fbpx

Od štrajku robotníčok po nerovné platové podmienky: MDŽ pripomína dôležité otázky

Reklama
MDŽ sa oslavuje v mnohých krajinách sveta. Zdroj: Freepik

V roku 1913 po prvý raz protestovali proti schyľujúcej sa prvej svetovej vojne a zbrojeniu ruské ženy. Boli tiež za propagáciu mierových myšlienok, žiadali prístup žien do verejného a kultúrneho života a chceli získať občiansku a politickú rovnoprávnosť.

Organizácia Spojených národov uznala Deň žien ako deň medzinárodnej solidarity žien všetkých krajín za rovnoprávnosť, spravodlivosť, mier a rozvoj v roku 1975.

Investovanie do žien

Organizácia spojených národov uvádza, že ak budú súčasné trendy pokračovať, do roku 2030 by mohlo žiť v extrémnej chudobe viac ako 342 miliónov žien a dievčat.

„Investovanie do žien a presadzovanie rodovej rovnosti naštartuje budúcnosť, v ktorej sa bude dariť všetkým členom spoločnosti, a vytvorí svet neobmedzených príležitostí a posilnenia postavenia pre všetkých,“ tvrdí OSN.

Slovenský Inštitút pre výskum práce a rodiny (IVPR) sa pripojil k tohtoročnej výzve. Inštitút vyzýva kompetentných vo verejnom aj súkromnom sektore, aby formulovaním a plnením konkrétnych záväzkov prispeli k zlepšeniu postavenia, rovnosti a bezpečia žien v spoločnosti.

Platová nerovnosť pretrváva

Aj napriek viacerým iniciatívam však situácia pre ženy na Slovensku stále nie je ideálna. Posledné dáta o platových podmienkach pochádzajú z roku 2022 a ukazujú, že žena v tomto roku zarobila v priemere 1343 eur. Oproti tomu muž zarobil 1654 eur, vychádza to zo štatistík IVPR, o ktorých informovala TASR.

V roku 2023 tak ženy pracovali od 1. novembra zadarmo. Z jedného eura, ktoré zarobili muži, dostali ich ženské kolegyne 83 centov. V porovnaní s rokom 2022 ide o zhoršenie v neprospech žien.

Podľa portálu Akčné ženy bol na Slovensku za rok 2022 (za rok 2023 ešte nie sú údaje) rozdiel v mzdách medzi mužmi a ženami 18,8%.

V EÚ je priemerný rozdiel v odmeňovaní medzi ženami a mužmi 13 percent. Európska komisia uviedla, že podľa tohto rozdielu žena získa 87 centov z každého eura, ktoré zarobí muž.

EK sa aktívne angažuje v presadzovaní rovnosti medzi pohlaviami v EÚ. V júni minulého roku nadobudla platnosť smernica o transparentnosti odmeňovania, ktorá dáva zamestnancom právo na informácie o odmeňovaní a možnosť uplatniť si nárok na rovnakú odmenu za rovnakú prácu alebo prácu s rovnakou hodnotou.

Situácia v odmeňovaní žien a mužov na Slovensku sa však v porovnaní s ostatnými krajinami Európskej únie zhoršuje.

 

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie