fbpx

Nový spor s Londýnom: Škandináviu rozrušilo obmedzenie rybolovu

Úhor slučkovitý je obľúbenou potravou napríklad aj mníšika bielobradého. Zdroj: UNSPLASH/georgeclerk

Brexitová dohoda síce umožňuje flotilám Únie vstup do britských vôd, keď ale Briti v záujme ochrany prírody lov obmedzia, nemali by žiadnu krajinu diskriminovať. 99 percent úlovkov spomínaných rýb si pritom odvážajú dánski rybári, zákaz tak podľa nich diskrimináciu predstavuje.

Dogger Bank, ktorej sa má zákaz od 26. marca týkať, je rozsiahla piesčina o rozlohe 17 600 km2, ktorá sa rozprestiera v britských, dánskych, holandských a nemeckých vodách. EÚ si ju určila ako jednu z prioritných oblastí ochrany morí.

Zákaz lovu rýb tu navrhla na začiatku februára škótska vláda. Drobní strieborní stavovci (celkom 26 druhov rybiek pripomínajúcich úhora) sú plní živín a tvoria kľúčovú súčasť potravy morských vtákov i väčších rýb, ako sú tresky. Živia sa nimi  aj vodné cicavce, napríklad tulene alebo sviňuchy obyčajné, či vtáky.

Ako uvádza server The Courier, až 70 percent druhov morských vtákov v škótskych vodách ubúda.

Zatiaľ čo Škótsko lov úhrov zakázalo svojim rybárom už skôr, dánske a švédske lode v love pokračovali. Na kontinente sa rybky, ktoré dorastajú maximálne do veľkosti 30 centimetrov, používajú na výrobu rybej múčky a rybieho tuku na kŕmenie hospodárskych zvierat.

Podľa Davida Donnona, ktorý má vo vládnej agentúre Nature Scot na starosti udržateľnosť morí, „zákaz pomôže vybudovať odolnosť morského prostredia“. „Čelíme výzvam, ako je zmena klímy a vtáčia chrípka, ktorá postihuje populácie morských vtákov. Toto je krok, ktorý pomáha budovať odolnosť systému,“ vysvetľuje.

Zákaz podľa neho prispeje k trvalo udržateľnému rybolovu, pretože spomínanými rybami sa živia aj žiadané tresky.

Rovnaký názor má aj liberálne demokratický škótsky poslanec Willie Rennie. „Zákaz nebude mať žiadny ekonomický dopad na miestnu rybársku komunitu, pretože lode zbierajúce rybky pochádzajú prevažne z dánskej flotily,“ myslí si.

Dáni s obvinením, že Spojené kráľovstvo chystaným obmedzením porušuje brexitové dohody, prišli už pred troma rokmi, Londýn ale nakoniec k zákazu pristúpil až teraz.

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie