V poslednej dobe sa Rím potýka s inváziou nebezpečných živočíchov, ktoré do mesta priťahujú vysoké teploty a nedostatočný zber odpadu. Odborník na odchyt nebezpečných zvierat, zoolog Andrea Lunerti, popisuje situáciu v meste ako „pravú džungľu“, píšu novinky.cz.
Eskalácia živočíšnej populácie v Ríme
Hlavným dôvodom nárastu počtu hadov v Ríme sú teplé zimy, ktoré umožnili hadom, ktorí by inak v chladnom podnebí neprežili, zostávať aktívnymi a množiť sa. Tieto plazy sú pritiahnuté do mesta hojnosťou odpadkov, ktoré sú lákadlom pre krysy – hlavnú potravu hadov. Najčastejšie sa v meste vyskytuje nejedovatá štíhlovka žltozelená, avšak boli zachytené aj jedovaté druhy.
Sršne východné ako nová hrozba
Ďalším problémom sú sršne východné, ktoré sa do Európy dostali z Afriky a Ázie a v Ríme sa začali objavovať pred troma rokmi. Ich prítomnosť v meste, kde bývajú v štrbinách okien a ventilačných otvoroch, je tiež spojená s vyššími teplotami a zvyšujúcim sa množstvom odpadkov.
Výzva pre mestské úrady
Zoolog zdôrazňuje, že mesto musí zlepšiť svoje odpadové služby, aby predišlo ďalšiemu rozšíreniu týchto živočíchov. Mestská rada však tvrdí, že nemá dôkazy o priamej súvislosti medzi zvýšeným počtom hadov a odpadom v meste a že sa situácia zlepšuje.
Opatrenia a reakcie
Mestská rada sa snaží ubezpečiť verejnosť, že situácia je pod kontrolou a že čistota mesta je na najvyššej úrovni za posledné roky. Napriek tomu, obyvatelia a odborníci ako Lunerti varujú pred možnými rizikami, ktoré tieto živočíchy predstavujú, a žiadajú efektívnejšie riešenia problému.