fbpx

Obľúbené citrusové ovocie Slovákov sa môže vytratiť. Pestovateľov trápi invázia drobného hmyzu

Choroba HLB (HuanglongbingI), ktorú spôsobuje hmyz Diaphorina citri a Trioza erytreae. Ilustračné foto. Zdroj: Freepik, cisr.ucr.edu

Produkcia obľúbeného citrusového ovocia môže v najbližších rokoch výrazne poklesnúť. Pestovatelia bojujú s hmyzom, ktorý postupne likviduje stromy.

Státie v radoch na banány je prežitkom socializmu. Hoci sme si mysleli, že kríza je zažehnaná a potravín bude dostatok, situácia s obľúbenou komoditou začína byť kritická.

V posledných desiatkach rokov sa šíri choroba, ktorá pomaly likviduje stromy osviežujúcich citrusov. To má za následok poškodené plody pomarančov, ktorých úroda je naďalej vysoká, ale nie všetky kusy je možné umiestniť do predaja.

Ak pestovatelia neprinesú radikálne riešenie naprieč svetom, existuje hrozba zániku pomarančov, píše Startitup.

Problémy pociťujú ovocné sady v Ázii, Amerike aj niektorých afrických oblastiach. Choroba Huanglongbing (HLB), ktorá je známa aj ako „zelenanie citrusov“, spôsobuje výrazné ekonomické dopady a pokles produkcie tohto citrusového ovocia.

Najhorší dopad má choroba na Floride v USA, ktorá patrí k významných pestovateľom pomarančov. Produkcia tu klesla o neuveriteľných 90 percent a tisíce ľudí stratili zamestnanie.

Výrobcovia zvádzajú boj s nedostatkom ovocia, ktorého cena rapídne stúpla, aj čo sa týka napríklad štiav. Stav bez choroby si zatiaľ drží len Stredomorie či Austrália.

Baktéria rodu Candidatus Liberibacter má na svedomí infikovanie ciev, ktoré prenášajú miazgu v stromoch citrusov. Z infekcie vzniká cukor kalóza, ktorý sa hromadí v cievach a tie sú následne blokované. Proces je podobný trombóze.

Fotosyntéza sa nemôže rozviesť po strome, čiže pomaranče sa zdeformujú, neprirodzene zafarbia a majú horkú chuť. Postihnuté plody potom nie je možné predávať. Choroba sa najskôr objaví na jednej vetvičke, potom dochádza k následnému odumretiu ďalších, až k celkovému zahynutiu stromu po niekoľkých rokoch.

Rozšírenie choroby majú na svedomí dva druhy lupienkovitého hmyzu, špecifické pre citrusové stromy – Diaphorina citri a Trioza erytreae. Drobný hmyz s krídlami, ktorý dosahuje veľkosť len 2 až 5 milimetrov, vsunie dlhé tenké rúrky do rastliny, z ktorej vysaje miazgu.

Zelenanie pomarančov spôsobené chorobou Huanglongbing. Foto: 1stfruits.co.za

Hmyz, ktorý sa nakŕmi na infikovaných vetvách stromu, môžu zachytiť baktériu a ďalej ju rozširovať na iné stromy. Fungujú vlastne ako prenášači vírusu.

20-ročný boj s týmto hmyzom riešia v Brazílii, kde mieru infekcie stromov znížili na približne 20 percent. Postihnuté stromy odstránili a začali s použitím pesticídov.

Najmä stredne veľké farmy však za posledné mesiace evidujú zvýšenie infekcie, čo môže znamenať, že hmyz je odolný aj voči pesticídom. Farmári sú preto nútení presunúť pestovanie do oblastí bez výskytu škodného hmyzu alebo sa objavujú len zriedkavo.

V spomínanej Brazílii zažili najnižšiu produkciu pomarančov, čo sa nepriaznivo odrazí na cene. Okrem hmyzu množstvo farmárov zápasí s nepriaznivými klimatickými výkyvmi, a to len prehlbuje problém s nedostatkom ovocia.

Jedno riešenie na vykynoženie hmyzu úspešne testujú v Portugalsku a Španielsku, kde uvoľňujú takzvané parazitoidy. Do tela hmyzu, ktorý spôsobuje úhyn stromov, iný drobný hmyz nakladie vajíčka, z ktorých sa na úkor škodcov vyvíjajú larvy. Tie ich následne požierajú zvnútra. Podobnú metódu chce zaviesť aj Cyprus.

Náklady na likvidáciu choroby Huanglongbing už boli investované miliardy dolárov, avšak trvalé riešenie sa zatiaľ nepodarilo nájsť.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie