Obávaná RAKOVINA čoraz viac postihuje aj mladšiu generáciu. Ktoré faktory dokážeme sami ovplyvniť?

Reklama
Ilustračné foto. Zdroj: Freepik

Podľa Jenča pribúda faktorov, ktoré sú ovplyvnené nezdravým životným štýlom a genetickými rizikami.

„V súčasnosti sa pridávajú faktory spoločenského charakteru ako starnutie populácie, zmena typu stravovania ako aj vyššia miera stresu v populácii daná zmenou životného štýlu a zvyšujúci sa podiel obezity pri nedostatku pohybových aktivít,“ upozorňuje Jenčo.

V populácii sa podľa neho vyskytuje čoraz viac ľudí s genetickými mutáciami. Pribúda ich aj medzi mladšou generáciou.

Rizikové faktory

Onkológ a prednosta v Národnom onkologickom ústave Michal Mego dopĺňa, že vyšší výskyt rakoviny máme aj preto, lebo ľudia sa dožívajú vyššieho veku a rakovina postihuje najviac staršie ročníky.

Ďalším dôležitým faktorom je aj lepšia diagnostika. „Oproti minulosti sa výrazne zlepšili diagnostické metódy a niektoré rakoviny sa v minulosti nezachytili. Dnes ich vieme zachytiť vo vyššom percente,“ hovorí Mego.

Súvisí to aj s pokrokom v medicíne, konkrétne v transplantácií orgánov. „Vďaka medicíne stúpajú možnosti transplantácií orgánov. Na to je potrebné potlačiť pacientovi imunitu, aby transplant prežil. Zároveň potlačenie imunity sa prejaví aj v tom, že keď sa vyskytne chorá bunka, imunitný systém môže zlyhať v jej odstránení a môže stúpnuť riziko rakoviny,“ dodáva.

Štatistiky na Slovensku aj vo svete odhaľujú, že síce rakovina postihuje stále viac starších ľudí, postupne vek pacientov klesá. Za tým vidí Mego aj zmenu v sexuálnom správaní. Dôsledkom je šírenie HPV vírusu medzi mladými.

„To nemá vplyv len na rakovinu krčka maternice, ale aj na nádory hlavy a krku u mladých ľudí, ale napríklad aj genitálne bradavice, čo sme v minulosti nevideli,“ upozorňuje.

Rizikové sú ešte podľa neho aj znečistené životné prostredie a chemizácia v poľnohospodárstve či v potravinárstve.

Presný súvis medzi týmito javmi a rakovinou musia byť podľa neho podrobené ďalšími dlhodobými vedeckými výskumami.

Zmena životných návykov

Niektoré faktory dokážeme ovplyvniť sami. „Vieme sa vyhnúť fajčeniu, alkoholu, vieme bojovať s obezitou, vieme mať zdravý životný štýl a veľa pohybu,“ hovorí Mego.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2 3
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie