fbpx

Nadzvukové dopravné lietadlo Concorde letelo naposledy pred 20 rokmi

Zdroj: WIKIMEDIA/Arpingstone

Počas 27-ročnej prevádzky pristál Concorde vo viac ako 250 destináciách, vrátane Prahy a Bratislavy. Najčastejšie z Paríža a Londýna lietal do New Yorku, ale aj do Ria de Janeira, Bahrajnu a na Barbados.

V metropole Slovenska pristával Concorde v období od konca roku 1990 do 1. januára 1995. Išlo o charterové lety pre bohatšiu britskú klientelu, ktorá chcela stráviť Silvestra v neďalekej Viedni.

Po viac ako 25 rokoch prevádzky si Concorde vybudoval povesť najbezpečnejšieho lietadla. Toto výrazne narušila tragická havária z 25. júla 2000, pri ktorej zahynulo 113 ľudí. Nehoda a stále väčšie náklady viedli napokon k ukončeniu prevádzky tejto nadzvukovej pýchy.

Posledný let Concordu z 24. októbra 2003 vyvolal značný záujem verejnosti. Spojené kráľovstvo sa s obľúbeným lietadlom rozlúčilo na letisku Heathrow, kde v dvojminútových intervaloch prileteli tri nadzvukové stroje. Okrem Concordu z New York pristáli na londýnskom letisku ešte dva ďalšie, ktoré sa vrátili z kratších letov – jeden zo škótskeho Edinburghu s pozvanými hosťami a víťazmi súťaže o let týmto lietadlom a druhý z okružného výletu nad Atlantikom.

Pre celebrity bol Concorde symbolom ich postavenia – „transatlantický taxík“, ktorý ich dopravil do New Yorku, kde vďaka časovému posunu pristáli skôr, než odleteli z Londýna.

Concorde mal veľký úspech aj u hviezd popovej hudby. Napríklad spevák Sting by už ani nezrátal, koľkokrát využil nadzvukový stroj, ktorý vrátil lietaniu cez Atlantik nádych romantiky. Paul McCartney raz chytil gitaru a zaspieval si so skupinou topmanažérov na palube Concordu hity Beatles.

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie