili o vznik Československa od roku 1922. Vyznamenanie in memoriam generálovi Štefánikovi udelil minulý rok český prezident Petr Pavel.
Milan Rastislav Štefánik zomrel 4. mája 1919 pri tragickej leteckej nehode pri pristávaní neďaleko Bratislavy. Spolu s talianskymi letcami je pochovaný na mohyle na vrchu Bradlo, ktorá je národnou kultúrnou pamiatkou.