Počasie už láka aj na tohtoročné grilovačky. Ak bývate v bytovke či paneláku, lákať vás na túto aktivitu môže aj balkón. Pozor, môže sa vám to ale poriadne predražiť.
Ak si chcete grilovačku vychutnať na balkóne či terase bytu, overte si vaše miestne obmedzenia. Zákon ich totiž regulovať nemusí, ale môže samospráva či samotný obytný dom. Informoval o tom portál peniaze.sk.
Zákaz grilovania na balkónoch môžete mať uvedené v domovom poriadku. Podľa Občianskeho zákonníka dokonca nesmieme nadmieru obťažovať hlukom, prachom, pachmi, dymom a podobne. Ak na vás susedia v tomto prípade zavolajú políciu, v opakovanom prípade môžete dostať pokutu 33 eur.
Miestne predpisy sú prísnejšie
Balkónové grilovačky si mesto môže regulovať samo a stanovovať si svoje pravidlá. V Nitre a v Bratislave sa však obávať nemusíte, v tomto ohľade neexistujú takmer žiadne obmedzenia. Na pozore buďte ale v Žiline a v Prešove, kde vám môže hroziť 33-eurová pokuta, ktorá sa v správnom konaní môže vyšplhať až na 150 eur.
Problémom je aj fajčenie
Ako sme už písali, obyvateľov nesmiete nadmerne obťažovať hlukom, prachom, pachmi či dymom. A práve ten môže byť nepríjemný v prípade, ak fajčíte. Občiansky zákonník, konkrétne §127, reguluje aj vzájomné obťažovanie medzi susedmi.
Advokát JUDr. Michal Rampášek z Advokátskej kancelárie HAVLÁT & PARTNERS pre Plusku vysvetlil, že aj keď balkón patrí k súkromnému majetku jednotlivca, obťažovanie susedov napríklad zápachom z cigariet môže byť problematické.
„Najefektívnejšie by bolo dohodnúť sa v rámci domu na určitých pravidlách, ktoré budú rešpektovať aj práva fajčiarov. Možnosťou je aj podanie návrhu na súd. Občiansky zákonník prikazuje vlastníkovi veci, teda aj bytu, aby sa zdržal všetkého, čím by nad mieru primeranú pomerom obťažoval iného. Pokiaľ ide o občasné (bežné fajčenie), nemyslím si, že by dochádzalo k naplneniu uvedeného zákazu. V tomto prípade ide o problém susedských vzťahov a ak zlyhá dohoda, je jediným riešením podanie tzv. susedskej žaloby na súd,“ hovorí právnik.