fbpx

Nový výskum od WHO: Skutočne spôsobujú mobily rakovinu?

Zdroj: Pexels/Andrea Piacquadio, Wendy Wei

Čo hovoria odborníci?

Toto je prehľad a kombinovaná analýza štúdií, ktoré skúmali, či rádiofrekvencie zvyšujú riziko rakoviny u ľudí,“ vysvetľuje Mark Elwood, čestný profesor epidemiológie rakoviny na Univerzite v Aucklande. Rádiofrekvencie zahŕňajú elektromagnetickú energiu v rozsahu 300 Hz až 300 GHz, čo je nižšia frekvencia a nižšia energia ako viditeľné svetlo, a používajú sa nielen v mobiloch, ale aj v televízii, Wi-Fi a radaroch.

Vzhľadom na to, že používanie mobilných telefónov dosahuje v USA priemerne 4 hodiny a 37 minút denne, a zhruba tri štvrtiny svetovej populácie používa tieto zariadenia, by sa očakával prudký nárast rakoviny mozgu, ak by žiarenie z mobilov bolo karcinogénne. To sa však nepotvrdzuje. Vedci tiež uvádzajú, že miera rakoviny mozgu zostala od roku 1982 stabilná.

ARPANSA: Väčšie množstvo dát, silnejší záver

Keď IARC v roku 2011 klasifikovala rádiové vlny ako možný karcinogén, urobila tak na základe obmedzených dôkazov z pozorovacích štúdií,“ uviedol Ken Karipidis z ARPANSA. „Táto systematická revízia zahŕňa oveľa rozsiahlejší súbor dát a zahŕňa aj novšie a podrobnejšie štúdie. Preto môžeme byť oveľa istejší v tom, že vystavenie rádiovým vlnám z bezdrôtových technológií nepredstavuje zdravotné riziko pre ľudí.

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie