Rakúsky nábytkársky gigant Kika/Leiner sa ocitol vo vážnych finančných problémoch. Firma, ktorá sa už mesiace pokúša o úspešnú reštrukturalizáciu, sa podľa všetkého ocitla na pokraji bankrotu. Hrozí, že stovky zamestnancov prídu o prácu, keďže podnik je na prahu insolvenčného konania.
Spoločnosť sa borí s finančnými ťažkosťami už niekoľko rokov. V júni minulého roka ohlásila, že vstupuje do insolvenčného procesu a následne uzavrela 23 z pôvodných 40 predajní. Tento krok pripravil o prácu 1 900 z celkových 3 900 zamestnancov. Po 17 mesiacoch sa však situácia nezlepšila a podnik pravdepodobne uzavrie aj zostávajúce predajne, čo ohrozí prácu zvyšných pracovníkov, píše Der Standard.
Predajne Kika sú dobre známe aj na Slovensku. Tento nábytkársky reťazec vstúpil na slovenský trh v roku 2005 a otvoril päť kamenných predajní, ktoré sa stali obľúbenými medzi miestnymi zákazníkmi. V roku 2019 však došlo k zmene majiteľa a reťazec prešiel aj rebrandingom. Z pôvodných predajní Kika sa stali predajne XXXLutz, čo prinieslo novú identitu na už známom mieste, píšu tvnoviny.sk.
Zhoršujúca sa situácia v nábytkárskom sektore sa dáva do súvislosti s rastúcou konkurenciou a zmenou spotrebiteľského správania. Mnoho zákazníkov uprednostňuje šetrenie a nakupuje online, čo ohrozuje klasické kamenné predajne, na ktorých Kika/Leiner staval. Ani snahy o zníženie nákladov nepriniesli výrazné zlepšenie.
V júni 2023 firma predstavila úsporný balíček a začala hľadať investora, ktorý by ju zachránil pred bankrotom. Vďaka investorovi Hermannovi Wieserovi bol síce schválený nový plán reštrukturalizácie, ktorý dočasne umožnil pokračovať v obmedzenej činnosti, ale ani ten nepriniesol očakávané výsledky. Po vyše roku je jasné, že finančné problémy pretrvávajú a dopyt po produktoch je stále slabý, čo ešte zhoršuje zadlženie spoločnosti.
Nábytkársky trh v Rakúsku zaznamenal pokles o 15 % v minulom roku a predpokladá sa, že tento rok poklesne o ďalších 10 %. Tento trend zasahuje aj veľké reťazce, vrátane švédskeho giganta IKEA.
Ak sa nepodarí nájsť investora, ktorý by spoločnosť zachránil, pravdepodobne ju čaká likvidácia, čo by znamenalo stratu práce pre zvyšných 1 400 zamestnancov. Podľa odborníkov sa podobný osud v posledných mesiacoch dotkol 850 rakúskych spoločností, medzi nimi aj známych značiek ako Esprit a Salamander.
Situácia zasiahne aj zákazníkov. Spotrebiteľom sa odporúča využiť darčekové poukazy čo najskôr, pretože po začiatku insolvenčného konania ich spoločnosť prestane akceptovať. Právnik Maximilian Eder z rakúskeho Združenia pre ochranu spotrebiteľov upozorňuje, že zákazníci, ktorí už zaplatili zálohy za tovar, ako sú kuchyne, budú musieť čakať na rozhodnutie insolvenčného správcu.