Päť desiatok ľudí vrátane lekárov a sestier obvinila turecká prokuratúra kvôli nevhodnej liečbe novorodencov, ktorá viedla k úmrtiu najmenej desiatich detí. Jeden z najväčších škandálov v tureckom zdravotníctve za posledné desiatky rokov sa týka neoprávnených štátnych platieb za liečbu a predávanie liekov, ktoré batoľatá mali dostať.
Škandál sa podľa agentúry Reuters týka deviatich súkromných kliník a zodpovednosť nesie podľa obvinenia celkom 19 inštitúcií. Turecké ministerstvo zdravotníctva ich všetky uzavrelo. Počas vyšetrovania súd poslal 22 zo 47 podozrivých do väzby. Podľa obvinení dvaja z nich pracovali na tiesňovej linke, kde vyberali novorodencov vhodných pre svoj „biznis“, píšu novinky.cz.
Posielali ich k svojim komplicom do nemocníc na jednotky intenzívnej starostlivosti. Tí potom novorodenov podrobili nevhodnej liečbe, často na základe vymyslených diagnóz. Lieky pre deti, a to aj pre tie, ktoré ich skutočne potrebovali, potom predávali. Niektorí novorodenci podľa Reuters zomreli na infekcie, ktorými sa na jednotkách intenzívnej starostlivosti nakazili.
Cieľom gangu bol „finančný prospech“, a nie zlepšenie zdravotného stavu pacientov, uviedla v žalobnom spise istanbulská prokuratúra, ktorá má prípad na starosti. Podozriví, medzi ktorými sú dvaja lekári a 11 zdravotných sestier, obvinenia popierajú. Tvrdia, že novorodencov neposielali do určitých nemocníc a že sa im dostalo náležitej nevyhnutnej starostlivosti.
Prokuratúra podozrivých ale okrem vytvorenia zločineckej skupiny obviňuje aj zo sprenevery, falšovania úradných dokumentov a zabitia z nedbanlivosti. Obžaloba má 1399 stránok, pričom niektorým obvineným podľa Reuters hrozí až 589 rokov väzenia.
Turecká opozičná Ľudová republikánska strana (CHP) žiada parlamentné vyšetrovanie kauzy. Vyzvala tiež na rezignáciu v júli menovaného tureckého ministra zdravotníctva Kemala Memisoglua, ktorý v snahe uchlácholiť opozíciu sľúbil inšpekcie nemocníc „prísnejšie ako kedykoľvek predtým“.