Nový riadteľ SNG plánuje podľa Jaurovej prepúšťať, Ťapáková si chce posvietiť na štrajkujúcich hercov

Reklama
Vľavo predseda PS Michal Šimečka a Podpredsedníčka parlamentného výboru pre kultúru a médiá Zora Jaurová. Vpravo generálna riaditeľka SND Zuzana Ťapáková. Foto: reprofoto/FB/Progresívne Slovensko, TASR

Kultúra na Slovensku zažíva najturbulentnejšie obdobie za posledné roky. Novovymenované vedenia inštitúcií sa všemožne snažia presadiť národnú ideológiu. Popritom pokračujú personálne čistky.

Slovenská kultúra zažíva najväčšie personálne čistky za posledné obdobie. Podpredsedníčka parlamentného výboru pre kultúru a médiá Zora Jaurová z Progresívneho Slovenska upozornila, že generálny riaditeľ Slovenskej národnej galérie (SNG) Miloš Timko má v pláne prepustiť troch z piatich kurátorov.

Na zozname plánovaných prepustených zamestnancov sa mala ocitnúť aj bývalá riaditeľka SNG Alexandra Kusá, píše denník SME.

„Dôvodom je to, že ich považuje za ľudí, ktorí škodia dobrému menu galérie a že sú to ľudia, ktorých tu nechce,“ povedala Zora Jaurová na tlačovom brífingu, ktorý uskutočnilo PS po poslaneckom prieskume v SND a v SNG.

Výboru sa zúčastnili aj členovia kultúry, ktorí sú aktuálne v štrajku. „Som hrdý, že všetky iniciatívy sa odohrali na popud Progresívneho Slovenska. Závery sú zlé, výbor odignorovali koaliční poslanci, čiže reálne nemohol byť ani otvorený. Stav v našich erbových inštitúciách je naozaj zlý a perspektíva nie je dobrá,“ povedal predseda Progresívneho Slovenska Michal Šimečka.

Šikana či zastrašovanie má v kultúrnych inštitúciách prebiehať už niekoľko týždňov. V nedávnom článku sme písali o dusnej atmosfére, ktorá vládne na ministerstve a na ktorú upozornil jeden z už prepustených zamestnancov, súkromný galerista a kurátor Andrej Jaroš.

Situácia sa naďalej zhoršuje, vládne šikana či nátlaky zo strany ministerstva. Zamestnanci, ktorí odmietajú kroky vedenia, sú nálepkovaní titulom „protislovenské živly, voči ktorým sa zakročí“. A práve na nich sa začiatkom budúceho roka budú vzťahovať výpovede, len čo sa nájdu peniaze.

„Na ministerstve vládne príšerná atmosféra, pocit neistoty a zamestnanci čelia aj urážkam. Usídlila sa tam veľká apatia,“ potvrdzuje zdroj, ktorý tvrdí, že noví zamestnanci ministerstva, ktorí sa tam usídlili najmä pod taktovkou generálneho tajomníka služobného úradu Lukáša Machalu ‚‚sú očami a ušami“ nového vedenia. Stali sa hlásnymi trúbami, ktoré mu chodia na zamestnancov donášať.

Zora Jaurová na dnešnom tlačovom brífingu upozornila na skutočnosť, že nedávno vymenovaná riaditeľka Slovenského národného divadla (SND) Zuzana Ťapáková chce podniknúť kroky, ktorým by zakázala hercom, aby po predstaveniach čítali výzvy, týkajúce sa štrajkovej pohotovosti.

Tú vyhlásila kultúrna obec začiatkom septembra, keďže okrem iného odmietajú „ideologicky motivovanú cenzúru“. Ako tvrdí Jaurová, „existuje zásadný rozpor medzi vedením a činohrou, najmä čo sa týka ohľadom angažovania sa hercov a zapojenia sa do štrajkovej pohotovosti.“

Atmosféra v SND aj SNG je podľa Jaurovej veľmi pochmúrna, píše TA3. „Nepremyslené výmeny riaditeľov, ktoré urobila ministerka Martina Šimkovičová, spôsobili väčší alebo menší chaos a vnútorný rozvrat inštitúcií namiesto ich konsolidácie. Narastá tam nedôvera medzi vedením a zamestnancami a nie je jasné, kam sa inštitúcie uberajú a aká bude ich činnosť v najbližších mesiacoch a rokoch,“ hovorí Jaurová.

Novú riaditeľku SND konfrontovala Dana Kleinert otázkou, či krok ministerky kultúry Martiny Šimkovičovej s odvolaním Mateja Drličku bol dobrým rozhodnutím. „Nebolo to dobré manažérske rozhodnutie, ministerka mala menovať štatutára,“ povedala jej Ťapáková.

Na nepriaznivú situáciu v kultúre reagoval aj Dušan Jarjabek zo Smeru. „Divadlo funguje na poločierno, robí, čo môže, aby zabezpečilo premiéry“. Dodáva, že žiadal od Ťapákovej informácie o nákladoch na prevádzku jedného predstavenia.

„To, čo sme počuli od zástupcov kultúry, je desivý prehľad rozvratu kultúrneho sektora na všetkých frontoch. Katastrofálny rozvrat inštitúcií, chátrajúce pamiatky, rozpadávajúce sa verejnoprávne médiá, ktoré mesiace nemajú vedenie, ani smerovanie a logo. Toto je všetko vďaka práci ministerky kultúry a Lukáša Machalu,“ uzavrela Jaurová.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie