Aby neumieralo viac ľudí, je dôležitá prevencia. „Každá prevencia začína doma. To, že my sa zobudíme vo ôsmom deviatom ročníku na základnej škole a začneme prvý krát hovoriť o iných typoch látok, ako je nikotín a alkohol je extrémne neskoro. Každá prevencia začína doma od rodičov a práve to, že hovoríme doma o tých témach, je práve ten kľúč,“ upozornila projektová manažérka OZ Prima Sabína Brédová.
Tragický prípad
O situácii so syntetickými drogami informoval aj portál tvnoviny.sk „Celá táto situácia – opiátová epidémia, ktorej prvé vlny začali v Spojených štátoch, sa postupne presúva do Európy,“ hovorí adiktológ Žemlička s tým, že je veľmi dôležité, aby človek nehazardoval so svojím zdravím.
Pri syntetických drogách stačí navyše len malé množstvo, aby to malo devastačné následky na organizmus. „Či už zo strany vytvorenia si psychickej závislosti, že sa vyslovene naviažem na relaxačný či upokojujúci pocit, až po fyzickú závislosť, kedy dochádza k silným abstinenčným príznakom a dávku postupne stupňujem,“ hovorí odborník.
Syntetické drogy sa navyše len ťažko vypátrajú bežnými testami. „Vždy budú pribúdať nové syntetické drogy, ktoré obchádzajú všetky testy, aj zoznam zakázaných látok. V posledných rokoch si môžeme všímať, že to má tendenciu narastať, tie účinky sa zväčša stupňujú a sú silnejšie. Vytvárajú veľmi rýchlo závislosť,“ dodáva adiktológ.
Len pred vyše týždňom sa v Bratislave odohrala tragická smrť muža spôsobená drogami, ďalšie dve ženy z rovnakej akcie ratovali záchranári. „Záchranku vyslali k 27-ročnému mužovi s poruchou vedomia a zástavou srdca. Ten však počas prevozu do nemocnice zomrel. Záchranári tiež krátko po piatej hodine ráno vyslali sanitku k 27-ročnej žene s poruchou vedomia. V ťažkom stave bola transportovaná do nemocnice v Ružinove. Zároveň 28-ročnú ženu s poruchou psychiky a správania záchranári po prvotnom ošetrení transportovali do rovnakej nemocnice,“ informovalo o záchrannej akcii Operačné stredisko záchrannej služby. Presná príčina smrti však nie je zatiaľ známa.