Po skúsenostiach z vlaňajška, kedy počas hlavnej sezóny k chorvátskemu pobrežiu Jadranu priplávali výkaly, sa miestni boja, že prídu o hlavný zdroj obživy – turistov. Rozhodli sa preto, že kvalitu mora budú tento rok preverovať oveľa častejšie. Sprísnili aj normy pre analýzu vodu.
Chorvátske pobrežie opakovane trápi fekálie pri pobreží. Podľa miestnych za to môžu výletné lode, ktoré do mora vypúšťa exkrementy a kuchynský olej. Niektorým Chorvátom už došla trpezlivosť a pri plážach inštalujú norné steny, chcú totiž turistov pred odpadom vo vode chrániť. A sprísnia aj kontroly vody.
„Ráno máme krištáľovo modré more a popoludní je všetko hnedé, škoda hovoriť,“ posťažoval sa pracovník v cestovnom ruchu z Hvaru Veljko Drinković.
V minulých dňoch bolo testovaných prvých 1 081 vzoriek vody z Jadranu. „Predovšetkým sa sledujú mikrobiologické ukazovatele fekálneho znečistenia. V Chorvátsku máme už dokonca prísnejšiu normu, než je norma predpísaná Európskou úniou. Kvalita vody je teraz vynikajúca,“ povedal Goran Crvelin z Výukového ústavu verejného zdravia Prímorsko-gorskokotarskej župy. „Kontroly budeme vykonávať každých 15 dní, ale aj častejšie,“ dodal Crvelin.
„Ak si všimnete, že je more na niektorých miestach zakalené, nemusí to byť nutne dôvod na obavy. Je to hlavne o nejakých prírodných javoch, o rozkvete mora, ktorý sa periodicky opakuje. Pri mori máme aj rozkvet stromov, takže peľ končí v mori , čiže to vyzerá ako znečistenie, ale nie je to tak,“ háji situáciu Crvelin.
Turisti mali ale vlani iné, oveľa nepríjemnejšie skúsenosti. Hoci si na jednu stranu pochvaľovali ubytovanie aj ústretový a milý prístup miestnych, mnohých z nich ale sklamalo more. „Nechutný, stovky metrov dlhý pruh smradľavej peny, fekálií a rozomletých papierov,“ opísal jeden z turistov.
V polovici júna vtedy kvôli fekáliám museli uzavrieť tri pláže v letovisku Novi Vinodolski neďaleko ostrova Krk. Dôvodom bolo práve vypúšťanie odpadových vôd do mora kvôli nefunkčnému kanalizačnému systému.
A rovnaký problém rieši rad chorvátskych miest aj teraz. To, že je tento systém vo veľmi zlom stave, priznávajú aj niektorí chorvátski politici. Pred pár dňami sa fekálie vo vode kohútika objavili v meste Kaštel Lukšić neďaleko Splitu. Niekoľko ľudí kvôli tomu dokonca ochorelo.
Na turistov v Chorvátsku číhajú ale aj ďalšie nemilé prekvapenia. Pláž Kosica, ktorá sa nachádza blízko Splitu, je kontaminovaná rakovinotvorným azbestom. Ten sa tam mal dostať z neďalekej továrne.