„Presný biomarker založený na krvi by umožnil komplexnejšie hodnotenie kognitívneho poškodenia v prostrediach, kde je pokročilé testovanie obmedzené,“ napísali vedci vo svojej štúdii. „Preto je použitie krvného biomarkera určené na zlepšenie včasnej a presnej diagnózy Alzheimerovej choroby, čo vedie k zlepšeniu manažmentu pacienta a v konečnom dôsledku k včasnému prístupu k terapiám modifikujúcim ochorenie.“
Krvný test bol „presný“ u 80 % účastníkov
Štúdia zahŕňala údaje o 786 ľuďoch, ktorí mali priemerný vek 66 rokov a absolvovali skenovanie mozgu a miechy, ako aj odber vzoriek krvi. Niektorí z účastníkov vykazovali známky kognitívneho poklesu počas zberu údajov, ale iní nie. Výskumníci z inštitúcií vo Švédsku, Spojených štátoch a ďalších krajinách analyzovali údaje účastníkov od februára do júna minulého roka.
Výskumníci zistili, že keď testovali vzorku krvi účastníka pomocou imunotestu p-tau217, krvný test ukázal podobné výsledky a presnosť pri identifikácii abnormálneho beta amyloidu a tau ako výsledky z miechového alebo mozgového skenu účastníka. Len asi 20 % účastníkov štúdie malo výsledky krvných testov, ktoré by si v klinickom prostredí vyžadovali ďalšie testovanie pomocou zobrazovania alebo punkcie chrbtice, pretože neboli jasné.
„Ide o významné zníženie nákladných a náročných vyšetrení,“ uviedol Ashton v e-maile. Preto si na základe výsledkov štúdie „myslíme, že krvný test a klinické vyšetrenie môžu definitívne rozhodnúť u 80 %“ tých, ktorí sú vyšetrovaní na skoré príznaky demencie. „Negatívny krvný test urýchľuje vyšetrovanie iných príčin symptómov a to je rovnako dôležité,“ povedala Ashtonová.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)