Od grandióznosti k postupnému vytrácaniu sa. Žilinčania ratovali víťazstvo v hodine dvanástej

Na snímke futbalisti Žiliny sa tešia po strelení prvého gólu v zápase 1. kola nadstavbovej časti Fortuna ligy v skupine o titul ŠK Slovan Bratislava - MŠK Žilina v Bratislave v nedeľu 12. marca 2023. FOTO TASR - Pavel Neubauer

Výsledkový zrod cez zápasové bolesti a boliestky. Futbalisti MŠK Žilina s odretými ušami vyhrali v prvom zápase 1. predkola Európskej konferenčnej ligy nad estónskym celkom FCL Levadia Tallinn 2:1. O osude stretnutia rozhodol v 94. min z pokutového kopu stredopoliar Patrik Myslovič. O osude samotného dvojzápasu však ešte nie je zďaleka rozhodnuté, mrzí, že „Šošoni“ nenadviazali na skvelých úvodných 30 minút, keď produkovali úžasný futbal plný pohybu, kolmosti a nápaditosti. Postupne sa však akoby vytrácali z ihriska a boli čoraz viac nepresní…

Čo viac si môžete tréner priať?

Žilina má ambiciózne mužstvo plné talentu a túžby presadiť sa. Za každých okolností. Svojim futbalom, svojou prieraznosťou, svojimi zbraňami. Tréner Jaroslav Hynek v tomto smere odvádza skvelú prácu, pretože učí svojich zverencov sebavedovému prejavu, rozvíja ich, stavia ich do pozície víťazného tímu. Je to však náročná úloha – dať dokopy mladý celok a dotláčať ho k víťazstvám. Potrebujete určitý čas na vychytanie múch, zohranie sa, taktiež si musíte prejsť ťažkým testom a to veľakrát. Až tak môžete byť pripravení.

Žilinčania mali v tomto roku famózny záver základnej časti najvyššej súťaže, keď vyhrali 3 zo 4 zápasov. V nadstavbe potom vyhrali na ihrisku Slovana Bratislava 1:0 a napokon aj proti Dukle Banská Bystrica 6:4. Potom však 8 ligových zápasov nepoznali chuť víťazstva… Spoznali ju až proti Banskej Bystrice v semifinále play- off o Európu, vzápätí si vo finále poradili aj s Ružomberkom 3:1 a aj preto sa môžu rovnať v Európskej konferenčnej lige. A zisťovať, ako na tom sú.

Sú na tom výnimočne dobre, no ukazuje sa, že len v určitých úsekoch hry. Včera proti estónskej Levadii mali Žilinčania naozaj skvelý úvod. Svojmu protivníkovi podkurovali zľava, sprava, po zemi, zo vzduchu. Ten nevedel, kam skôr skočiť, ako sa vôbec dostať do zápasu, do súvislej zmysluplnej akcie. Keď v 7. min skóroval Dávid Ďuriš, všetko sa zdalo také nádejné. Hynekovi zverenci pokračovali v nastolenom vysokom trende, hrali rýchlo, moderne, nápadito a kreatívne. Do zápasu sa položili celí. V globále odohrali výborný prvý polčas. Tak mladé mužstvo, naozaj klobúk dolu…

Po zmene strán však nastal akýsi zlom. Nevedno, prečo prišlo k dvojitému striedaniu, keď Xaviera Adanga (so žltou kartou) a dobre hrajúceho Adriána Kaprálika nahradili Essomba a Mário Sauer, ktorému part na ihrisku vôbec nevyšiel. Pretože to bol tento mladík, ktorý v 51. min zle odvrátil loptu v pokutovom území, zmocnil sa jej kanonier hostí Agyiri a prestrelil brankára Ľubomíra Belka. Po tomto momente boli žlto – zelení ako obarení. Stratili niť, vášeň, nadšenie a zrejme aj prvopolčasové sebavedomie. Dlho bojovali sami so sebaou, niektorí hráči sa začali z ihriska vyrácať, videli sme nepresnosti v žilinskej hre. Podložené tým, že striedajúci hráči do súkolia MŠK vôbec nezapadli. Bol to však nakoniec krídelník Essomba, ktorému nie všetko v zápase vyšlo, ktorý bol v 92. min faulovaný a pokutový kop následne premenil Patrik Myslovič- 2:1. Víťazstvo tak napokon prišlo, v hodine dvanástej, ale predsa.

Hodnotenie trénera Jaroslava Hyneka bolo podložené rozvážnosťou a triezvym pohľadom. „Zápas sme mali pekne rozohratý, mohli sme v úvode pridať ďalšie góly, no napokon z toho bola dráma. Vo finále ale z toho máme krásny víťazný večer. Je to pre nás dôležitá výhra, ale zatiaľ sme len v polčase prvého dvojzápasu. Dnešok nám ukázal, čo nám chýbalo, aby sme boli top pripravení. Napriek tomu sme však vyhrali a súperovi nedovolili vytvoriť si veľkú šancu, lebo gól sme mu ponúkli my. Teraz ale nemôžeme nič podceniť, domáce prostredie bude pre Levadiu v odvete hnacím motorom. Nečaká nás nič jednoduché, ale budeme na to nachystaní.“

Na snímke tréner MŠK Žilina Jaroslav Hynek počas tlačovej konferencie pred štartom novej futbalovej sezóny 2023-2024 a úvodným zápasom 1. predkola EKL v Žiline v stredu 12. júla 2023. FOTO TASR – Daniel Stehlík

„Úlohu dnes zohral aj faktor zohratosti. My sme mali silný úvod, nejakých 20-30 minút, ale súper po polčase ukázal, že je momentálne viac zvyknutý na 90- minútovú záťaž. Práve na tom začiatku sme to však mali zlomiť na našu stranu podstatnejšie, vleteli sme na nich, ale bez takého efektu, ako sme si predstavovali. Potom to už proti tak skúsenému družstvu bolo náročné udržať sa stále na pokoji na lopte. Sme radi, že nás dnes prišlo podporiť viac ľudí ako zvyčajne. Je to reakcia na prácu, ktorú sme odviedli v minulej sezóne, chalanom to určite pomohlo. Veríme, že naše výkony sa budú ešte zlepšovať, aby sme sa mohli baviť futbalom celý zápas. Moja európska premiéra dopadla víťazstvom, takže čo viac si môže tréner priať,“ zakončil český lodivod.

Poďakovanie za fanúšikovskú podporu

Jeden z najlepších hráčov na ihrisku v prvom polčase bol ľavý krídelný obranca Kristián Bari. Syn známeho futbalisti Eugena jazdil po svojej krajnej vertikále, akoby mal dvoje pľúc. Bol to on, kto po kolmej prihrávke ušiel obrane a ako na tácke ponúkol zakončenie pre Adriána Kaprálika, ktorý však v 1000% šanci zlyhal.

„Myslím, že sme dnes boli na zápas dobre pripravení. Keby sme v prvom polčase premenili tutovku a ďalšie šance, tak to mohlo vyzerať vo výsledku inak. Po zmene strán sa súper viac stiahol a nám sa už ťažko dostávalo za ich obranu. V porovnaní s úvodom sa už viac prispôsobili na našu hru a bolo to pre nás ťažšie. Urobili sme však chybu a z ničoho nič sme inkasovali. Našťastie prišiel záver, keby sme Levadiu zatlačili a z penalty si vybojovali lepšiu východiskovú pozíciu pred odvetou. Nie je však ani zďaleka rozhodnuté, na ihrisku súpera to bude náročné, ale verím, že to zvládneme a postúpime do ďalšieho kola. Pocity po zápase sú to ale výborné. Rovnako skvelá bola pre nás fanúšikovská návšteva, hneď sa nám lepšie hralo. Verím, že ak postúpime, tak ich príde ešte viac a vytvoria ešte lepšiu atmosféru,“ spomínal Kristián Bari návštevu okolo 3500 fanúšikov. Na žilinské pomery solídnu.

Známkovanie žilinských futbalistov. Na stupnici 1-10, čím vyššia známka, tým lepší výkon: Belko 7 – Minárik 6, Stojčevski 6, Nemčík 7 – Rusnák 7, Gidi 6, Adang 6, Bari 7 – Kaprálik 6, Jambor 6, Ď. Ďuriš 7. Striedali: M. Sauer 3, Essomba 5, Addo 4, Javorček 5.

Odveta sa uskutoční vo štvrtok 20. 7. 2023 v Estónsku.