Rakovina jazyka patrí k menej častým zhubným nádorovým ochoreniam. Jej nebezpečnosť závisí od toho, či sa vyvíja v prednej časti jazyka, alebo naopak pri jeho koreni, a či sa problém podarí odhaliť včas.
Typické príznaky zahŕňajú biely povlak na jazyku, vznik začervenaných krvácavých útvarov, opuch jazyka a bolesť v ústach. Liečba zvyčajne spočíva v chirurgickom odstránení nádoru.
Nádory jazyka
Nádorové ochorenia jazyka sa radia medzi pomerne vzácne choroby, ich výskyt však podľa rôznych štatistík neustále mierne stúpa. Verejnosť je však o tomto probléme stále málo informovaná, čo vedie k tomu, že ľudia pri ťažkostiach lekára nevyhľadajú včas a rakovinu jazyka tak odhalia až v pokročilom štádiu.
Lekári rozlišujú dva typy nádorov jazyka – nádory nezhubné (benígne) a nádory zhubné (malígne), ktoré sa tiež laicky označujú ako rakovina jazyka. Z hľadiska konkrétnej lokalizácie potom delíme nádory jazyka na tie, ktoré sa nachádzajú v prednej časti jazyka, a tie, ktoré naopak vznikajú pri jeho koreni. Podľa niektorých delení sa v prvom prípade radia nádory jazyka medzi rakoviny ústnej dutiny, v druhom prípade ide už o rakovinu orofaryngeálnu.
Nádory jazyka sa dajú kategorizovať aj podľa svojho pôvodu. Môžu vznikať priamo zo štruktúr jazyka, čo zahŕňa samotný sval a okolité sliznice, alebo aj zo štruktúr okolitých. Sem patria lymfatické uzliny, krčné mandle, podjazyková slinná žľaza či štruktúry kože. Najčastejšie ide o nádory vzniknuté z krycieho tkaniva (epitelu), ktoré sa označujú aj ako dlaždicobunkové či spinocelulárne karcinómy.
Výskyt rakoviny jazyka
Rakovina jazyka trápi mužov až trikrát častejšie ako ženy. Najviac postihnutou skupinou sú pritom muži nad 40 rokov, pričom vrchol výskytu sa odhaduje okolo 60. roku veku. Čo sa týka rôznych etník, rakovina jazyka je údajne spojená aj s odlišnými kultúrnymi praktikami. Napríklad v Indii, kde si ľudia často nevedia svoj život predstaviť bez žuvacieho tabaku, je výskyt tohto ochorenia oveľa vyšší ako v iných častiach sveta.
Príčiny rakoviny jazyka
Viac ako 75 % všetkých zhubných nádorov v ústnej dutine podľa lekárov súvisí s fajčením, žuvaním tabaku a nadmernou konzumáciou alkoholu (predovšetkým toho vysokopercentného). V tabaku sa totiž vyskytuje obrovské množstvo rakovinotvorných látok a tvrdý alkohol predstavuje pomerne agresívnu zlúčeninu, ktorá spôsobuje odumieranie buniek, poškodzuje sliznice a zvyšuje šancu vzniku rakoviny.
Hlavné rizikové faktory:
- Fajčenie cigariet či fajky
- Žuvanie tabaku
- Časté pitie tvrdého alkoholu
- Genetické predispozície
- Vírus HPV
- Nedostatočná ústna hygiena
- Zlá výživa a časté zvracanie
- Chronické zápaly rôzneho pôvodu
Vo väčšine prípadov vznikajú nádory jazyka ako primárne lézie, niekedy sa však môžu objaviť ako metastázy iného karcinómu, ktorý vznikol vo vzdialenom orgáne a prostredníctvom krvi alebo lymfatických ciev sa rozšíril až do úst.
Aké má rakovina jazyka príznaky?
Čo sa týka charakteristických symptómov, pokiaľ ide o karcinóm v prednej časti jazyka, počas prvých štádií môže pacient pozorovať nestierateľný biely povlak v mieste nádoru, ktorý ho však príliš neobťažuje. Neskôr ale postihnutá oblasť začína opúchať, objavujú sa červené, biele či šedoružové škvrny, povrch nádoru sa môže otvoriť a často aj krváca.
K spomínaným ťažkostiam sa čoskoro pridávajú aj ďalšie symptómy, ktoré zahŕňajú napríklad nepríjemný zápach z úst spôsobený rozpadajúcim sa nádorom. Pacienti zvyčajne pociťujú silnú bolesť v krku a celej ústnej dutine, kvôli zväčšujúcemu sa jazyku sa dostavia problémy s prehĺtaním i rozprávaním a pri postihnutí krčných uzlín môže dôjsť k ich viditeľnému zväčšeniu.
Zhubné nádory koreňa jazyka bývajú obvykle ešte zákernejšie. Prostým okom totiž nie sú dobre vidieť a nádor tak môže pomerne dlho rásť, kým si pacient všimne nejaké príznaky. Tie môžu byť podobné ako pri rakovine v prednej časti jazyka, často však dôjde aj k zmene hlasu a typická je aj porucha prehĺtania.
Príznaky rakoviny jazyka:
- Pretrvávajúci biely povlak na jazyku
- Červené či šedoružové vredy na jazyku
- Krvácanie z jazyka
- Bolesť v ústach a krku
- Zväčšenie krčných uzlín
- Zväčšenie, opuch a obmedzený pohyb jazyka
- Problémy s prehĺtaním a rozprávaním
- Zmena hlasu
- Porucha chuťového zmyslu
- Zápach z úst
- Necielené chudnutie
Rovnako ako u ostatných druhov rakoviny sa môže aj karcinóm jazyka rozšíriť do okolitých tkanív. Postihnuté môžu byť hlbšie vrstvy jazyka aj hlboké krčné uzliny, ale metastázy často vznikajú aj vo vzdialenejších orgánoch. Samotný zhubný nádor jazyka potom môže vyrásť do takej veľkosti, že sa jeho chirurgické odstránenie už nezaobíde bez následkov. U pacientov môže byť po zákroku narušená schopnosť hovoriť a prehĺtať.
Problematický môže byť aj stav, ktorý sa označuje ako premalígne lézie. Ide o nezhubné nádorové tkanivo, ktoré sa však pri nedostatočnej liečbe môže premeniť na nádor zhubný. Príkladom premalígnej lézie je leukoplakia (biely povlak), erytroplakia (červený povlak) alebo zmiešaná forma menom erytroleukoplakia.
Diagnostika
Zatiaľ čo nádory vyskytujúce sa v prednej časti jazyka sú na prvý pohľad viditeľné a chorí si ich môžu všimnúť pomerne skoro, vznik nádoru pri koreni jazyka je oveľa nenápadnejší. Pacienti navyše vôbec nevedia, ako spoznať rakovinu jazyka, problémy prisudzujú iným ťažkostiam ak lekárovi sa vydajú až s veľkým oneskorením.
Pokiaľ sa človek sťažuje na problémy s prehĺtaním či zmenu hlasu, lekár ho obvykle odošle na laryngoskopiu. Na odhalenie rakoviny jazyka sa ďalej využíva biopsia, kedy dôjde k odobratiu malej časti zhubného tkaniva, ktorá sa následne odošle na histologické vyšetrenie. Pre zistenie presnej veľkosti a konkrétneho umiestnenia nádoru potom lekári volia zobrazovacie metódy (CT, magnetická rezonancia).
Rakovinu jazyka zvyčajne najprv zistí lekár, zubár alebo iný člen počas bežnej prehliadky. Na diagnostiku rakoviny jazyka sa používa množstvo testov a postupov. Ktoré z nich sú pre vás najlepšie, závisí od vašej anamnézy a príznakov.
Testovanie rakoviny jazyka môže zahŕňať:
- Vyšetrenie úst a hrdla. Pri fyzickom vyšetrení sa doktor pozrie na vaše ústa, hrdlo a krk. Skontroluje vám hrudky, vyrážky či fľaky na jazyku a opuchnuté lymfatické uzliny v krku.
- Pomocou malej kamery sa vám váš doktor pozrie do úst a hrdla. Tento test, nazývaný endoskopia, používa tenkú trubicu so svetlom a kamerou. Rúrka sa vloží do nosa a vedie sa dole do hrdla. Hľadajú sa tým príznaky rakoviny jazyka v ústach a hrdle. Môže sa tiež použiť na zistenie, či sa rakovina rozšírila pri pohľade na iné časti hrdla, ako je napríklad hlasová schránka.
- Odoberanie vzorky tkaniva na testovanie. Tento test, nazývaný biopsia, zahŕňa odber vzorky buniek z jazyka. Existujú rôzne typy bioptických postupov. Vzorku možno odobrať vyrezaním kúska podozrivého tkaniva alebo celej oblasti. Iný typ biopsie používa tenkú ihlu, ktorá sa vloží priamo do podozrivej oblasti na odber vzorky buniek. Vzorky sa posielajú do laboratória na testovanie. V laboratóriu môžu testy ukázať, či sú bunky rakovinové. Ďalšie testy tak poskytnú viac informácií o rakovinových bunkách, napríklad ak vykazujú príznaky HPV.
- Zobrazovacie testy zachytávajú obrázky tela. Obrázky môžu ukázať veľkosť a umiestnenie rakoviny. Zobrazovacie testy používané na rakovinu jazyka môžu zahŕňať röntgenové lúče a CT, MRI a pozitrónovú emisnú tomografiu, tiež nazývanú PET.
Niekedy röntgen zahŕňa prehltnutie bária. Pri tomto type röntgenového žiarenia pomáha kvapalina nazývaná bárium kontrolovať príznaky rakoviny v krku. Bárium pokrýva hrdlo a uľahčuje röntgenové vyšetrenie. Ultrazvuk sa môže použiť na vyhľadávanie rakoviny v lymfatických uzlinách. Ultrazvuk vytvára obrázky pomocou zvukových vĺn. Môže ukázať, či sa rakovina rozšírila do lymfatických uzlín na krku.
Testy a ďalšie kroky
Výsledky testov na rakovinu úst zvyčajne dostanete do 2 týždňov. Snažte sa neznepokojovať, ak vaše výsledky trvajú dlhšie, ako očakávate. Neznamená to, že niečo nie je v poriadku.
Ak máte obavy, môžete zavolať do nemocnice alebo svojho praktického lekára a oni vás môžu informovať, ak sú vaše výsledky pripravené.
Špecialista vysvetlí, čo výsledky znamenajú a čo sa bude diať ďalej. Možno budete chcieť priviesť niekoho so sebou na podporu.
Ak vám povedali, že máte rakovinu úst
Keď vám povie, že máte rakovinu úst, môže vás to ohromiť. Možno máte obavy z toho, čo sa stane. Počas diagnostiky, liečby a zotavovania sa o vás bude starať skupina špecialistov.
Tento tím bude zahŕňať špecializovanú klinickú sestru, ktorá bude vaším hlavným kontaktným bodom počas liečby a po nej. Môžete im položiť akékoľvek otázky, ktoré máte.
Ďalšie kroky
Ak vám bolo povedané, že máte rakovinu úst, možno budete potrebovať ďalšie testy, ktoré môžu zahŕňať:
- odstránenie malej vzorky lymfatických uzlín na testovanie (biopsia)
- PET skenovanie
- krvné testy
Výsledky týchto testov môžu ukázať, ako ďaleko sa rakovina rozšírila a či bola rakovina spôsobená určitými zmenami vo vašich génoch. To pomôže vášmu tímu špecialistov rozhodnúť sa, akú liečbu potrebujete.
Rakovina jazyka a jej liečba
Voľba vhodnej liečebnej metódy u pacientov s rakovinou jazyka vždy závisí od toho, do akého štádia už ochorenie pokročilo, kde sa nádor nachádza a o aký typ ide. Pokiaľ sa ochorenie podarí odhaliť včas, liečba rakoviny jazyka býva pomerne úspešná. To je väčšinou prípad nádorov v prednej časti jazyka, ktoré sú dobre viditeľné voľným okom.
Hlavnými spôsobmi liečby rakoviny jazyka sú chirurgia, rádioterapia a chemoterapia, a to buď kombinovane alebo samostatne. Vaša liečba závisí od toho, aká veľká je rakovina a či sa rozšírila (štádium). Záleží aj na tom, ktorá časť jazyka je postihnutá.
Ak je nádor malého vzrastu, lekári situáciu riešia pomocou chirurgického zákroku, pri ktorom sa zhubné tkanivo jednoducho vyreže. Väčšie nádory však vyžadujú rozsiahlejšie operačné zásahy, kedy môže dôjsť aj k odstráneniu časti jazyka či hlbokých krčných uzlín. Chirurgická liečba býva často spojená aj s rádioterapiou a chemoterapiou, ktoré majú za úlohu pred operáciou nádor zmenšiť.
