fbpx

Od plastových bábik k protézam prsníkov. Príbeh ženy, ktorá stojí za Barbie a Kenom

Zdroj: facebook/Mattel/Courtesy of the Schlesinger Library/Harvard Radcliffe Institute

Barbie prischlo za celý život viac ako 150 profesií. Kandidovala na prezidentku, letela do vesmíru a obliekala si šaty od slávnych módnych návrhárov. Teraz zúri ako hrdinka v kinách. Azda najznámejšia bábika na svete spôsobila v 60. rokoch hotový ošiaľ. 

Za ikonickou hračkou stojí Ruth Mosko Handlerová, ktorá spoluzaložila firmu na výrobu hračiek Mattel Toys. Od plastových bábik neskôr presedlala kvôli ťažkej chorobe k výrobe protéz pre ženy s rakovinou prsníka.

„Snívala som o tom, že raz budem strašne bohatá. Sľúbila som si, že raz budem mať toľko peňazí, že nebudem vedieť, čo s nimi,“ povedala raz v rozhovore.

Ruth sa narodila ako najmladšie z desiatich detí v roku 1916 v štáte Colorado. Jej matka zomrela pol roka po pôrode, a tak Ruth žila so svojou staršou sestrou Sarah a ďalšími súrodencami. Početná rodina nemala peniaze navyše. Ak deti chceli nejakú hračku, museli improvizovať. Malá Ruth si tak vyrábala bábiky z drevených polienok a papiera.

Počas strednej školy sa zaľúbila do Elliota Handlera, ktorého si zobrala vo svojich 16 rokoch. Narodili sa im dve deti, Barbara a Kenneth. S manželom, študovaným dizajnérom, sa pustili do predaja plastových doplnkov a nábytku. Elliot vyrábal, Ruth sa starala o obchod a marketing. Obaja mali vtedy iba 22 rokov.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Nasdaq (@nasdaq)

Bábika z plastového odpadu

Počas 2. svetovej vojny obmedzil prezident Roosevelt využitie plastov primárne na vojnové účely. Handlerovci vtedy vyrábali obrazové rámy, plast tak museli nahradiť drevom. Do firmy najali Harolda „Matta“ Matsona ako produkčného experta a spoločne založili spoločnosť Mattel (Matt + El(liot)). Hoci šlo o nápad Ruth, jej meno v názve firmy neobjavilo.

Zatiaľ čo Matt s Elliotom slúžili na základni, Ruth pracovala. Rozbehnutá výroba nábytku produkovala množstvo plastového odpadu, ktorý chceli podnikatelia zužitkovať.

Elliot z plastových zvyškov cez víkendy vyrábal miniatúrny bábytok pre bábiky a Ruth vtedy napadlo, prečo nezačať aj s výrobou plastových bábik. Nápad predostrela obchodným partnerom, tí ho však zmietli zo stola. Tvrdili, že to nepôjde.

O niekoľko rokov neskôr Ruth navštívila Švajčiarsko, kde ju zaujala miestna bábika Lilly. V nemecky hovoriacich krajinách populárna hračka bola najskôr hrdinkou komiksov a novín. Mala úzke boky a pás, dlhé, chudé nohy. Ruth neváhala, bábiku si zadovážila a predstavila aj svojim spoločníkom. Tentoraz ich presvedčila.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie