Na oslavu Medzinárodného dňa žien dostanú ženy čokoládu či kvety. Mnohé z nich by možno viac ocenili rovnaké finančné ohodnotenie ako ich mužskí kolegovia v práci. Aby ženy zarobili ročne rovnako ako muži, museli by pracovať o dva mesiace dlhšie.
Už tradične sa 8. marca celosvetovo oslavuje Medzinárodný deň žien (MDŽ), počas ktorého sa zvýrazňuje prínos, ktorý ženy do spoločnosti vkladajú a ich postavenie v nej. Pri príležitosti tohto dňa sa každý rok oslavuje špecifická téma, ktorá odráža aktuálne globálne problémy a priority súvisiace s rodovou rovnosťou. Tohtoročným heslom je „Inšpiruj inklúziou“.
Kampaň má docieliť prijatie opatrení odstránenia bariér, spochybnenia stereotypov a vytvorenia prostredia, v ktorom sú všetky ženy oceňované a rešpektované. Téma nabáda všetkých, aby uznali jedinečné perspektívy a prínos žien zo všetkých oblastí života vrátane žien z marginalizovaných komunít.
Štrajk robotníčok ako začiatok osláv
Prvý Národný deň žien sa v Spojených štátoch amerických slávil 28. februára 1909 na základe vyhlásenia Socialistickej strany Ameriky. Cieľom bolo uctiť si štrajk odevných robotníčok v New Yorku v roku 1908, kedy ženy protestovali proti zlým pracovným podmienkam.
Myšlienku zaviesť celosvetový deň žien presadili na Medzinárodnej konferencii pracujúcich žien, ktorá sa konala v roku 1910 v Kodani. Nemecká socialistka Clara Zetkinová navrhla myšlienku Medzinárodného dňa žien na podporu ženských práv vrátane volebného práva a lepších pracovných podmienok.
Tento návrh bol jednomyseľne schválený a viedol k tomu, že 19. marca 1911 sa v Rakúsku, Dánsku, Nemecku a Švajčiarsku oslavoval prvý Medzinárodný deň žien.
V roku 1911 ženy doplatili na nedodržiavanie bezpečnostných predpisov v textilných továrňach vlastnými životmi. V newyorskej Triangle Factory vypukol veľký požiar, počas ktorého zomrelo 146 ľudí, prevažne žien.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)