Organizácie apelujú na sprísnenie limitov a naliehajú na verejné orgány a supermarkety, aby znížili maximálne hodnoty povolenej kontaminácie a predávali len bezpečné produkty.
Podľa správy, ktorú v utorok 29. októbra zverejnili mimovládne organizácie Bloom a Foodwatch, sú konzervy s tuniakom silne kontaminované ortuťou, ktorá je zdraviu škodlivá a ktorá vyzýva supermarkety a verejné orgány, aby „prijali naliehavé opatrenia“ vrátane zníženia povolených limitov. Informoval o tom francúzsky portál Lefigaro. „Organizácia Bloom náhodne vybrala 148 konzerv z piatich európskych krajín (Francúzsko, Nemecko, Spojené kráľovstvo, Španielsko a Taliansko) a dala ich otestovať nezávislému laboratóriu: 100 % konzerv bolo kontaminovaných ortuťou,“ uvádza sa vo vyšetrovaní, ktoré uskutočnila mimovládna organizácia Bloom.
Environmentálna organizácia tvrdí, že viac ako polovica všetkých konzerv obsahuje ortuť, ktorá prekračuje maximálny limit stanovený pre ostatné druhy rýb, t. j. 0,3 mg/kg. „Maximálne hodnoty ortuti v tuniakoch, ktoré v súčasnosti platia v Európe, boli stanovené na základe úrovne kontaminácie zistenej v tuniakoch, a nie na základe nebezpečenstva, ktoré ortuť predstavuje pre ľudské zdravie, s cieľom zabezpečiť predaj 95 % tuniakov,“ konštatuje sa v prieskume.
Boli stanovené na 1 mg/kg pre „čerstvú hmotnosť“, a nie pre hotový výrobok v konzerve. „Preto je tuniakovi, ktorý patrí k najviac kontaminovaným druhom, stanovená maximálna tolerancia ortuti trikrát vyššia ako u najmenej kontaminovaných druhov“. Podľa oboch mimovládnych organizácií „neexistuje žiadny zdravotný dôvod na odôvodnenie tohto rozdielu: ortuť nie je menej toxická, ak sa prijíma prostredníctvom tuniaka, dôležitá je len koncentrácia ortuti v potravine“.
Látky toxické pre nervový systém
Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) zaradila ortuť, ktorá sa nachádza najmä v atmosférických usadeninách z uhoľných elektrární, medzi desať látok, ktoré najviac ohrozujú verejné zdravie. V oceáne sa ortuť mieša s baktériami a mení sa na metylortuť, ešte toxickejší derivát. „Elementárna ortuť a metylortuť sú toxické pre nervový systém (…); po vystavení sa môžu vyskytnúť neurologické poruchy a poruchy správania,“ uvádza WHO.
Vo Francúzsku sa kritizuje najmä značka Petit Navire: jedna z jej konzerv obsahuje 3,9 mg/kg. V súvislosti s tým, čo označujú za „skutočný škandál v oblasti verejného zdravia“, mimovládne organizácie vyzývajú naprijatie„naliehavých opatrení“. Vyzývajú Európsku komisiu, aby sa prispôsobila najprísnejšej maximálnej hodnote, ktorú stanovila pre iné druhy, t. j. 0,3 mg/kg.
„Žiadame, aby verejné orgány sprísnili predpisy a aby distribútori bezodkladne uvádzali na trh len výrobky, ktoré sú pod najprísnejšou ochrannou hranicou,“ zhrnula Camille Doriozová, riaditeľka kampaní organizácie Foodwatch.