More na juhu Talianska ovládli hermodice ohnivé – jedovatý červ, ktorý spôsobuje turistom nepríjemné zranenia a rybárom ničí úlovky. Do vôd Jadranského a Tyrhénskeho mora sa dostal pravdepodobne kvôli vlnám horúčav.
Talianske pobrežie okupujú hermodice ohnivé, známe aj ako ohnivý červ. Ide o asi 15 až 30 cm dlhého jedovatého morského mnohoštetinavca. Tieto hermodice sa predtým bežne vyskytovali v juhovýchodnom Stredomorí. V posledných rokoch sa ale šíri viac na sever do vôd Jadranského a Tyrhénskeho mora.
Ľudia ich tak môžu pomerne často stretnúť najmä na juhu Talianska pri pobreží Kalábrie, Apúlie a tiež Sicílie. Talianska agentúra ANSA uvádza, že za sťahovaním hermodíc smerom na sever sú intenzívne vlny horúčav, ktoré Taliansko v posledných rokoch sužujú.
Červ je, ako už jeho názov napovedá, pokrytý množstvom kremičitých štetín. Tie sú plné jedu, ktorý spôsobuje svrbenie, pálenie a opuchy. Pri kontakte s pokožkou sa navyše štetiny väčšinou odlomia a idú len ťažko vytiahnuť. Pre človeka hermodice a jej jed nepredstavuje vážnejšie riziko, kontakt s ňou je ale veľmi nepríjemný.
V prípade zranenia týmto tvorom odborníci odporúčajú štetiny opatrne vytiahnuť z kože, napríklad s pomocou lepiacej pásky. Zasiahnuté miesta je vhodné umyť, vydezinfikovať a následne chladiť. S následkami uštipnutia môžu pomôcť aj protizápalové masti. Podobne ako pri popálení medúzou pomáha aj čpavok.
Zviera žije väčšinou na morskom dne – medzi kameňmi, na morských lúkach aj v piesku. Je veľmi žravé, rýchlo sa množia a je veľmi odolné. Pri roztrhnutí na dve polovice si každá dokáže žiť vlastným životom. Veľké problémy preto predstavuje pre rybárov aj ekosystémy, v ktorých sa novo zabývajú. V talianskych vodách totiž nemá prirodzených nepriateľov.