Nový EURÓPSKY zákon: EÚ chce rozhodovať o MAZANÍ príspevkov zo sociálnych sietí, tvrdí Mazurek

Europoslanec Milan Mazurek. Zdroj: FB/Milan Mazurek, Pexels

Európska únia má podľa europoslanca Milana Mazureka (Republika) snahu určovať, čo sa bude na sociálnych sieťach odstraňovať, čo kritizoval v súvislosti s novým európskym Zákonom o digitálnych službách.

Mazurek toto tvrdenie prezentoval ako súčasť svojej kritiky, no redaktorka Slovenského rozhlasu Petra Strižková a technologický novinár Martin Hodás z projektu Na druhom brehu v rubrike Overovňa vysvetlili, že ide o hoax, nie len o názor politika. Informuje rtvs.sk.

Zákon o digitálnych službách, ktorý musí implementovať aj Slovenská republika, má za cieľ regulovať sociálne siete a zabezpečiť zodpovednosť platforiem za obsah.

„Člen krajnej pravice šíri nepravdivé informácie o tom, že Zákon o digitálnych službách (DSA) umožní Európskej únii cenzurovať internet a nariadiť sociálnym sieťam, ktoré príspevky alebo videá majú zmazať,“ uviedol technologický novinár Martin Hodás.

Podľa Milana Mazureka by túto právomoc získali radoví európski úradníci, ktorí nie sú volení, a ktorým Mazurek nedôveruje. Tvrdí, že by nejednali v záujme občanov EÚ, ale by cielene mazali kritické hlasy, najmä voči samotnej Európskej únii, pod zámienkou boja proti dezinformáciám.

Hodás vysvetlil, že Zákon o digitálnych službách sa dezinformáciám venuje skôr okrajovo.

Hlavnou témou zákona je jednoznačne nelegálny obsah, ktorý porušuje zákony jednotlivých členských štátov,“ dodal.

„Primárnym cieľom je zabezpečiť, aby digitálne platformy dôkladne monitorovali obsah a reagovali na nelegálne aktivity. Musia proaktívne predchádzať takýmto aktivitám alebo ich rýchlo mazať, ak na ne upozornia aj samotní používatelia,“ priblížil Hodás.

Podľa Hodása je hlavným cieľom zákona zabezpečiť, aby to, čo je nelegálne v reálnom svete, ostalo rovnako nelegálne aj v digitálnom prostredí.

„Paradoxne, čo sa týka cenzúry, DSA prinieslo aj ochranné mechanizmy, ktoré poskytujú európskym používateľom efektívnejšie spôsoby, ako sa odvolať proti rozhodnutiam digitálnych platforiem,“ vyhlásil Hodás. Tieto mechanizmy sa môžu uplatniť napríklad v situáciách, keď má používateľ pocit, že mu sociálna sieť neprávom zmazala príspevok.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie