Organizácie pre ľudské práva už predtým obvinili Izrael z použitia neprimeranej sily. Vo vyhlásení z 8. februára – štyri dni pred raziou na rukojemníkov – organizácia Human Rights Watch varovala, že Izrael „môže vykonávať nezákonné, nerozlišujúce útoky. Pokiaľ ide o otázku, či Izrael porušuje zákony v Gaze, je tam dosť dymu pre podozrenie na požiar.“
V decembri americký prezident Joe Biden varoval Izrael pred „nerozlišujúcim bombardovaním“ v Gaze. Akékoľvek právne uvažovanie o tom, či nálet predstavovalo neprimerané použitie sily, a teda vojnový zločin, musí počkať na nezávislé vyšetrovanie. Bez konca vojny v nedohľadne môže tento proces trvať dlho.
Anonymná lekárka Lekárov bez hraníc, ktorá našla časti tela v jej dome, je hlboko pesimistická. „Aby som bola úprimná, ten, kto zomrel, je ten, kto má šťastie… ten, ktorý zostal, bol prekliaty a opustený všetkými ľuďmi na celom svete. Nie je to fér… Neviem, ako môže niekto spať s vedomím, že naše deti trápime a trpia pre nič. Sme len civilisti.“
Jej posolstvo pochádza z vystrašených, klaustrofóbnych hraníc Rafahu, kde 1,5 milióna ľudí – šesťnásobok bežnej populácie – hľadalo úkryt. Izrael sa v najbližších týždňoch vyhráža inváziou do Rafahu, ktorá je podľa neho nevyhnutná na zničenie Hamasu. Utečenci sa obávajú, že hrôzu z 12. februára čoskoro prekonajú nové nešťastia a medzinárodné spoločenstvo na ňu zabudne. „Viem, že táto správa pre mnohých ľudí nič neznamená,“ hovorí lekárka Lekárov bez hraníc, „a nič nezmení.“