Podľa štúdie, ktorá využíva údaje zozbierané do novembra 2023, ale aj naďalej aktualizované na základe nových monitorovacích údajov, sa naznačuje, že Európu môžu zasiahnuť silnejšie zemetrasenia.
Flora Giudicepietro, výskumná pracovníčka INGV a spoluautorka štúdie uvádza: „Analýzy aktualizované do konca októbra 2024 potvrdzujú, že zistené trendy a vzťahy z rokov 2000 – 2023 sú stále aktuálne. To naznačuje, že so zvyšujúcou sa rýchlosťou zdvihu pôdy rastie aj pravdepodobnosť zemetrasení v oblasti Campi Flegrei v nasledujúcich mesiacoch.“
Ďalším možným dôsledkom tejto štúdie je, že ak sa tieto trendy budú v budúcnosti pokračovať rovnakým spôsobom, ďalšie dvíhanie kaldery by mohlo byť spojené s vyššou seizmickou aktivitou, než aká bola zaznamenaná v roku 2023, ako sa to stalo v máji 2024, keď pod supervulkánom došlo k silným otrasom s magnitúdou 4,4.
Tento scenár predstavuje možný vývoj, ak bude pretrvávať súčasná bradyseizmická kríza. Na druhej strane je však možné, že proces zdvíhania flegrejskej pôdy sa časom spomalí, čo by mohlo viesť k zníženiu seizmickej aktivity.
Vedci však zdôrazňujú, že tento výskum má prevažne vedeckú hodnotu a momentálne nemá bezprostredné dôsledky pre civilnú ochranu.