Slovensko sa opäť ocitlo v čelnej línii boja proti novému závažnému ochoreniu, ktoré ohrozuje včelstvá po celej krajine. Po obavách z ochorení dobytka a ošípaných, teraz prichádza ďalšia závažná hrozba v podobe moru včelieho plodu, ktorý sa potvrdil v Žilinskom kraji. Včelári sú teraz pod prísnym dohľadom a pripravení na zavedenie viacerých preventívnych opatrení, ktoré majú za cieľ zastaviť šírenie tohto ochorenia.
Slovensko čelí novej hrozbe, ktorá ohrozuje včelstvá
Slovenskí včelári sa musia pripraviť na boj s novým ohrozením. V Žilinskom kraji bola potvrdená prítomnosť moru včelieho plodu, infekčného ochorenia, ktoré môže vážne poškodiť včelstvá. Na základe tejto nákazy sa už zavádzajú prísne opatrenia, ktoré zahŕňajú obmedzenie pohybu včelstiev, ich zariadení a ďalších súčastí chovu, píše portál topky.sk.
Obec Varín zverejnila na svojej webovej stránke informácie o potvrdení moru včelieho plodu v katastri Gbeľany. „Regionálna veterinárna a potravinová správa Žilina Vám oznamuje, že laboratórnym vyšetrením bol Štátnym veterinárnym a potravinovým ústavom v Dolnom Kubíne potvrdený mor včelieho plodu vo včelnici v katastrálnom území Gbeľany (Protokol o skúške č. 2939/2025). V ohnisku nákazy boli nariadené opatrenia na zdolanie a zabránenie šírenia choroby moru včelieho plodu – Paenibacillus larvae, trvanie opatrení sú 3 mesiace,“ uviedli.
Ochranné pásmo bolo vyhlásené pre nasledovné katastrálne územia a lokality: Gbeľany, Nededza, extravilán Straník prístrešok, smerom na Krasňany (Kaštieľ Krasňany, rieka Jedľovina), ďalej do časti Žerucha, Varín – časť Ku Železnej studničke, cez Váh, Strečno (ulice 28. Októbra a Kamenná, priemyselná zóna), Mojš, Kia Slovakia, cez cestu Fatranská, až po extravilán Teplička nad Váhom.
Príčina závažného ochorenia
Ochorenie je spôsobené baktériou Paenibacillus larvae, ktorá napáda larvy včiel, pričom dospelé včely nie sú priamo postihnuté. Infekcia sa šíri cez spóry, ktoré sa dostávajú do potravy lariev a vedú k ich úhynu. Nákaza spôsobuje zmenu farby lariev a ich rozpad na lepkavú hmotu, ktorá sa ľahko šíri medzi včelstvami.
Ako opatrenia sa zavádzajú prísne kontroly, ktoré obmedzujú predaj a premiestňovanie včelstiev v postihnutých oblastiach. Včelári sú povinní vykonávať dôkladné vyšetrenia svojich včelstiev a zabezpečiť ich dezinfekciu. Zákaz sa týka aj pohybu úľov a včelárskych zariadení, ktoré musia byť dezinfikované pred ďalším použitím.
Aj keď mor včelieho plodu neohrozuje ľudské zdravie a med nie je poškodený, je potrebné prijímať všetky opatrenia na ochranu včelstiev a zabránene šíreniu tejto nebezpečnej nákazy.