Dolinková totiž rokovala aj so zástupcami ZMOS, a to historicky prvýkrát. „O zmenách sme rokovali ako s pediatrami, tak aj so všetkými ústavnými zdravotníckymi zariadeniami, ktoré prevádzkujú pediatrické oddelenia, pediatrickú ústavnú pohotovostnú službu alebo pediatrické urgentné príjmy. Návrh bol zároveň komunikovaný aj so zástupcami samosprávnych krajov a s predstaviteľmi Združenia miest a obcí Slovenska,“ uvádza rezort zdravotníctva na sociálnej sieti.
Ako informuje TASR, optimalizácia siete detských ambulantných pohotovostí a skrátenie ich ordinačných hodín podľa experta na zdravotníctvo nestačia. Ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková by mala predstaviť väčší plán na stabilizáciu pediatrie.
Skonštatoval to podpredseda parlamentného výboru pre zdravotníctvo Oskar Dvořák z Progresívneho Slovenska s tým, že pre nedostatok personálu môžu o chvíľu začať zanikať nielen pohotovosti, ale aj ambulancie.
„Ak sa nič nezmení, do roku 2030 budeme mať o stovky pediatrov a pediatričiek menej. Nehovoriac o akútnom nedostatku sestier aj v ambulanciách. Ministerka napriek tomu ani pol roka po voľbách neprišla s konkrétnymi opatreniami na odvrátenie takejto katastrofy,“ poznamenal.
Ako informuje portál regióny.zoznam.sk, od júla 2024 chce štát ukončiť činnosť týchto detských pohotovostí:
- Galanta (má sa presunúť do Dunajskej Stredy)
- Senica (presun do Skalice)
- Piešťany (presun do Trnavy)
- Myjava (presun do Skalice)
- Nové Mesto nad Váhom (presun do Trenčína)
- Ružomberok (presun do Dolného Kubína)
- Námestovo (presun do Trstenej)
- Sabinov (presun do Prešova)
- Medzilaborce (presun do Humenného)
- Košice okolie (presun do Košíc)
Od novembra chce štát ukončiť činnosť týchto detských pohotovostí:
- Dubnica nad Váhom (presun do Považskej Bystrice),
- Partizánske (presun do Topoľčian),
- Pezinok (presun do Bratislavy),
- Šaľa (presun do Nových Zámkov),
- Kráľovský Chlmec (presun do Trebišova)