Obávaná RAKOVINA čoraz viac postihuje aj mladšiu generáciu. Ktoré faktory dokážeme sami ovplyvniť?

Reklama
Ilustračné foto. Zdroj: Freepik

Síce nevieme ovplyvniť to, ako bola rastlina pestovaná a spracovaná, ale môžeme ovplyvniť jej množstvo a druh potravín, ktoré konzumujeme.

Dopĺňa, že v dnešnej dobe internetu a množstva dostupných informácií môžu byť ľudia zmätení z niekedy protichodných dát, čo zaraďujeme medzi zdravé a nezdravé veci.

„Každých päť-desať rokov je nejaká nová vlna. Raz sa hovorilo, že vajcia sú škodlivé, potom že sú zdravé. Stále sa tie trendy menia. Odporúčam držať sa zdravej strednej cesty,“ radí onkológ.

Neodporúča ani čisto vegánsku stravu, ale ani konzumovať každý deň steak. Je potrebné dať na sedliacky rozum. „Pri kardiovaskulárnych ochoreniach už vieme, že stredomorská strava je jednoznačne prospešná. Význam má kontrola hmotnosti, jesť veľa ovocia a zeleniny. Neznamená to, že keď toto budeme dodržiavať, tak nedostaneme rakovinu, ale vieme znížiť riziko o zhruba 20 až 30 percent,“ odporúča Mego.

Preventívne prehliadky nie sú príliš populárne

Nesmieme zabúdať na pravidelné preventívne prehliadky, ktoré u Slovákov nie sú príliš populárne. „Sú zamerané na zachytenie ešte prednádorových lézií, alebo na zachytenie nádoru v skorom štádiu, keď je vyššia šanca na vyliečenie. Medzi nádory, kde sa to dá použiť, sú nádory krčka maternice, hrubého čreva, prsníka, pľúc a prostaty. Som rád, že na Slovensku sa rozbiehajú celoplošné skríningové programy, aby sme tieto ochorenia včas odhalili a mohla tak klesnúť úmrtnosť na rakovinu,“ konštatuje lekár.

Národný onkologický inštitút vyhodnotil skríning uvedených typov rakovín. Napríklad mamografické vyšetrenie absolvovalo 45 percent žien z cieľovej populácie. Na skríning rakoviny krčka maternice prišlo ešte menej žien – 40 percent z cieľovej skupiny.

Kontrolu rakoviny hrubého čreva odporúčajú mužom a ženám medzi 50. až 75. vekom života. Minulý rok ho absolvovalo vyše 52 percent z nich.

Jenčo dopĺňa, že musíme rozšíriť aj genetické vyšetrenia. „Ďalšou nádejou je možnosť molekulárnej diagnostiky veľmi včasných foriem rakoviny na úrovni cirkulujúcich nádorových buniek a cirkulujúcej voľnej DNK (vyšetrenie krvi). V poslednej dobe pribúdajú informácie o možnosti včasnej diagnostiky na základe prítomnosti patologických bielkovín,“ hovorí Jenčo.

1 2 3
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie