Od potopenia legendárneho Titanicu uplynie 113 rokov. Smutný KONIEC ikonickej lode aj ponorky Titan: ZAUJÍMAVOSTI, ktoré ste možno nevedeli

Titanic
Titanic. Zdroj: X/ Frank McDonough ,HistoryNerd
Reklama

Už o pár dni, 15. apríla 2025, uplynie 113 rokov od jednej z najväčších námorných katastrof v histórii, keď luxusný parník Titanic narazil do ľadovca v severnom Atlantiku a počas niekoľkých hodín sa potopil. Na palube sa nachádzalo 2 224 ľudí, z ktorých iba 705 prežilo. Tragédia, ktorá si vyžiadala viac ako 1 500 životov, je aj po viac ako storočí stále predmetom mnohých diskusií a výskumov. Nedávno sa k tejto tragédii pripojil ďalší smutný prípad – implózia ponorky Titan, ktorá sa snažila preskúmať vrak Titanicu.

Titanic: Technologický zázrak, ktorý sa stal tragédiou

Titanic bol najväčšou loďou svojej doby, dlhý 269 metrov a s váhou takmer 46 000 ton. Považovali ho za „nepotopiteľný“, čo len zvýrazňovalo pýchu tých, ktorí na palube cestovali. K dispozícii mal bazén, telocvičňu, squashové kurty a luxusné kabíny. Okrem toho, Titanic mal interiér inšpirovaný londýnskym hotelom Ritz, čo podčiarkovalo jeho prestíž a komfort pre tých najbohatších pasažierov. Uvádza portál tvnoviny.

14. apríla 1912 večer, Titanic narazil do obrovského ľadovca. Táto katastrofa, ktorá sa udiala pri rýchlosti asi 22 uzlov, spôsobila okamžitú zrážku s ľadovcom, ktorý roztrhol trup lode. Kým sa loď potápala, pasažieri, niektorí z nich aj v panike, sa snažili dostať na záchranné člny. V tej dobe neboli záchranné člny dostatočné na to, aby sa zachránili všetci, čo prispelo k vysokému počtu obetí. Tragédia trvala až do 15. apríla, kedy sa Titanic úplne potopil do hĺbky 3 800 metrov.

Nové poznatky vďaka 3D skenovaniu vraku

V posledných rokoch, vďaka pokroku v technológii, vedci vytvorili detailné 3D skeny vraku Titanicu, ktoré odhalili nové zistenia o samotnej tragédii. Po analýze skenov sa zistilo, že Titanic sa rozlomil pod váhou vlastnej konštrukcie, čo znamená, že proces jeho potopenia nebol taký „čistý“ a organizovaný, ako sa predpokladalo. 3D skeny tiež ukázali, že posádka lode zostala na svojich pozíciách až do posledného okamihu, aby umožnila evakuáciu, čo bolo pozoruhodné z hľadiska ich odvahy a obetavosti.

Tragédia ponorky Titan: Implózia pri expedícii k Titanicu

V roku 2023, len 111 rokov po potopení Titanicu, ďalší smutný incident zasiahli verejnosť. Ponorka Titan, ktorá sa vydala na expedíciu k vraku Titanicu, zažila tragédiu, keď počas zostupu do hĺbky 3 800 metrov došlo k jej implózii. Tragédia sa stala v júni 2023, pričom všetkých päť členov posádky zahynulo pri náraze.

Podľa zistení vyšetrovateľov bola ponorka Titan vyrobená s technickými problémami, ktoré pravdepodobne prispeli k nešťastiu. Počas zostupu do hĺbky, počas ktorého mala ponorka prechádzať blízko vraku Titanicu, sa zrútila pod obrovským tlakom oceánskej hĺbky. Implózia nastala rýchlosťou svetla, čo znamená, že posádka nemala šancu na prežitie. Tragédia ponorky Titan upozornila na nebezpečenstvá, ktoré môžu hroziť pri takýchto expedíciách a vyvolala diskusie o bezpečnosti podobných zariadení. Streamovacia služba Netflix dokonca chystá v blízkej dobe film, ktorý bude hovoriť o skaze ponorky.

Hudba až do konca: Symbol odvahy a statočnosti

Jeden z najsilnejších a najdojímavejších momentov potopenia Titanicu je spojený s jeho kapelou. Aj napriek hroziacej katastrofe pokračovali hudobníci v hraní až do posledných chvíľ, aby upokojili pasažierov, ktorí čelili hrôze. Tento čin statočnosti sa stal symbolom oddanosti svojej práci a odvahy v najtemnejších chvíľach. Tento moment bol neskôr spracovaný vo filmoch, knihách a dokumentoch, a stále rezonuje v srdciach mnohých.

Vrak Titanicu pod útokom baktérií

Vrak Titanicu, ktorý sa nachádza v hĺbke približne 3 800 metrov, je postupne ničený baktériou Halomonas titanicae, ktorá požiera hrdzu. Odborníci predpokladajú, že v priebehu nasledujúcich desiatok rokov bude vrak lode úplne zničený, čo znamená, že posledné stopy tejto historickej tragédie budú čoskoro nenávratne stratené.

Titanic v popkultúre

Príbeh Titanicu sa stal jedným z najznámejších v popkultúre. Film Jamesa Camerona z roku 1997, ktorý získal 11 Oscarov, sa stal kultovým dielom. Príbeh o láske medzi Jackom a Rose na pozadí tragédie Titanicu zaujal milióny divákov a zostáva jedným z najúspešnejších filmov všetkých čias. Titulná skladba „My Heart Will Go On“ od Céline Dion sa stala nesmrteľným hitom, ktorý stále evokuje spomienky na silný príbeh lásky aj túto legendárnu loď, ktorá spočíva na dne oceánu.

 

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Zaujímavosti