V prípade, keď sa lekári domnievajú, že by nádor mohol svojím nekontrolovateľným rastom narušiť u pacienta schopnosť prijímať potravu, zvažujú zavedenie špeciálnej hadičky – nasogastrickej sondy. Pokiaľ je tráviaca trubica nádorom úplne uzavretá, zavádza sa tzv. PEG alebo perkutánna endoskopická gastrostómia, čo umožňuje výživu hadičkou cez brušnú stenu. V oboch prípadoch sa chorým podáva výživa v tekutej forme.
Liečba ústneho jazyka
Predné dve tretiny jazyka (orálny jazyk) sa liečia ako rakovina úst.
Skoré štádium
Včasná rakovina znamená, že vaša rakovina je menšia ako 4 cm a nachádza sa v jazyku.
Najbežnejšou liečbou je chirurgický zákrok na odstránenie postihnutej oblasti. Môžete tiež podstúpiť rádioterapiu po operácii, aby ste sa pokúsili zabrániť návratu rakoviny. Toto je známe ako adjuvantná rádioterapia.
Niektorí ľudia s rakovinou ústnej dutiny v počiatočnom štádiu môžu najskôr podstúpiť rádioterapiu. Môže to byť preto, že nie sú dostatočne fit na operáciu.
Môžete tiež podstúpiť operáciu na odstránenie lymfatických uzlín na krku. To je kontrola, či sa rakovina nerozšírila do lymfatických uzlín. Môžete mať biopsiu sentinelových lymfatických uzlín alebo disekciu krku.
Lokálne pokročilá a pokročilá rakovina
Lokálne pokročilá rakovina znamená, že vaša rakovina je väčšia ako 4 cm. Alebo prerástla mimo jazyka do blízkeho tkaniva alebo lymfatických uzlín. Pokročilé znamená, že sa rozšírila do iných častí tela.
S najväčšou pravdepodobnosťou budete mať kombináciu týchto liečebných postupov:
- operácia na odstránenie rakoviny z vášho jazyka a lymfatických uzlín na krku
- rekonštrukčná chirurgia na prestavbu jazyka
- rádioterapia po operácii
- chemoterapiu
- chemoterapia s rádioterapiou (chemoradioterapia)
- cielené a imunoterapeutické lieky
Liečba sa tiež podáva na kontrolu symptómov. Napríklad rádioterapia, ktorá pomáha kontrolovať bolesť.
Liečba zadnej časti jazyka
Zadná tretina jazyka (základ jazyka) sa lieči ako rakovina orofaryngu. Rakovina orofaryngu začína v časti hrdla hneď za ústami.
Raná rakovina
Včasná rakovina znamená, že vaša rakovina je menšia ako 4 cm a nachádza sa v jazyku.
Môžete podstúpiť buď:
- chirurgický zákrok na odstránenie rakoviny a niektorých lymfatických uzlín na krku,
- rádioterapiu do hrdla a krku.
Možno budete potrebovať rádioterapiu alebo chemorádioterapiu po operácii, ak si váš lekár myslí, že existuje vysoké riziko, že sa vám rakovina vráti. Chemorádioterapia znamená, že máte chemoterapiu a rádioterapiu spolu.
Lokálne pokročilá a pokročilá rakovina
To znamená, že rakovina vyrástla mimo jazyka a rozšírila sa do blízkych tkanív alebo lymfatických uzlín (miestne pokročilé). Alebo sa rozšíril do iných častí tela (pokročilý).
Môžete mať jednu z nasledujúcich možností:
- chemoterapiu a rádioterapiu spolu (chemoradioterapia) do hrdla a krku,
- chirurgický zákrok na odstránenie časti hrdla (vrátane celého jazyka alebo jeho časti) a niektorých lymfatických uzlín na krku, po ktorom nasleduje rádioterapia alebo chemorádioterapia
rádioterapia sama o sebe, - cielený liek (cetuximab) s rádioterapiou,
- Môžete mať rádioterapiu, chemoterapiu alebo chirurgický zákrok na kontrolu symptómov pokročilého rakoviny.
Chirurgia
Váš chirurg odstráni rakovinu a oblasť (okraj) normálneho tkaniva okolo nej. To pomáha uistiť sa, že odstránili všetku rakovinu. Operácia sa nazýva primárna resekcia nádoru. Existujú rôzne typy resekcie primárneho nádoru. Závisí to od toho, kde je rakovina.
Možno budete potrebovať jednoduchú operáciu, ak je rakovina veľmi malá. To možno vykonať pomocou lokálnej anestézie alebo pomocou laserovej operácie. Takže nemusíte zostať cez noc v nemocnici.
Pri väčších rakovinách možno budete potrebovať komplikovanejšiu operáciu a chvíľu zostať v nemocnici. Môžete mať operáciu na odstránenie časti alebo celého jazyka (glosektómia). Toto je dosť veľká operácia. Váš chirurg zrekonštruuje (rekonštruuje) váš jazyk.
Chirurg zvyčajne odstráni lymfatické uzliny z jednej alebo oboch strán vášho krku. Táto operácia sa nazýva krčná disekcia. Znižuje riziko, že sa vám rakovina v budúcnosti vráti.
Po operácii
Po väčšine typov operácií budete mať nejakú bolesť, ale zvyčajne je to dobre kontrolované. Vaši lekári a sestry vám dajú lieky proti bolesti kvapkaním, tabletami alebo tekutinami, ak ich potrebujete.
Operácia úst môže ovplyvniť jedenie a pitie chvíľu po tom. V závislosti od typu operácie, ktorú máte, môže ovplyvniť aj vašu reč. Pred operáciou sa poraďte so svojím lekárom alebo odbornou sestrou. Môžete sa ich opýtať, ako vás to ovplyvní a aká je tam podpora.
Doplnkové a alternatívne terapie
Nie každý používa tieto výrazy rovnakým spôsobom a používajú sa na označenie mnohých rôznych metód. Takže to môže byť mätúce. Doplnkové používame na označenie liečebných postupov, ktoré sa používajú spolu s vašou pravidelnou lekárskou starostlivosťou. Namiesto liečby lekárom sa používajú alternatívne liečby.
Doplnkové metódy
Väčšina doplnkových liečebných metód sa neponúka ako liečba rakoviny. Používajú sa hlavne na to, aby ste sa cítili lepšie.
Niektoré metódy, ktoré možno použiť spolu s bežnou liečbou, sú:
- meditácia na zníženie stresu,
- akupunktúra na zmiernenie bolesti,
- alebo rôzne čaje na prevenciu alebo zmiernenie príznakov.
Je známe, že niektoré doplnkové metódy pomáhajú, zatiaľ čo iné nie sú založené na dôkazoch.
Alternatívne liečby
Alternatívne liečby môžu byť ponúkané ako liečba rakoviny. Tieto liečby sa v klinických štúdiách nepreukázali ako bezpečné a účinné. Niektoré z týchto metód môžu predstavovať nebezpečenstvo alebo mať život ohrozujúce vedľajšie účinky. Ale najväčším nebezpečenstvom vo väčšine prípadov je, že môžete stratiť šancu, že vám pomôže štandardná lekárska liečba.
Oneskorenie alebo prerušenie vašej liečby môže poskytnúť rakovine viac času na rast a znížiť pravdepodobnosť, že liečba pomôže.
Komplikácie liečby
Po operácii rakoviny jazyka sa človek zvyčajne prebudí v nemocnici na zotavenie. Lekári ich potom presunú späť na oddelenie.
V závislosti od postupu môžu niektorí ľudia potrebovať intenzívnejšie sledovanie a starostlivosť. To môže znamenať, že sa začnú zotavovať na jednotke intenzívnej starostlivosti alebo na oddelení vysokej závislosti predtým, ako sa asi po dni presunú späť na oddelenie.
Je normálne, že sa človek po operácii rakoviny jazyka cíti dezorientovaný. Anestetiká a lieky proti bolesti, ktoré lekári podávajú počas procedúry, môžu tiež spôsobiť ospalosť.
Po operácii sestry zvyčajne povzbudzujú osobu, aby vstala a pohybovala sa čo najskôr. To pomáha pri zotavení, ale osoba bude musieť postupne zvyšovať úroveň svojej aktivity. Fyzioterapeut môže tiež pomôcť človeku s dýchaním a dopracovať sa k obnoveniu bežných aktivít.
Rozprávanie po operácii
Je normálne, že ľudia majú po operácii na odstránenie rakoviny jazyka ťažkosti s rečou. V dôsledku toho môže človek zažiť pocity frustrácie a nedostatku kontroly.
Sestry a lekári chápu, že po operácii rakoviny jazyka môžu vzniknúť ťažké pocity. Z tohto dôvodu nemocnice zvyčajne poskytujú spôsob, ako môže osoba v prípade potreby požiadať o pozornosť personálu. Napríklad môžu umiestniť zvonček v blízkosti.
Lekári môžu tiež poskytnúť spôsob, ako môže osoba napísať alebo napísať čokoľvek, čo chce povedať. Príklady zahŕňajú pero a papier alebo mobilné zariadenie či tablet.
Schopnosť osoby hovoriť po operácii rakoviny jazyka môže závisieť od rozsahu postupu. To môže zahŕňať faktory, ako napríklad, aká veľká časť jazyka bola odstránená a aký druh rekonštrukcie bol potrebný.
Osoba by mala prediskutovať možné výsledky operácie rakoviny jazyka so svojím zdravotníckym pracovníkom.
Jedenie a pitie po operácii
Opuch a bolesť, ktoré sa vyskytujú po operácii rakoviny jazyka, môžu ovplyvniť schopnosť človeka jesť a prehĺtať. To môže byť dočasné alebo trvalejšie, v závislosti od toho, aká veľká časť jazyka je odstránená.
Tieto účinky môžu tiež viesť človeka k tomu, že zažije súvisiace problémy, ako napríklad:
- zmeny chuti
- strata hmotnosti a strata chuti do jedla
- suché ústa
- strata čuchu
- ťažkosti s otváraním úst
V niektorých prípadoch môže odborník na výživu odporučiť, aby osoba mala zavedenú trubicu na kŕmenie. Rúrka môže viesť buď z nosa do žalúdka (nazogastrická sonda), alebo priamo do žalúdka (gastronomická sonda).
Výživová trubica môže pomôcť zabrániť strate hmotnosti tým, že človeku umožní prijímať tekutú výživu, keď je jedenie a pitie ťažké.
Možné problémy po operácii
Všetky typy operácií prinášajú riziko komplikácií alebo problémov. Niektoré z nich možno očakávať po operácii. Jednotlivec by mal prediskutovať všetky riziká a možné komplikácie so svojím zdravotníckym pracovníkom.
Po operácii rakoviny jazyka môžu možné problémy zahŕňať:
- zmeny v stravovaní
- zmeny reči
- zmenený vzhľad
- infekcia
- krvné zrazeniny
- krvácanie
- necitlivosť
- opuch
- zjazvenie
Osoba by sa mala porozprávať so svojou zdravotnou sestrou alebo lekárom hneď, ako pocíti problémy alebo neočakávané príznaky po operácii rakoviny jazyka.
Ak sa u niekoho vyskytne čokoľvek z nasledovného, môže to byť príznakom krvnej zrazeniny alebo inej zdravotnej pohotovosti:
- dýchavičnosť
- bolesť v hrudi
- závraty alebo točenie hlavy
- vykašliavanie krvi
Tieto príznaky naznačujú potenciálnu lekársku pohotovosť. Okamžite volajte 112, ak sa u vás vyskytne niektorý z týchto príznakov.
Prevencia nádorov jazyka
Pokiaľ sa lekárom podarí odhaliť rakovinu jazyka včas, liečba býva väčšinou úspešná. Z toho dôvodu by mal každý človek pravidelne využívať služby zubárov, dentálnych hygienikov a praktických lekárov. Dôležité je dvakrát ročne absolvovať kontrolu chrupu, pri ktorej zubár prezrie aj ústnu dutinu a prípadne všetko preverí aj pohmatom.
Aby ste zabránili vzniku nádorov v ústnej dutine, je nutné dbať aj na správnu ústnu hygienu a životosprávu. Vyhnúť by ste sa naopak mali fajčeniu, žuvaniu tabaku a zvýšenej konzumácii tvrdého alkoholu. Ako prevencia sa odporúča aj očkovanie proti HPV vírusu typu 16.
1. Vyvarujte sa tabaku
Užívanie tabaku sa pripisuje 30 % všetkých úmrtí súvisiacich s rakovinou. Súvisí s mnohými typmi rakoviny, vrátane:
- rakovina pľúc
- rakovina úst
- rakovina jazyka
- rakovina pažeráka
- rakovina hlasovej schránky (laryngeálneho)
- rakovina pankreasu
- rakovina močového mechúra
- rakovina krčka maternice
- rakovina obličiek
Žiadne formy tabakových výrobkov nie sú bezpečné. Patria sem cigarety, e-cigarety, cigary, žuvací tabak a vodné fajky. Výrobky na vaping môžu tiež obsahovať veľa karcinogénov – aj keď na nižšej úrovni – ktoré sa nachádzajú v horľavom tabaku. Pasívne fajčenie tiež zvyšuje riziko rakoviny.
Prestať fajčiť je dôležitým spôsobom, ako pomôcť predchádzať mnohým rakovinám.
2. Udržiavajte si zdravú váhu a aktívny životný štýl
Zostať aktívny môže pomôcť predchádzať určitým druhom rakoviny. Nadváha vedie k produkcii a cirkulácii väčšieho množstva estrogénu a inzulínu, dvoch hormónov, ktoré môžu podporiť rast rakoviny. Udržiavanie zdravej hmotnosti môže znížiť riziko rakoviny prsníka, prostaty, pľúc, hrubého čreva a obličiek.
Americký inštitút pre výskum rakoviny odporúča každý týždeň aspoň 150 minút mierneho cvičenia alebo 75 minút intenzívneho cvičenia na prevenciu rakoviny. Najlepšia je kombinácia mierneho a intenzívneho cvičenia. Niečo je lepšie ako nič. Pomôcť vám môže aj krátka prechádzka, jazda na bicykli alebo loptička s kyslou uhorkou pár dní v týždni, aby sa vaše telo rozhýbalo.
3. Dávajte pozor na to, čo jete a pijete
Až 50 % prípadov rakoviny, ktorým sa dá predísť, je výsledkom potravín, ktoré jeme. Konzumácia rastlinnej stravy, obmedzenie množstva červeného mäsa, ktoré jete, a obmedzenie konzumácie alkoholu môže pomôcť predchádzať niektorým druhom rakoviny.
Podľa smerníc American Cancer Society je najlepšie sa alkoholu úplne vyhnúť. Ľudia, ktorí sa rozhodnú piť alkohol, by mali obmedziť jeho príjem na maximálne dva nápoje denne pre mužov a jeden nápoj denne pre ženy.
4. Nechajte sa vyšetriť
Pravidelné samovyšetrenia a rutinné skríningy rakoviny môžu zvýšiť vaše šance na skoré zistenie rakoviny. Včasné odhalenie je kľúčom k úspešnej liečbe rakoviny. Sú osoby, ktoré nepodstupujú každoročné zdravotné prehliadky. Vystavení sú však vyššiemu riziku rakoviny.
Ročná prehliadka je dôležitá pre celkové vaše zdravie. Aj keď sa cítite zdravo a ste v pokušení vynechať tohtoročnú prehliadku, kontrola vám poskytuje príležitosť spojiť sa so svojím lekárom a identifikovať problémy alebo obavy skôr, ako sa objavia príznaky.
Čím častejšie navštevujete svojho poskytovateľa, tým je pravdepodobnejšie, že rozpoznáte zdravotné zmeny a príznaky, ktoré môžu naznačovať rakovinu.
Prevencia rakoviny je kľúčovou výzvou v preventívnej medicíne. Viaceré štúdie naznačili, že dobrovoľné zdravotné prehliadky a odporúčania zdravotníckych pracovníkov sú spojené so zvýšenou účasťou na skríningu rakoviny.
5. Poznajte svoju rodinnú históriu
Poznanie chorôb, ktoré sa vyskytujú vo vašej rodine, zohráva dôležitú úlohu pri pochopení rizika rakoviny.
Doktori odporúčajú, aby ste zhromaždili svoju rodinnú zdravotnú anamnézu od pokrvne príbuzných rodinných príslušníkov. Patria sem biologickí rodičia, starí rodičia, tety, strýkovia, súrodenci, netere, synovci a deti.
Aj keď neexistuje žiadny spoľahlivý spôsob, ako predchádzať rakovine, všetci máme možnosť zvoliť si zdravý životný štýl, ktorý nás môže ochrániť a obmedziť riziko rakoviny.
Zdroje: