fbpx

Obávaná rakovina kože: Čo si všímať na pokožke a kedy je čas navštíviť lekára?

Ilustračné foto. Zdroj: Freepik

Rakovina kože sa vyskytuje, keď sa kožné bunky stanú abnormálnymi. Na Slovensku stúpa počet výskytov, najčastejšie vplyvom UV žiarenia zo slnka alebo zo solárií.

Najväčším orgánom tela, ktorý umožňuje zachovať stabilitu vnútorného prostredia, je koža. Chráni organizmus pred škodlivými vonkajšími vplyvmi.

Čo je rakovina kože?

Rakovina kože – nekontrolovaný rast abnormálnych buniek vo vašej koži – je najčastejšou zo všetkých ľudských rakovín. Rakovina kože postihuje ľudí všetkých farieb pleti.

Rakovina kože je ochorenie kožných buniek. Deväť z každých 10 prípadov je spôsobených UV lúčmi zo slnka alebo solárií. Nadmerné vystavenie UV žiareniu, ktoré vedie k opáleniu, začervenaniu alebo spáleniu pokožky, spôsobuje poškodenie kožných buniek. Zatiaľ čo väčšina týchto poškodení je opravená, niektoré zostávajú a môžu viesť k rakovine kože neskôr v živote.

Dôležité je aj včasné odhalenie. Ak sa zistí včas, až 90% prípadov je vyliečiteľných. V prípade melanómovej rakoviny kože vám včasné odhalenie môže zachrániť život. Z tohto dôvodu je dôležité poznať svoju pokožku, kontrolovať ju každý mesiac kvôli zmenám a ak máte obavy, porozprávajte sa so svojím lekárom.

Ako vyzerá rakovina kože?

Nemelanómová rakovina kože

Ide o najbežnejšie typy rakoviny kože a zahŕňajú bazocelulárny a skvamocelulárny karcinóm. Majú tendenciu rásť v oblastiach tela, ktoré boli vystavené slnku a prejavujú sa častejšie u starších ľudí.

V závislosti od vážnosti rakoviny, lekár určí jej štádium podľa kategórie od 0 (rakovina je iba na hornej vrstve kože) do 4 (rakovina sa rozšírila do iných častí tela a orgánov, ako sú pečeň, pľúca alebo mozog), informuje portál webmd.com.

Melanómová rakovina kože

Melanóm je pomerne zriedkavý, ale každý rok ho diagnostikujú väčšiemu počtu ľudí. Je to choroba, ktorá postihuje aj mladých ľudí. Podľa údajov Úradu verejného zdravotníctva, Slovensko sa v globálnej úmrtnosti na melanóm ocitlo v roku 2020 na nelichotivom 4. mieste.

Aj pri tomto type rakoviny sa určuje vážnosť podľa štádia od 0 do 4, kde nula znamená prítomnosť melanómu na povrchu pokožky a pri štvorke sa rozšíri do vzdialených lymfatických uzlín, kože alebo vnútorných orgánov.

Melanóm patrí teda k najzhubnejším a najzákernejším nádorom.

Ako sa prejavuje rakovina kože?

Rakovina kože nie je rovnaká, preto je potrebné sledovať vaše telo. Ak sa vám na koži objavia podozrivé škvrny alebo výrastky, prípadne si všimnete zmeny v existujúcich bodkách či výrastkoch, ideálne je dohodnúť si stretnutie so svojím lekárom. Vyšetrí vám kožu alebo vás odporučí k špecialistovi.

Pokiaľ má lekár podozrenie, že by mohlo ísť o rakovinu, môže vykonať biopsiu. Počas tohto bezpečného a jednoduchého postupu odstráni podozrivú oblasť alebo pošle časť do laboratória na test.

Zmeny môžu nastať kdekoľvek na koži, nechtoch alebo na chodidlách. Prejavujú sa rôznymi formami ako malá, pevná alebo červená škvrna, ktorá môže byť citlivá na dotyk. Vred, ktorý sa nehojí, zrohovatená či šupinatá hrudka, prípadne nové alebo meniace sa znamienko.

Ako sa lieči rakovina kože?

Liečba rakoviny kože v prípade bazocelulárneho karcinómu a spinocelulárneho karcinómu je jednoduchá. Zvyčajne stačí chirurgické odstránenie lézie (poškodenie miesta). V prípade melanómu je možné, že lekár odporučí niektorú z liečebných metód:

  • Radiačná terapia (vysokoenergetické röntgenové lúče alebo iné typy žiarenia),
  • Chemoterapia (zastavuje rast rakovinových buniek),
  • Fotodynamická terapia (kombinácia lieku a špeciálneho svetla)
  • Cielená terapia liekmi (môžu zastaviť delenie rakovinových buniek)
  • Imunoterapia (využíva imunitný systém)
  • Dermabrázia (rotujúce koleso alebo malé častice na odstránenie vrchnej vrstvy kožných rakovinových buniek)
  • Mohsova mikrografická chirurgia (odoberanie tkaniva vrstvu po vrstve)
  • Kyretáž a elektrodesikácia (vypálenie elektrickou ihlou)

Najvážnejší zákrok sa prevádza pri malígnom melanóme, ktorý sa lieči agresívnejšie ako len chirurgicky. Aby sa zabezpečilo úplné odstránenie nebezpečného zhubného nádoru, odstráni sa aj 1-2 centimetre normálne vyzerajúcej kože okolo nádoru.

Vedľajšie účinky a prevencia

Množstvo liekov či procedúr má vedľajšie účinky, tým sa zrejme nevyhnete ani pri liečbe rakoviny kože. Najčastejšie sa objavia príznaky ako únava, vedľajšie účinky chemoterapie (nízky krvný obraz, nevoľnosť a vracanie), kožná vyrážka z imunoterapie, zmeny farby pleti, problémy so spánkom a iné.

Aby ste predišli vzniku rakoviny kože, najúčinnejšia je prevencia. Ako píše portál healthline.com, vyhnite sa soláriám, priamemu slnečnému žiareniu, kedy sú lúče najintenzívnejšie. Nezabudnite si naniesť opaľovací krém a balzam na pery s vyšším ochranným faktorom aspoň 30 minút pred odchodom.

Pri pobyte vonku noste pokrývku hlavy so širokým okrajom a suché, tmavé, husto tkané látky. Noste slnečné okuliare, ktoré ponúkajú 100-percentnú ochranu proti UVB a UVA žiareniu.

Je tiež dôležité pravidelne kontrolovať vašu pokožku pred zmenami, ako sú nové výrastky alebo škvrny. Kontaktujte vášho lekára, ak spozorujete niečo podozrivé.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie