Slovensko potrebuje viac zdrojov na výstavbu ciest, niektoré diaľničné úseky v mestách už nebudú spoplatnené a taxíky by mali mať len slovenské poznávacie značky. Aj o tom informovali premiér Robert Fico a minister dopravy Jozef Ráž počas kontrolného dňa tohto rezortu.
Ministerstvo dopravy podľa premiéra Roberta Fica rieši projekty podľa priorít. Konštatoval to počas kontrolného dňa v tomto rezorte pod križovatkou D1 D4. Túto investíciu zároveň ocenil, pretože značne odľahčí premávku v Bratislave.
Čaká nás niekoľko noviniek
Vláda chce meniť cestný zákon, a to na úkor kompetencií samospráv. Premiér uviedol ako príklad situáciu v hlavnom meste, kde radnica na frekventovanom úseku v centre mesta zrušila po jednom z jazdných pruhov a zriadila tam cyklopruhy, s čím mnohí nesúhlasia.
„Ak samospráva urobí rozhodnutia, pokiaľ ide o dopravu v meste, ktoré komplikujú život všetkým. To, čo predviedol pán Valo v Bratislave, komplikuje život všetkým. Bude v ustanoveniach v cestnom zákone, ktoré umožní štátu, aby zasiahol do tejto kompetencie samosprávy,“ uviedol Robert Fico.
Kto bude posudzovať spornosť podobných rozhodnutí a podľa akých kritérií, tak to zatiaľ nie je známe.
„Bude sa to týkať celého obchvatu Bratislavy, Nitry, Žiliny, Popradu, Košíc a Prešova,” vymenoval premiér Robert Fico s tým, že ide o dobrú správu.
Platnosť opatrenia by mala byť od septembra tohto roka. Minister upozornil, že je to aplikovateľné iba na mestá, ktoré majú aspoň dva zjazdy. „Napríklad mesto Trenčín tam nebude, bohužiaľ má jeden zjazd,“ priblížil.
Prejazd po obchvate zadarmo
Ďalšou novinkou je, že vodiči, ktorí si kupujú diaľničnú známku len kvôli prejazdu po mestskom obchvate, pravdepodobne od jesene tak už nebudú musieť robiť. V mestách, ktoré majú aspoň dva diaľničné zjazdy, bude podľa ministra dopravy Jozefa Ráža zadarmo.
„Keď im ten obchvat dáme zadarmo, tak ich bude motivovať, aby z mesta išli po obchvate a budú tam rýchlejšie. Príde nám to ako niečo, čo umožní v mestách ekologickejší život a odsmeruje to dopravu na diaľničné obchvaty, ktoré už sú aj tak vybudované,“ priblížil Ráž.
Premiér priznal, že tento, ale aj iné projekty predstaví investorom na júnovej ceste v Číne. Hovoril aj o výstavbe druhej železničnej koľaje na trati Bratislava – Komárno, ale tiež pravidelnej leteckej linke medzi dvoma našimi najväčšími mestami.
Novinky v letectve
V oblasti leteckej dopravy, konkrétne zriadenia linky z Bratislavy do Komárna, čaká vláda podľa premiéra na stanovisko Bruselu. Linka by mala byť dotovaná zo štátneho rozpočtu, čo by bez dohody s Európskou komisiou mohlo byť považované za nepovolenú štátnu pomoc.