fbpx

O domácnosť po povodni je nutné postarať sa dôkladne. Zaplavené potraviny vyhoďte, bielizeň dezinfikujte

Ilustračná fotografia. Povodne v Česku. (Foto: X/Hasiči Olomoucko, ČT24/ČTK)

V čase povodní a po nich hrozí ľuďom zvýšené riziko niektorých ochorení, aj preto je dôležité dbať na dostatočnú hygienu. Základom je umývanie a dezinfekcia rúk. Aké ďalšie pravidlá by ste mali podľa odborníkov dodržiavať?

V prvom rade je nutné dbať na zvýšenú osobnú hygienu. Umývanie a dezinfekcia rúk je základ, pretože ľudia v zaplavených oblastiach prichádzajú do styku s kontaminovanými predmetmi, ktoré sa dostali do vody. „Umývajte si ruky vždy po styku s povrchmi, ktoré boli v kontakte so záplavovou vodou alebo kalmi, obzvlášť zakaždým pred jedlom a nápojmi,“ radí na svojich stránkach Ministerstvo zdravotníctva Českej republiky.

Po vstupe do domu či bytu skontrolujte ihneď stav potravín. Nekonzumujte zaplavené potraviny s výnimkou nepoškodených hermeticky balených v skle a plechu. „Tieto konzervy je však nutné pred použitím očistiť a dezinfikovať, a to tak, že ich umyjete v čistej vode so saponátom, potom v roztoku dezinfekčného prostriedku a opláchnete pitnou vodou,“ radí na svojich stránkach Krajská hygienická stanica Stredočeského kraja.

Po návrate do svojho obydlia odstráňte všetko bahno a nečistoty z povrchov dôkladným umytím vodou a mechanickým očistením. V miestnostiach urobte prievan. Ideálne použite ventilátory a sušiče. Podľa odporúčaní odborníkov by ste mali odstrániť všetok zvlhnutý interiérový materiál, ako sú tapety a omietky. Ďalej musíte všetky dutiny v stenách, podlahe a stropoch otvoriť, vyčistiť a starostlivo vysušiť. Nábytok, podlahy, steny a riad dezinfikujte pomocou na tento účel určených dezinfekčných prostriedkov.

Silne znečistenú bielizeň dezinfikujte na tento účel určenými prostriedkami. Vhodné sú napríklad chlórové preparáty. Pozor ale, chlórové prostriedky majú bieliace účinky. Bielizeň po dezinfekcii vyperte obvyklým spôsobom za použitia pracieho prášku. Bielizeň, ktorá znesie vyváranie, perte pri teplote najmenej 90 °C alebo ju vyvarte po dobu 10 minút a následne vyperte. To isté platí pre vankúše a prikrývky.

Pokiaľ nie ste napojení na verejný vodovod, vodu nepoužívajte. Po záplavách si nechajte urobiť rozbor kvality vody z vašej studne. Dovtedy používajte iba na všetko balenú vodu.

V zaplavených oblastiach hrozí zvýšené riziko infekcií. Najčastejšie ide o infekcie prenášané vodou kontaminovanú ľudskými výkalmi pochádzajúcimi zo žúmp a čistiarní odpadových vôd, čo je napríklad úplavica, žltačka typu A a vodou kontaminovanú výkalmi zvierat v prípade niektorých infekcií prenosných na človeka a to napríklad leptospiróza či tularémia a žltačka typu E.

Odborníci preto radia obmedziť styk pokožky s vodou a bahnom, používať čižmy, gumové rukavice a všetko dezinfikovať. Po skončení upratovacích prác by ste mali ruky vždy riadne umyť a dezinfikovať prípravkom s protivírusovou účinnosťou.

„Ak zistíte akúkoľvek odchýlku od normálneho zdravotného stavu – napríklad zvýšenú teplotu, bolesť brucha, hnačku, ihneď kontaktujte lekára a informujte ho, že ste pracovali v zaplavenom prostredí,“ radí na svojich stránkach Ministerstvo zdravotníctva Českej republiky.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie