Nulová regulácia je rodiskom radikalizácie. Mladí sa radikalizujú najmä na Telegrame

Reklama
Ilustračná fotografia (Zdroj: Pixabay)

Slovensko v uplynulých týždňoch zasiahli rozsiahle vyhrážky o uložení bômb vo verejných budovách. V emailoch útočník zanechával odkaz na profil na Telegrame, ktorá patrí medzi neregulované platformy. Na jednej z nich fungoval aj útočník v podniku Tepláreň v Bratislave.

Zradikalizované komunity najčastejšie využívajú Reddit či Telegram, kde vytvárajú tajné a uzavreté komunikačné skupiny, ako napríklad Terrorgram, píše portál Správy STVR. Niekedy komunikujú aj cez chat v rôznych online videohrách. Tvorcovia platformy Telegram však nespolupracujú s políciou.

„Ak by polícia aj zaslala otázku, že komu patrí tento profil, aké telefónne číslo je k nemu naviazané, pretože tam nejaké údaje so sebou útočník musel použiť, aby vytvoril to konto, tak je dosť veľká pravdepodobnosť, že nedostanú žiadnu odpoveď,“ zhodnotil bezpečnostný analytik Ondrej Kubovič.

V niektorých uzatvorených komunitách si členovia vymieňajú príspevky mučenia, vrážd, samovrážd či detskej pornografie. Podľa psychológa ide v týchto skupinách o zvrátený spôsob zábavy a o diskusiu. Členovia sa však k činom zvyčajne neodhodlajú. Je otázne, kto a s akým psychickým stavom do tohto prostredia prichádza a ako ho to môže ovplyvniť.

Niektorí z členov sa môžu dostať do podskupín tajných komunít, ako napríklad Terrorgram, kde dochádza k radikalizácii. Vtedy už k extrémistickému činu nemajú ďaleko. Často ide o mladých ľudí z rôznych krajín, ktorí sa cítia sklamaní systémom.

„Že škola zlyháva a že inštitúcie, sociálne úrady, že politici zlyhávajú. A že jediný spôsob, ako zatriasť spoločnosťou, je urobiť nejaký násilný akt. Nejaký čin, ktorý so sebou prinesie všetky obety,“ opísal psychológ a riaditeľ občianskeho združenia IPčko Marek Madro.

Psychológ hovorí, že v takýchto komunitách sa šíri ideológia na základe frustrujúcich skúseností členov. Cítia, že musia riešenie problémov vziať do vlastných rúk a skúšajú, ako ďaleko ich systém nechá zájsť. Inšpirujú sa často útočníkmi, ktorí sa odhodlali k teroristickým činom.

„To je proces, že to sa nestane zo dňa na deň, že sa rozhodneme útočiť, že to trvá aj roky intenzívneho kontaktu s niekým, kto nám hovorí, že za tie hodnoty stojí za to sa obetovať,“ uviedol Madro. Psychológ dodal, že tieto činy sa často končia samovraždou.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie