NASA zverejnila podrobné snímky 19 špirálových galaxií. Zachytil ich vesmírny teleskop Jamesa Webba a v súčasnosti ich analyzujú vedci z Oxfordskej univerzity.
Teleskop vypustili na obežnú dráhu pred dvoma rokmi. Je vybavený vysoko citlivými prístrojmi, ktoré mu umožňujú sledovať staršie a vzdialenejšie objekty ako Hubbleov teleskop.
Univerzita uviedla, že „mimoriadne snímky poskytnú astronómom a astrofyzikom z celého sveta niekoľko nových dielikov skladačky“.
Ďalekohľad zachytil na snímkach milióny hviezd. Staršie hviezdy sa javia ako modré a sú zoskupené v jadrách galaxií.
„Množstvo detailov na týchto obrázkoch je ohromujúce – v dobrom slova zmysle,“ povedal postdoktorandský výskumník na katedre fyziky Oxfordskej univerzity Thomas Williams, ktorý vedie práce na spracovaní údajov z najnovších fotografií. „Znamená to, že dokážeme vyplniť viac medzier v našich vedomostiach o štruktúre a vývoji galaxií, tvorbe hviezd, životnom cykle hviezd a oveľa viac.“
Dodal, že práca s údajmi tak skoro v životnom cykle JWST bola „privilégiom a výzvou“: „Myslím, že obrázky hovoria samy za seba: toto je najostrejší pohľad, aký sme kedy mali na galaxie v týchto vlnových dĺžkach.“
(Fotogaléria pokračuje na ďalšej strane)