fbpx

Nová štúdia tvrdí: Intenzívne cvičenie môže byť kľúčom k zdravému starnutiu mozgu

Zdroj: Pexels/Wellness Gallery Catalyst Foundation, Anna Shvets

Vysokointenzívne cvičenie nie je len prospešné pre vaše svaly – môže byť aj kľúčom k udržaniu bystrej mysle v starobe. Nový výskum z Univerzity Queensland ukázal, že starší ľudia, ktorí sa venujú vysoko intenzívnemu intervalovému tréningu (HIIT), môžu zlepšiť svoju kognitívnu funkciu, a čo je ešte lepšie, tieto výhody môžu pretrvávať až päť rokov. Táto štúdia, publikovaná v časopise Aging and Disease, patrí medzi prvé, ktoré dokazujú, že cvičenie nielenže oddiaľuje kognitívny úpadok, ale môže aktívne zlepšovať kognitívne schopnosti u zdravých starších ľudí.

Štúdiu viedli emeritný profesor Perry Bartlett a Daniel Blackmore z Queenslandského inštitútu, pričom účastníci vo veku 65 až 85 rokov podstúpili starostlivo kontrolovaný cvičebný program. Po šiestich mesiacoch HIIT preukázali zlepšenia v mozgovej funkcii, ktoré pretrvávali aj niekoľko rokov po skončení cvičenia. Ako povedal Bartlett, “šesť mesiacov vysoko intenzívneho intervalového tréningu stačí na to, aby sa spustil proces zlepšovania.Píše o tom psypost.org.

Kognitívne Výhody HIIT

Starnutie so sebou prináša prirodzený úpadok mnohých zdravotných aspektov, vrátane kognitívnych funkcií. Na svete je viac ako 130 miliónmi ľudí, ktorým do roku 2050 hrozí demencia. Nájdenie spôsobov, ako oddialiť, spomaliť alebo dokonca zvrátiť kognitívny úpadok spojený so starnutím, je nesmierne dôležité. Súčasné výskumy naznačujú, že životný štýl, najmä fyzická aktivita, môže hrať významnú úlohu pri udržiavaní kognitívneho zdravia.

Metodológia a Výsledky

Zatiaľ čo mnohé štúdie sa sústredili na prevenciu kognitívneho úpadku, výskumníci z Univerzity Queensland sa rozhodli preskúmať, či cvičenie môže aktívne zlepšiť kognitívne funkcie u starších ľudí, ktorí sú stále zdraví. Zaujímalo ich najmä, ako rôzne intenzity cvičenia môžu ovplyvniť štruktúru a funkciu mozgu. Výskumníci realizovali náročnú šesťročnú štúdiu so 194 účastníkmi vo veku 65 až 85 rokov. Títo účastníci boli náhodne rozdelení do troch cvičebných skupín: s nízkou intenzitou, so strednou intenzitou a s HIIT. Cvičebný režim bol štruktúrovaný tak, že účastníci v HIIT skupine vykonávali krátke intervaly intenzívneho cvičenia, dosahujúcich 85-95% svojho maximálneho tepu, po ktorých nasledovali obdobia nižšej intenzity na regeneráciu, trikrát týždenne počas šiestich mesiacov.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie