fbpx

NutriScore zmenilo výpočet. Väčšina výrobkov si pohoršila, najzdravšia je voda

Ilustračné foto. Zdroj: X/SantépubliqueFrance

Systém podľa odboníka podporuje vysoko spracované potraviny, naopak, nezohľadňuje používanie prídavných látok, ktoré majú nahradiť hodnotné zložky potravy.

Výrobcovia budú mať na zavedenie zmien na etiketách dva roky. Systém sa využíva vo Francúzsku, Luxembursku, Nemecku, Holandsku, Španielsku alebo vo Švajčiarsku, ale aj v Belgicku, ktoré teraz začalo predsedať Rade EÚ. Tá si dala medzi jednu zo svojich potravinárskych priorít, že by sa chcela povinnému NutriScore znovu venovať. Na apríl plánuje o tomto systéme zorganizovať vedecké sympózium.

Za zavedenie značenia na potravinách sa zadzujú ďalší odborníci, podľa ktorých je súčasný výpis výživových hodnôt v tabuľke na zadnej strane obalu pre mnohých spotrebiteľov informatívny, ale nezrozumiteľný.

Ľudia nemajú čas študovať počas nákupu údaje o energetickej hodnote, množstve tukov, sacharidov, bielkovín a soli a ďalších parametrov. Zjednodušenie formou akéhosi semaforu by mohlo ľuďom pomôcť vybrať si zdravšie potraviny a zlepšiť zlé stravovacie návyky.

Podľa komory je zjednodušenie v poriadku, ale nepáčia sa jej negatívne konotácie horších výživových výsledkov. Potraviny sa podľa komory vo vzťahu k výžive nedajú hodnotiť len podľa ich zloženia, je potrebné vnímať napríklad aj množstvo, ktoré ľudia skonzumujú.

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie