Nový ChatGPT je ešte „rozvážnejší“. Profi mód bude stáť 200 eur mesačne

Reklama
Firma OpenAI predstavila dva nové „prémiové“ modely. Zdroj: Unsplash/Bolivia Inteligente, Pixabay/ Alexandra_Koch

Spoločnosť OpenAI predstavila dva nové modely s „hlbokou schopnosťou premýšľať“ odpovede.

Prístup k novému modelu o1 získajú platiaci používatelia ChatGPT. Tento pokročilý režim však nie je dostupný pre každého, pretože jeho cena je desaťkrát vyššia. Informuje portál seznamzpravy.cz.

„Každý deň počas nasledujúcich dvanástich dní vám predstavíme nejakú novinku,“ sľúbil Sam Altman, šéf OpenAI, divákom priameho prenosu, pričom odkázal na známu americkú koledu Dvanásť dní do Vianoc.

Prvé oznámenie odhalilo významnú novinku: plnú verziu pokročilého „rozvážneho“ modelu o1. Zároveň bol predstavený nový stupeň predplatného pre ChatGPT, ktorý by mohol mať z dlhodobého hľadiska zásadný vplyv na budúcnosť AI nástrojov.

Lepší než GPT-4o, lepší než ľudia

Hlavnou novinkou je uvedenie „finálnej verzie“ modelu o1, ktorého predbežná verzia bola predstavená v septembri. Model o1 je unikátny tým, že je trénovaný na premýšľanie vopred. Na rozdiel od bežných chatbotov, ktoré generujú text „za pochodu“, model o1 najskôr analyzuje a zvažuje.

Tento prístup sa ukazuje ako mimoriadne užitočný pri zložitejších úlohách, ako sú otázky zo sféry vedy či programovania, kde improvizácia nestačí. Schopnosť modelu o1 uvažovať „rozvážne“ tak môže znamenať veľký pokrok vo vývoji umelej inteligencie.

To spoločnosť OpenAI dokladá testami. Pri zložitých matematických otázkach dosiahla plná verzia modelu o1 výrazne lepšie výsledky ako GPT-4o, čo je najvyšší „bežný“ model dostupný v ChatGPT. Model o1 taktiež dosahuje lepšie výsledky pri úlohách testujúcich schopnosť programovať. To však neznamená, že používatelia pri každej úlohe zaznamenajú zlepšenie. Pri testovaní bolo pomerne náročné nájsť úlohy, s ktorými by si neporadil už samotný model GPT-4o, ktorý je už niekoľko mesiacov dostupný (hoci s obmedzeniami) zadarmo.

História noviniek v nástroji ChatGPT

Služba ChatGPT bola uvedená na trh 30. novembra 2022 a spustila masívny záujem o tzv. generatívnu umelú inteligenciu. Išlo však skôr o experiment, v ktorom OpenAI hľadala nové možnosti využitia pre svoj dlhodobý výskum jazykových modelov, teda neurónových sietí schopných generovať zmysluplný text.

GPT-1 (2018)

V roku 2018 výskumníci OpenAI predstavili svoj prvý jazykový model GPT (Generative Pre-trained Transformer). Používal architektúru neurónových sietí (tzv. transformer) na generovanie krátkych textov. Model bol natrénovaný na siedmich tisícoch kníh a bol zverejnený pod otvorenou licenciou, vďaka čomu ho mohol využiť ktokoľvek.

GPT-2 (2019)

Druhá verzia GPT bola trénovaná na väčšom množstve textov, konkrétne na 8 miliónoch webových stránok. Kvalita výstupov (stále iba v angličtine) sa výrazne zlepšila, a to natoľko, že OpenAI spočiatku odmietla model zverejniť pre obavy zo zneužitia.

Napriek tomu generovanie dlhších textov nebolo dokonalé – po niekoľkých vetách sa výstupy začali opakovať a súvislosti sa strácali. Neskôr OpenAI model uvoľnila, pričom GPT-2 je posledným z rodiny GPT, ktorý je úplne dostupný ako open source.

GPT-3 (2020)

Model GPT-3 bol trénovaný na bližšie nešpecifikovanom množstve textov. Zatiaľ čo GPT-2 mal 1,5 miliardy parametrov, GPT-3 ich mal 175 miliárd. Kvalita výstupov sa výrazne zlepšila a OpenAI neskôr umožnila vývojárom prístup k modelu prostredníctvom nástroja Playground. Aj keď bol model primárne trénovaný na anglických textoch, dokázal generovať texty aj v iných jazykoch, vrátane trochu nepresnej slovenčiny. Vývojári takisto experimentovali s využitím modelu na tvorbu zdrojového kódu.

ChatGPT (november 2022)

Posledný deň novembra 2022 OpenAI spustila „online experiment“ a prvýkrát pozvala bežných používateľov na vyskúšanie svojho jazykového generátora. Na rozdiel od nástroja Playground bol ChatGPT prispôsobený na konverzáciu, čo sa ukázalo ako používateľsky prívetivé rozhranie pre laikov aj profesionálov.

Počas prvých dvoch mesiacov si ChatGPT získal 100 miliónov aktívnych používateľov, čím sa stal najrýchlejšie rastúcou aplikáciou v histórii.

GPT-4 (marec 2023)

Doposiaľ pravdepodobne najväčší „skok“ v schopnostiach ChatGPT nastal v marci 2023, keď OpenAI predstavila nový jazykový model GPT-4. Jazykové modely sa dodnes hodnotia podľa toho, či sú „približne na úrovni GPT-4“, pretože konkurencia potrebovala pomerne dlhý čas, aby tento náskok OpenAI dobehla.

Od začiatku dokázal model GPT-4 poskytovať zmysluplné odpovede z rôznych oblastí a v mnohých testoch sa vyrovnal ľudským expertom. Nie všetky odpovede však boli ukotvené v realite, čo používateľov priviedlo k zoznámeniu s fenoménom „AI halucinácií“.

Predplatné ChatGPT Plus (marec 2023)

V tom čase OpenAI predstavila možnosť predplatného s názvom ChatGPT Plus. Za 20 dolárov mesačne získali používatelia prístup k najnovšiemu modelu.

Vo verzii Plus postupne pribúdali ďalšie funkcie, ako napríklad generovanie obrázkov pomocou DALL-E 2 alebo pokročilá analýza dát cez nástroj Code Interpreter. V septembri ChatGPT pridal aj možnosť nahrávať obrázky, ktoré AI dokázala analyzovať, rozpoznávať objekty a čítať text.

GPT-4 Turbo a vlastné GPTs (november 2023)

Pri príležitosti prvého výročia ChatGPT usporiadal Sam Altman, šéf OpenAI, tlačovú konferenciu plnú noviniek. Predstavil nový model GPT-4 Turbo, ktorý je rýchlejší a inteligentnejší.

Okrem toho pribudla platenej verzii ChatGPT možnosť vytvárať vlastné chatboty, tzv. Custom GPTs. Títo asistenti môžu byť vybavení špeciálnymi inštrukciami a vlastnou databázou vedomostí. Používatelia si ich môžu prispôsobiť na osobné účely, pre svoj tím alebo ich sprístupniť verejnosti.

GPT-4o a hlasové konverzácie (máj 2024)

V máji 2024 OpenAI predstavila ďalšie inovácie. GPT-4o (omni) sa malo odlišovať nielen vyššou inteligenciou, ale aj schopnosťou generovať pokročilý hlas, ktorý dokáže nielen čítať odpovede, ale do konverzácie zapojiť aj emócie.

Pokročilý hlasový režim sa však k používateľom dostal až o niekoľko mesiacov neskôr, pravdepodobne aj v dôsledku kontroverzií, ktoré sprevádzali jeho zavádzanie.

Poriadne sa zamyslieť (september 2024)

Poslednou veľkou novinkou v ChatGPT je nový model o1, ktorý mohli platiaci používatelia využívať vo verzii „o1-preview“ od septembra 2024. Tento model predstavuje dlho očakávanú novinku, ktorá je schopná „pokročilého rozvažovania“ pri generovaní odpovedí.

Platiaci používatelia ChatGPT Plus (20 dolárov mesačne) majú teraz k dispozícii model o1. Tento model však podlieha určitým obmedzeniam: používateľom verzie o1-preview bolo povolené poslať maximálne 50 otázok týždenne. Očakáva sa, že aj nový model o1 bude mať podobné obmedzenia.

Úplnou novinkou, o ktorej sa zatiaľ iba špekulovalo, je pokročilý režim o1-pro. Názvoslovie OpenAI nie je najjasnejšie, čo spôsobuje určitý zmätok. Zjednodušene povedané, ak je model o1 „expert“, model o1-pro je „tím expertov“.

Odpoveď „expertného panelu“ v o1-pro trvá ešte dlhšie než od modelu o1, ale výsledky by mali byť výrazne lepšie. OpenAI sa sústreďuje najmä na využitie tohto modelu vo vedeckom alebo lekárskom výskume, pričom odpovede by mali byť na úrovni Ph.D. experta v danom obore.

Na pozadí pravdepodobne o1-pro funguje ako kombinácia niekoľkých AI agentov, ktorí si problém rozoberú z rôznych pohľadov a následne sa „dohodnú“ na odpovedi. To by malo zabrániť najväčším omylom a halucináciám. V súčasnosti však o1 ani o1-pro nemajú prístup k nástrojom ako Code Interpreter alebo vyhľadávanie, takže halucinácie úplne vylúčiť určite nemožno.

Neobmedzene len za príplatok

Každopádne všetky tie „úvahy“ AI modelov sú výpočtovo náročné, čím sa dostávame k druhej novinke: cene. Používatelia majú teraz na výber medzi bezplatnou verziou ChatGPT, základným predplatným Plus alebo novým prémiovým predplatným Pro.

Cena novej varianty Pro je oproti súčasnému predplatnému desaťnásobná. Za 200 dolárov mesačne (približne 190 eur) budú mať používatelia možnosť neobmedzeného využívania všetkých modelov vrátane nového o1 a pokročilého hlasového režimu. Navyše budú mať prístup k novému režimu o1-pro.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie